Udostępnij
Tweetnij

Ministerstwo Cyfryzacji rusza z projektem informowania SMS-em o zagrożeniu

Ministerstwo Cyfryzacji rusza z kolejnym, ciekawym projektem. To SMS o zagrożeniu. Pozwala on na informowanie obywateli o zbliżających się zagrożeniach. Są to między innymi gwałtowne burze czy nawałnice. Program ma ruszyć dopiero 12 grudnia, ale już teraz część operatorów, jak T-Mobile, Play i Orange zgodziła się na projekt pilotażowy, w trakcie którego będziemy mogli zgłaszać błędy i uwagi.

Ministerstwo Cyfryzacji podało do wiadomości, że już teraz wchodzi w życie projekt SMS o zagrożeniu, który zakłada informowanie użytkowników o ewentualnych zagrożeniach. Takie informacje mamy dostawać SMS-em na swój numer telefonu, gdy te znajdują się w sieci Play, T-Mobile lub Orange. Będą to informacje m.in. o nawałnicach czy burzach.

Ministerstwo Cyfryzacji donosi, że projekt wejdzie w pełni w życie z dniem 12 grudnia. Część operatorów jednak już podpisało zgodę na projekt pilotażowy, tak więc jeszcze w te wakacje będziemy otrzymywali informacje o zbliżających się zagrożeniach. Aktualnie takie SMS-y będą wysyłane na terenie zagrożonych województw od Play, Orange i T-Mobile. Projekt zakłada jednak, że w przyszłości będą to mniejsze jednostki obszarowe.

SMS o zagrożeniu na razie w ramach testów

Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jeśli któryś z elementów nie będzie wam odpowiadał, zawsze można będzie wysłać maila z uwagami na adres alert.pilotaz@rcb.gov.pl. Projekt powstał dzięki współpracy z MC, MSWiA, RCB oraz lokalnymi operatorami. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca.

– Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.

Przypomnijmy również, że Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło wczoraj testy innej ciekawej opcji. Jest nią mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka. Mają one sprawić, że wspomniane dokumenty będą dostępne na naszym smartfonie.

Zobacz również: Najlepsze gry mobilne – maj 2018

Źródło: komunikat prasowy, Twitter

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij