Udostępnij
Tweetnij

Fotografia mobilna: kadrowanie i zoom

W dzisiejszym artykule w dziale Foto chciałabym poruszyć zagadnienia związane z kadrowaniem i zoomem. Miłej lektury!

Kadrowanie

W dzisiejszym artykule w dziale Foto chciałabym poruszyć zagadnienia związane z kadrowaniem i zoomem. Miłej lektury!

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Fotografujesz smartfonem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tymi paroma słowami znajdującymi się poniżej nie mam zamiaru narzucać wam tego, jak  powinniście robić zdjęcia. Sprawą jasną jest fakt, że każdy z nas ma swój własny, oryginalny styl, z którym jest kojarzony. Jedni stawiają na minimalizm, drudzy w ciekawy sposób przedstawiają bajkowe krajobrazy, jeszcze inni kojarzeni są z tego, że kochają robić zdjęcia swoim kotom lub temu co właśnie przyrządzili w kuchni. Chce wam jedynie przekazać cząstkę mojego doświadczenia i pokazać sposoby kadrowania, którymi zainspirowali mnie inni Instagramowicze.

Sama dopiero teraz, gdy zaczęłam przykładać się do fotografowania i traktuje to poważnie, zwracam uwagę na dopracowanie najdrobniejszych szczegółów – dawniej wyglądało to raczej kiepsko, a na pewno nie tak przejrzyście i porządnie jak teraz. Umieszczałam zdjęcia przesycone rożnymi filtrami.  Kiedy zainteresowałam się ludźmi, którzy mieli już wtedy duże uznanie zaczęłam nabierać wprawy. Analizując ich zdjęcia próbowałam zrozumieć co miało wpływ na to, że ludzie chętniej je oglądają i czego brakuje moim zdjęciom. Mimo iż po tych trzech latach jestem bardzo zadowolona ze stylu, który sobie wypracowałam,  nie przestanę podejmować nowych wyzwań.

1. Kadrowanie – nie da się ukryć, że jest ono najważniejszą sprawą przy robieniu zdjęć. Kiedy mamy ciekawy kadr mamy tak naprawdę wszystko i wtedy nie skupiamy się nawet na edycji. Edycja zrobionego przez nas zdjęcia to tylko dodatek do tego co stworzyliśmy. Myślę, że dostrzeganie czegoś szczególnego w różnych miejscach i w ludziach to po prostu dar, który nie towarzyszy każdemu z nas. Jednym przychodzi łatwo – innym trudniej. W żaden sposób nie chce was do tego zniechęcić i sami również się nie zniechęcajcie! To, że opublikowaliście właśnie zdjęcie, którym jesteście zachwyceni i uważacie je za jedno ze swoich lepszych, ale nie otrzymało ono dużo polubień, nie oznacza, że jest złe. Liczba polubień nie ma nic wspólnego z jakością zdjęcia. To wam ma się podobać to co umieściliście w kadrze! Ważne abyśmy dużo eksperymentowali. Pokazujmy innym świat tak jak my sami go postrzegamy, a nasza pomysłowość na pewno zostanie doceniona. Czerpanie inspiracji od innych użytkowników takich portali jak Instagram to nic złego. To sprawia, że chcemy wzorować się na kadrach, które nam się podobają. Kiedyś jadąc przez Poznań zauważyłam ciekawie nakładające się na siebie budynki. Pierwsze skojarzenie – stare amerykańskie filmy i to, że właśnie tak mógłby wyglądać widok z nowojorskiej taksówki. Nie tylko ja miałam takie odczucia, ponieważ ludzie przechodzący tamtędy nie mogli uwierzyć, że może to zostać przedstawione w taki sposób. Wystarczył tylko odpowiedni kadr oraz perspektywa.

Kadrowanie i zoom

Ciekawymi, często wykorzystywanymi (nie tylko przeze mnie) pomysłami na kadr jest połączenie (postaci) człowieka z naturą i architekturą, szukanie ciekawych kształtów, odbicia oraz ujęć które dzielą nam obraz symetrycznie.

WAŻNE: Pamiętajcie żeby dodając zdjęcie na Instagram zachować jego odpowiednie proporcje (1:1). Poniżej znajdziecie kilka przykładowych fotografii, które są prawidłowo skadrowane.

[nggallery id=133]

Wiem, że wiele radości przyniósł wam również zorganizowany przeze mnie ostatni shoutout (informacje na jego temat znajdziecie na profilu autorki na Instagramie). Pomysł wycięcia papierowej ramki i wykorzystania jej do zrobienia ciekawego zdjęcia okazał się strzałem w 10! Bądźcie czujni, niedługo następne.

2. ZOOM – jak już wcześniej wspominaliśmy – urządzenia mobilne nie są wyposażone w zoom, który pozwala nam cieszyć się dobrą jakością zdjęć. Najlepszą opcją jest, jak to niedawno wyczytałam i bardzo mi się spodobało, sformułowanie „zoomowanie stopami”. Jeżeli już wpadł nam w oczy świetny kadr, to po prostu podejdźmy bliżej byśmy podczas edycji zdjęcia nie żałowali, że tego nie zrobiliśmy. Jeśli jednak nie mamy możliwości, by zrobić zdjęcie z bliska, najlepszą opcją będzie postawienie na obiektywy jak Sony QX10 oraz QX100, których recenzję znajdziecie na łamach portalu.

Przy okazji zachęcamy was do udziału w konkursie fotograficznym Wielki Konkurs PS pod patronatem naszego starszego brata – Gram.pl, w którym do wygrania są samochody i inne cenne nagrody! Szczegóły znajdziecie pod tym adresem.

Sprzęt na potrzeby artykułów w dziale Foto dostarczyło: Sony_logo

Domyślny dla witryny

Miłośniczka fotografii mobilnej oraz cyfrowej.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij