Udostępnij
Tweetnij

Apple M4. Firma stawia w czipie dla komputerów Mac na AI

Apple M4 to nowy czip dla komputerów Mac, który ujrzy światło dzienne dopiero za jakiś czas. Firma zamierza w tym procesorze mocno skupić się na AI. To oznacza, że wraz z Apple M4 zostanie postawiony duży nacisk na zadania powiązane ze sztuczną inteligencją, w co gigant z Cupertino obecnie sporo inwestuje.

Apple M4 to procesor dla komputerów Mac, który jest już w trakcie opracowywania. Co nie dziwi, bo producent wprowadził już portfolio układów z serii M3 i obecnie czekamy już tylko na premierę wariantu Ultra. Nowe informacje sugerują, że duży nacisk zostanie położony na AI. Sztuczna inteligencja to obszar, w który firma ostatnio sporo inwestuje. Czego powinniśmy się spodziewać?

Apple M4 i nacisk na sztuczną inteligencję

Rąbka tajemnicy na temat planów giganta z Cupertino uchylił Mark Gurman, który w przeszłości serwował wiele sprawdzonych informacji z obozu firmy Tima Cooka. Co ważne, premiera nowego procesora ma odbyć się jeszcze w tym roku. Pierwsze komputery Mac z czipem Apple M4 mają pojawić się jesienią. Mimo że od debiutu maszyn z M3 upłynie dopiero około jeden rok.

Apple wraz z układami M4, których w rodzinie będzie co najmniej trzy, zamierza położyć duży nacisk na obsługę zadań opartych na AI. Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większe znacznie również w PC i to wpływa na słabnącą sprzedaż Maców. Gigant chce więc temu zaradzić i planuje to zrobić właśnie poprzez wprowadzenie do oferty komputerów z nowym układem.

Sztuczna inteligencja odegra także duże znaczenie w oprogramowaniu firmy. Już w czerwcu na WWDC 2024 odbędzie się zapowiedź iOS 18 oraz macOS 15, gdzie AI ma znaleźć wiele zastosowań. Niedawno dowiedzieliśmy się, że w planach jest wprowadzenie nowej funkcji o nazwie asystent przeglądania Safari, choć jego dokładne przeznaczenie na razie owiane jest tajemnicą.

Czipy Apple M4 w trzech wersjach

Wiemy, że w drodze są co najmniej trzy nowe układy z rodziny Apple M4. Podstawowa wersja ukrywa się pod nazwą kodową Donan. Pozostałe dwa mają kryptonimy Brava oraz Hidra.

Donan ma trafić do podstawowych wersji laptopa MacBook Pro oraz modeli z serii Air. Otrzyma je też wyjściowy Mac Mini. Brava znajdzie się pod obudowami droższych komputerów z serii MacBook Pro, Mac Mini i Studio. Natomiast Hidra została zaprojektowana dla mocarnego Maca Pro.

Pierwsze komputery Mac z czipami Apple M4 mają pojawić się w ofercie przed końcem 2024 r. Kolejne w ciągu przyszłego roku. Informacje związane z implementacją funkcji opartych na sztucznej inteligencji poznamy już za kilka tygodni. Nastąpi to 10 czerwca, czyli w trakcie keynote otwierającego WWDC 2024, gdzie zapewne zostanie ujawnionych sporo nowości opartych na AI dla produktów z logo nadgryzionego jabłka.

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla słuchawek AirPods Pro

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij