Udostępnij
Tweetnij

macOS 13 Ventura — te nowości tylko dla Mac z Apple M1. Na Intelu nie

macOS 13 Ventura to nowy system operacyjny dla Mac, który wniesie wiele nowości. Ponownie część z nich trafi tylko na komputery z Apple M1. Natomiast maszyny z procesorami firmy Intel ich nie dostaną. Zobaczmy sobie te nowe funkcje z aktualizacji macOS 13 Ventura, których dostępność zostanie ograniczona.

macOS 13 Ventura to duża aktualizacja dla komputerów Mac, która wniesie liczne udoskonalenia i nowe funkcje. Ponownie jednak, jak to było już w przypadku wydania Monterey, doszło do podziału nowości pomiędzy maszyny z Apple M1 a procesorami Intel Core. Opcje wymienione w tym artykule na urządzeniach z drugimi układami nie zostaną wprowadzone.

Podpisy na żywo

macOS 13 Ventura wprowadza podpisy na żywo i w przypadku wielu użytkowników będzie to przełomowa oraz znacząca nowość. Opcja będzie dostępna dla różnej zawartości audio, w tym z aplikacji FaceTime. W ten sposób będą tłumaczone dialogi, ale początkowo tylko w języku angielskim. Opcja wymaga do działania iPhone’a 11 lub nowszego, iPada z A12 lub starszego i oczywiście Maca z Apple M1 lub M2.

Tryb referencyjny dla SideCar obligatoryjnie dla Apple M1

Kolejną nowością jest tryb referencyjny dla SideCar, ale to funkcja, która jest specyficzna i stawia duże wymagania. Działa wyłącznie z tabletem iPad Pro 12,9 cala z 2021 r. z wyświetlaczem Liquid Retina XDR. Dzięki temu może pełnić rolę dodatkowe ekranu dla komputera Mac z procesorem Apple M1. Związane to jest z obsługą kolorów i tak naprawdę jest to zastosowanie typowo profesjonalne.

macOS 13 Ventura nowości nowe funkcje Mac Apple M1 Intel

Emoji w trybie dyktowania

Ostatnią z opcji tylko dla komputerów Mac z Apple M1 jest wsparcie dla emoji w trybie dyktowania. W ten sposób będzie można po prostu dodawać emotki do tekstu wprowadzanego głosem. Niedostępność tej funkcji na maszynach z układami firmy Intel wynika prawdopodobnie z oparcia tego rozwiązania na uczeniu maszynowym i wykorzystaniu do tego celu wyspecjalizowanego Neural Engine.

Te komputery Mac z układami Intel bez aktualizacji do macOS 13 Monterey

Można by było pomyśleć, że tym razem Apple było bardziej łaskawe dla użytkowników komputerów z procesorami firmy Intel. Wszak w przypadku aktualizacji do Monterey tych ograniczeń było więcej. Niestety wraz z macOS 13 Ventura gigant wyciął wsparcie dla wielu starszych maszyn z układami Core. Dotyczy to m.in. Maców Mini z 2014 r. czy nawet MacBooka Pro z 2016 r.

Możemy się domyślać, że jest to sztuczne postarzanie komputerów przez Apple, bo przecież wymienione maszyny z powodzeniem poradziłyby sobie z macOS 13 Ventura. Takie jednak zapadły decyzje i nie mamy na to wpływu.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki dla słuchawek AirPods Pro

źródło: opracowanie własne

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij