Udostępnij
Tweetnij

Darmowe aplikacje do retuszu zdjęć i twarzy na iOS i Androida

Przy okazji pojawienia się ostatniego artykułu dotyczącego retuszu zdjęć i krótkiej recenzji płatnego programu FaceTune, w komentarzach pod wpisem pojawiła się prośba o zamieszczenie listy bezpłatnych aplikacji, oferujących podobne funkcje. Dzisiejszą część poświęcimy właśnie takiemu oprogramowaniu, próbując znaleźć najlepsze rozwiązania.

DSC_0036 1

Przy okazji pojawienia się ostatniego artykułu dotyczącego retuszu zdjęć i krótkiej recenzji płatnego programu FaceTune, w komentarzach pod wpisem pojawiła się prośba o zamieszczenie listy bezpłatnych aplikacji, oferujących podobne funkcje. Dzisiejszą część poświęcimy właśnie takiemu oprogramowaniu, próbując znaleźć najlepsze rozwiązania.

Choć w mojej ocenie to właśnie bohater poprzedniego artykułu jest najlepszym w tej kategorii, nie mogłam narzekać na brak godnych uwagi aplikacji wśród tych darmowych. Zgodnie z tym, co wiecie już z poprzedniej części, w ciągu ostatniego roku zdążyłam przebrnąć przez wiele odpowiedników FaceTune, jednocześnie mając szanse wyrobić sobie określone zdanie na ich temat i wybrać te, które oferując najwięcej, uszkadzają zdjęcia w najmniejszym stopniu, nie tworząc jednocześnie efektu grafiki.

Poniższa lista zawiera pięć programów, które ułożone są zgodnie z moją własną oceną, od najlepszego, po najmniej interesujący w zestawieniu, choć ciągle jeden z lepszych, jeśli chodzi o samą kategorię. Aplikacje są całkowicie darmowe, choć mogą być jedynie bezpłatną (uboższą) wersją innego programu w wersji premium, nie zmienia to jednak faktu, że w wersji demo są nadal użyteczne i bardzo mocno rozbudowane. Wykaz systemów, dla których są dostępne, znajdziecie tuż obok nazwy, łącznie z odnośnikiem do sklepu.

Dla najlepszego porównania wykorzystałam to samo zdjęcie, czyli fotografię z galerii testowych zdjęć FaceTune, przy wszystkich edycjach.

Obraz11

 

YouCam Perfect

Aplikacja od CyberLink to jedna z najbardziej rozbudowanych, darmowych aplikacji do retuszu zdjęć. Wśród szeregu opcji znajdziemy nie tylko całą bazę akcesoriów do cyfrowego makijażu, ale również narzędzia umożliwiające wyszczuplenie twarzy, powiększenie i rozświetlenie oczu, zwężenie nosa czy wydłużenie szyi lub całej sylwetki, w zależności od edytowanej fotografii. Tymi samymi narzędziami bez problemu nadamy objętości niezbyt puszystym włosom. Wadą, jak w większości prezentowanych dziś aplikacji, jest konieczność ustawienia punktów na twarzy, przez co zdjęcie, na którym jeden profil zajmuje większy obszar, nie będzie wyglądać już tak fantastycznie, jak zdjęcia robione od frontu. Celem rozszerzenia zasobów, w programie istnieje baza dodatków do pobrania.

1

2

2014-12-04_180538

Dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

playstore

appstore

 

YouCam Makeup

To również propozycja od CyberLink. Odrobinę uboższy brat YouCam Perfect, wykastrowany z narzędzia wydłużającego sylwetkę. Reszta opcji, łącznie z koniecznością ustawienia punktów elementów twarzy, pozostaje identyczna dla obu aplikacji. Pobrane dodatki nie synchronizują się między nimi.

2014-12-04_181524_cr_cr

2014-12-04_181524_cr_cnr

2014-12-04_181715

Dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

playstore

appstore

 

Perfect365

Aplikacja od ArcSoft, Inc, która dostępna jest również dla komputerów. Tak jak poprzednicy, ponowna konieczność ustawiania punktów na twarzy oraz wyboru szybkiej nakładki retuszującej. Znajdziemy tu narzędzia wygładzające cerę, rozświetlające oczy i powiększające je, poprawiające kontur twarzy i wyszczuplające ją oraz nieźle działającą funkcję wizażu brwi. Dość zabawnym dodatkiem w mojej ocenie jest możliwość „poszerzenia” uśmiechu czy dodania nowej fryzury, przy czym przyznać muszę, w wielu wypadkach, przy odpowiednim kadrowaniu zdjęcia, ma szansę wyglądać to w miarę realnie. Największy minus jednak to spora utrata jakości, choć całość prezentuje się naprawdę dobrze, między innymi dzięki dość dobremu narzędziu do aplikacji cieni czy podkreślania linii rzęs.

2014-12-04_182751_cr

2014-12-04_182814_cr

2014-12-04_183006_cr

Aplikacja dostępna w sklepie Google Play oraz w App Store.

playstore

appstore

 

CandyCamera, czyli Aparat poprawiający urodę

Tak naprawdę jest to aplikacja aparatu z funkcją edycji zdjęć, jednak jako sam edytor znajduje również szereg zastosowań i trafia na czwarte miejsce mojej listy. Tak naprawdę nie jest bardzo rozbudowana, ale za sam efekt delikatnego retuszu powinna być na pierwszym miejscu, ponieważ końcowa fotografia nie jest karykaturą nas samych, jednak kierując się przyjętą wcześniej zasadą, znalazła się dopiero tutaj. Łatkowanie, wybielanie, lifting i ustawienie ostrości, to jedynie kilka z funkcji, jakie znajdziemy w programie. Największą jednak wartość stanowią same filtry, które odpowiednim światłem potrafią zdziałać więcej niż najbardziej dopracowane rozmycie skóry. Ostatnie zdjęcie, będące prezentacją efektu uzyskanego z pomocą CandyCamera, nie zwraca uwagi w negatywny sposób.

2014-12-04_183708_cr

 

2014-12-04_183738_cr

 

CandyCamera dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store.

playstoreappstore

 

VisageLab

Bezpłatna wersja VisageLab Pro. Najmniej inwazyjna i najmniej retuszująca. Ot, program do poprawienia wyglądu skóry, zmniejszenia zaczerwienień i ogólnej poprawy kolorytu. Nie istnieje potrzeba, by cokolwiek ustawiać, wszystko dzieje się automatycznie. Po prostu ładujemy zdjęcie do aplikacji i czekamy chwilę, aż ukończy się proces. Po załadowaniu się i wykazaniu 100% otrzymujemy gotową fotografię. W mojej ocenie bardzo dobre narzędzie. Niezbyt wymagające, szybkie i przede wszystkim, dające naturalny efekt, gdzie osoba pozostająca na zdjęciu przypomina nadal siebie.

2014-12-04_184059_cr

 

Dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

playstoreappstore

Fotografujesz smartfonem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ewa Suwińska

Entuzjastka fotografii, spełniająca swą pasję w sieci.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij