Udostępnij
Tweetnij

1Password? Google ma własne rozwiązanie, o którym wszyscy zapomnieli

Nikt z nas nie lubi haseł. Nic w tym jednak dziwnego – mało kto z nas ma na tyle dobrą pamięć, aby przy używaniu wielu haseł, pamiętać je wszystkie. W erze niezwykle popularnych programów skupiających w jednym miejscu wszystkie nasze hasła typu 1Password czy LastPass zapominamy o tym, że Google również posiada swoje narzędzie tego typu.

Nikt z nas nie lubi haseł. Nic w tym jednak dziwnego – mało kto z nas ma na tyle dobrą pamięć, aby przy używaniu wielu haseł, pamiętać je wszystkie. W erze niezwykle popularnych programów skupiających w jednym miejscu wszystkie nasze hasła typu 1Password czy LastPass zapominamy o tym, że Google również posiada swoje narzędzie tego typu.

Chrome password manager, bo tak się ono nazywa, pozwala na wyświetlanie nam wszystkich zapisywanych haseł zarówno w przeglądarce Chrome, jak i w aplikacjach w urządzeniach z systemem Android. Dzięki temu korzystając ze swojego konta w przeglądarce Google na dowolnym komputerze na świecie będzie mieli dostęp do automatycznego podpowiadania wam haseł w polach logowania. Podobnie ma się to również telefonów i tabletów – również z systemem iOS, gdzie zainstalowane jest Chrome.

Aby dostać się do bazy haseł wystarczy przejść na stronę Google Passwords i zalogować się tam, aby następnie uzyskać dostęp do danych logowania. Co za tym idzie, przy każdej możliwości logowania się za sprawą konta Google+ informacje o logowaniu zostaną przeniesione do pęku kluczy przeglądarki.

Przechwytywanie

Same urządzenia z Androidem zbierają hasła za sprawą zaprezentowanego podczas Google I/O 2015 mechanizmu Smart Lock for Passwords. Przy jego pomocy system automatycznie loguje użytkownika do instalowanych w telefonie lub tablecie aplikacji, do których hasła znajdują się w bazie haseł Chrome. Dla przykładu – jeśli w przeglądarce zalogujesz się do Facebooka, mając w tej chwili zainstalowanego klienta tej sieci społecznościowej na swoim telefonie, gdzie nie byłeś do tej pory zalogowany, zmieni się to za sprawą uzyskania hasła do usługi w przeglądarce Google.

Opcja ta nie jest domyślnie uruchomiona w telefonach oraz tabletach z Androidem, a co za tym idzie, jeśli chcielibyście wykorzystać tą funkcjonalność, musicie uruchomić ją manualnie.

Jak tego dokonać?

1. Przejdź do ustawień systemowych.
2. W kategorii Konta wybierz Google.

photo_2016-05-01_14-47-16
3. Odnajdź funkcję Smart Lock dla haseł.

photo_2016-05-01_14-47-24
4. Korzystaj z bazy haseł.
Korzystanie z tej funkcji jest bardzo kontrowersyjne, a co za tym idzie, nie każdy będzie jej zwolennikiem – w końcu dobrze wiemy w jaki sposób funkcjonuje Google i jak chętnie obraca naszymi danymi – nie tylko we własnych usługach, jest to jednak cena korzysta z niezwykle dopracowanych i darmowych (fizyczną walutą) aplikacji oraz usług.

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij