AirPlay 2 – co już wiemy o tej technologii Apple?

Dritone, 2017-11-27 17:28
0

AirPlay 2 to technologia, którą Apple zapowiedziało w trakcie konferencji WWDC 2017. Rozwiązanie zaprojektowano przede wszystkim o dźwięku przesyłanym drogą bezprzewodową. Spodziewamy się, że nowe AirPlay stanie się w pełni operacyjne wraz z premierą systemu iOS 11.2 lub iOS 11.3. Co już wiemy o tej technologii?

Apple HomePod AirPlay 2

AirPlay 2 to pierwsza tak duża aktualizacja tej funkcji, którą Apple wprowadziło już wraz z iOS 4 w 2010 roku. W ten sposób możemy przesyłać do Apple TV i innych zgodnych urządzeń dźwięk, wideo czy obraz z ekranu. Odbywa się to drogą bezprzewodową. W tym celu wykorzystywane jest Wi-Fi, a nie Bluetooth. Rozwiązanie wywodzi się z AirTunes z 2004 roku, które pozwalało na strumieniowanie muzyki z iTunes do innych urządzeń podłączonych do urządzenia AirPort Express. Na czerwcowej konferencji WWDC 2017 zapowiedziano drugą odsłonę tej technologii.

Które urządzenia Apple’a dostaną wsparcie?

AirPlay 2 będzie dostępne wraz z aktualizacją systemu iOS 11. W “gołej” jedenastce tego rozwiązania na razie nie ma, choć zaczątki zaczęły się pojawiać się już w wersjach beta iOS 11.2. Uaktualnienie, które wprowadzi wsparcie dla nowej technologii, trafi na następujące iPhone’y i iPady.

  • iPhone 5s, 6, 6 Plus, 6s Plus, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i X
  • iPad mini 2, 3, 4, Air, Air 2, 5. generacji i dowolny Pro
  • iPod touch 6. generacji

Oczywiście, na liście jest także iPod touch 6. generacji. Generalnie wsparcie dla AirPlay 2 dostaną wszystkie urządzenia, które otrzymały we wrześniu iOS 11 i nowsze. Nie zabraknie też obsługi na komputerach Mac z macOS High Sierra i Apple TV z tvOS 11.

Obsługę dostaną także głośniki firm trzecich

AirPlay 2 musi być także obsługiwane przez głośniki. Dopiero wtedy ma to sens. W trakcie WWDC 2017 Apple zapowiedziało wielu partnerów, którzy zamierzają zapewnić wsparcie dla nowej technologii. Wśród nich wymieniono m.in.  Naim, Bose, Bang & Olufsen, Devialet, Dynaudio, Bowers & Wilkins, Bluesound, Libratone, Denon oraz Beats. Oczywiście, zgodnym z nowym rozwiązaniem głośnikiem będzie też HomePod firmy z Cupertino.

Apple HomePod glośnik Siri WWDC 2017

AirPlay 2 to przede wszystkim multi-room dla audio

AirPlay 2 wniesie wsparcie dla funkcji multi-room. To rozwiązanie, które zaprojektowano z myślą o dźwięku. W ten sposób Apple umożliwi przesyłanie audio z jednego sprzętu na głośniki w różnych pomieszczeniach. Kolejna nowość to możliwość kontrolowania wielu źródeł dźwięku jednocześnie. Zalążek tej funkcji pojawił się już w becie iOS 11.2, ale potem opcje te wyparowały. To nie zwiastuje szybkiej dostępności, ale o tym za chwilę.

AirPlay 2

iOS 11.2 beta 1 zawierało na widżecie muzyki dodatkowe karty, gdzie były wyszczególnione urządzenia zgodne z AirPlay 2 (na poniższym przykładzie macie Apple TV 4. generacji z betą tvOS 11.2). Tutaj można było szybko przełączać się pomiędzy źródłami dźwięku. Niestety, aktualnie w centrum sterowania takiej funkcji już nie ma.

AirPlay 2

Urządzenia zgodne z AirPlay 2 będą także występować w aplikacji Dom. Dzięki HomeKit będzie pewnie można tworzyć scenariusze użycia związane z nowym rozwiązaniem. O tym jednak przekonamy się z czasem.

AirPlay 2 ma także zapewnić lepsze buforowanie, o czym Apple również wspominało na WWDC 2017. To powinno pozwolić na uniknięcie opóźnień w przesyłaniu dźwięku czy przerw w odtwarzaniu. Przyda się pewnie też w momencie, gdy na przykład odbierzemy połączenie przychodzące na telefonie i po zakończeniu rozmowy odtwarzanie audio zostanie wznowione.

Możliwe, że na nowe rozwiązanie trochę poczekamy do iOS 11.3

AirPlay 2 zapewne początkowo planowano wdrożyć wraz z iOS 11.2, tvOS 11.2 oraz macOS High Sierra 10.13.2. Wydania tych systemów w finalnej wersji spodziewamy się w grudniu. W przyszłym miesiącu miał zadebiutować w sprzedaży głośnik HomePod. Jak jednak dobrze wiemy, jego premierę przesunięto na początek 2018 roku.

Jak dobrze wiemy, w przypadku określenia Apple’a w postaci “early 2018” możemy brać pod uwagę okres od stycznia do kwietnia. Dlatego możliwe, że AirPlay 2 zostanie wprowadzone dopiero wraz z iOS 11.3, którego premiery spodziewamy się w okolicy marca. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego opcje związane z kartami w widżecie muzyki z centrum sterowania zniknęły w późniejszych betach iOS 11.2.

AirPlay 2 jest z pewnością ciekawą technologią, ale widzimy, że wprowadza nowości jedynie obejmujące audio. Apple ciągle nie pozwoli na przesyłanie obrazu czy wideo z iPhone’a do Maca czy odwrotnie. Niestety, z brakiem takich opcji po prostu trzeba się pogodzić.

Zobacz także: W iPhonie X jest nowy dzwonek Reflection. Zobacz, jak go dodać we własnym telefonie

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Apple iOS · · · · · · · · · · · ·