Udostępnij
Tweetnij

macOS Sonoma ma ograniczenia na komputerach Mac z chipami Intela

macOS Sonoma to nowy system operacyjny dla komputerów Mac, którego premiera odbędzie się jesienią. Apple ponownie wprowadziło ograniczenia dla maszyn z procesorami firmy Intel. To oznacza, że starsze Maki nie dostaną wszystkich nowych funkcji z macOS Sonoma. Zobaczmy sobie, czego na Macach z Intelem zabraknie.

macOS Sonoma to nowy system operacyjny Apple, który obecnie znajduje się w fazie beta testów. Oprogramowanie zostanie udostępnione na komputery Mac jesienią. Również na część maszyn z procesorami firmy Intel. W tym przypadku pojawią się jednak pewne ograniczenia. Jakie dokładnie? Rzućmy sobie na to okiem.

Takie ograniczenia ma macOS Sonoma na komputerach Mac z Intelem

macOS Sonoma na komputerach Mac z chipami firmy Intel nie otrzyma wszystkich funkcji, które będą dostępne na maszynach z procesorami z linii M1 i M2. Wykaz ograniczeń widoczny jest poniżej.

  • Nakładka prezentera – jest to funkcja, która wyświetla użytkownika nad treścią, którą udostępnia w dowolnej aplikacji do wideokonferencji. Rozwiązanie z pewnością znajdzie mnóstwo zastosowań, ale ma działać tylko na Macach z Apple Silicon.
  • Tryb gier – nowa funkcja stworzona dla Maców pod kątem rozgrywki. Odpowiada ona za dobranie odpowiednich ustawień dla CPU oraz GPU, co wpływa na optymalizację w trakcie grania. Opcja została jednak zaprojektowana wyłącznie dla tych komputerów, które mają chipy z serii M1 lub M2.
  • Nowy tryb wysokiej wydajności w aplikacji Screen Sharing zapewnia dźwięk o niskim opóźnieniu, wysoką liczbę klatek na sekundę i obsługę maksymalnie dwóch wirtualnych wyświetlaczy. Ta funkcja umożliwia profesjonalistom dostęp do procesów tworzenia treści z dowolnego miejsca. Poza tym nie ma to znaczenia, czy korzysta się z Final Cut Pro, DaVinci Resolve lub Maya. Wspierane są tu również kolory referencyjne.
  • Siri bez frazy Hey – Apple w końcu uprościło komendę Hey Siri poprzez pozbycie się z niej pierwszej z fraz. Opcja działa na różnych urządzeniach. Jednak w przypadku macOS Sonoma ponownie zabraknie dla niej wsparcia na komputerach Mac z chipami Intela, co pewnie akurat nie wynika z ograniczeń, a raczej braku dobrych chęci ze strony producenta.
  • Parowanie aparatów słuchowych Made for iPhone (MFi) z Macami – opcja została zapowiedziana jakiś czas temu i wcześniej możliwe było łączenie takich urządzeń z iPhone’ami. Teraz także z komputerami Mac, ale tylko tymi mającymi chipy z linii M1 i M2.

Warto dodać, że Apple w tym roku w końcu dokonało kompletnego przejścia w Macach na własne procesory i tym samym definitywnie żegna się z Intelem. Nie dziwi więc, że macOS Sonoma ma pewne ograniczenia dla starszych maszyn. Ma to m.in. zachęcić użytkowników do zakupu nowszego sprzętu.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla słuchawek AirPods Pro

źródło: opracowanie własne

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij