Udostępnij
Tweetnij

AirPlay 2 – co już wiemy o tej technologii Apple?

AirPlay 2 to technologia, którą Apple zapowiedziało w trakcie konferencji WWDC 2017. Rozwiązanie zaprojektowano przede wszystkim o dźwięku przesyłanym drogą bezprzewodową. Spodziewamy się, że nowe AirPlay stanie się w pełni operacyjne wraz z premierą systemu iOS 11.2 lub iOS 11.3. Co już wiemy o tej technologii?

AirPlay 2 to technologia, którą Apple zapowiedziało w trakcie konferencji WWDC 2017. Rozwiązanie zaprojektowano przede wszystkim o dźwięku przesyłanym drogą bezprzewodową. Spodziewamy się, że nowe AirPlay stanie się w pełni operacyjne wraz z premierą systemu iOS 11.2 lub iOS 11.3. Co już wiemy o tej technologii?

Apple HomePod AirPlay 2

AirPlay 2 to pierwsza tak duża aktualizacja tej funkcji, którą Apple wprowadziło już wraz z iOS 4 w 2010 roku. W ten sposób możemy przesyłać do Apple TV i innych zgodnych urządzeń dźwięk, wideo czy obraz z ekranu. Odbywa się to drogą bezprzewodową. W tym celu wykorzystywane jest Wi-Fi, a nie Bluetooth. Rozwiązanie wywodzi się z AirTunes z 2004 roku, które pozwalało na strumieniowanie muzyki z iTunes do innych urządzeń podłączonych do urządzenia AirPort Express. Na czerwcowej konferencji WWDC 2017 zapowiedziano drugą odsłonę tej technologii.

Które urządzenia Apple’a dostaną wsparcie?

AirPlay 2 będzie dostępne wraz z aktualizacją systemu iOS 11. W „gołej” jedenastce tego rozwiązania na razie nie ma, choć zaczątki zaczęły się pojawiać się już w wersjach beta iOS 11.2. Uaktualnienie, które wprowadzi wsparcie dla nowej technologii, trafi na następujące iPhone’y i iPady.

  • iPhone 5s, 6, 6 Plus, 6s Plus, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i X
  • iPad mini 2, 3, 4, Air, Air 2, 5. generacji i dowolny Pro
  • iPod touch 6. generacji

Oczywiście, na liście jest także iPod touch 6. generacji. Generalnie wsparcie dla AirPlay 2 dostaną wszystkie urządzenia, które otrzymały we wrześniu iOS 11 i nowsze. Nie zabraknie też obsługi na komputerach Mac z macOS High Sierra i Apple TV z tvOS 11.

Obsługę dostaną także głośniki firm trzecich

AirPlay 2 musi być także obsługiwane przez głośniki. Dopiero wtedy ma to sens. W trakcie WWDC 2017 Apple zapowiedziało wielu partnerów, którzy zamierzają zapewnić wsparcie dla nowej technologii. Wśród nich wymieniono m.in.  Naim, Bose, Bang & Olufsen, Devialet, Dynaudio, Bowers & Wilkins, Bluesound, Libratone, Denon oraz Beats. Oczywiście, zgodnym z nowym rozwiązaniem głośnikiem będzie też HomePod firmy z Cupertino.

Apple HomePod glośnik Siri WWDC 2017

AirPlay 2 to przede wszystkim multi-room dla audio

AirPlay 2 wniesie wsparcie dla funkcji multi-room. To rozwiązanie, które zaprojektowano z myślą o dźwięku. W ten sposób Apple umożliwi przesyłanie audio z jednego sprzętu na głośniki w różnych pomieszczeniach. Kolejna nowość to możliwość kontrolowania wielu źródeł dźwięku jednocześnie. Zalążek tej funkcji pojawił się już w becie iOS 11.2, ale potem opcje te wyparowały. To nie zwiastuje szybkiej dostępności, ale o tym za chwilę.

AirPlay 2

iOS 11.2 beta 1 zawierało na widżecie muzyki dodatkowe karty, gdzie były wyszczególnione urządzenia zgodne z AirPlay 2 (na poniższym przykładzie macie Apple TV 4. generacji z betą tvOS 11.2). Tutaj można było szybko przełączać się pomiędzy źródłami dźwięku. Niestety, aktualnie w centrum sterowania takiej funkcji już nie ma.

AirPlay 2

Urządzenia zgodne z AirPlay 2 będą także występować w aplikacji Dom. Dzięki HomeKit będzie pewnie można tworzyć scenariusze użycia związane z nowym rozwiązaniem. O tym jednak przekonamy się z czasem.

AirPlay 2 ma także zapewnić lepsze buforowanie, o czym Apple również wspominało na WWDC 2017. To powinno pozwolić na uniknięcie opóźnień w przesyłaniu dźwięku czy przerw w odtwarzaniu. Przyda się pewnie też w momencie, gdy na przykład odbierzemy połączenie przychodzące na telefonie i po zakończeniu rozmowy odtwarzanie audio zostanie wznowione.

Możliwe, że na nowe rozwiązanie trochę poczekamy do iOS 11.3

AirPlay 2 zapewne początkowo planowano wdrożyć wraz z iOS 11.2, tvOS 11.2 oraz macOS High Sierra 10.13.2. Wydania tych systemów w finalnej wersji spodziewamy się w grudniu. W przyszłym miesiącu miał zadebiutować w sprzedaży głośnik HomePod. Jak jednak dobrze wiemy, jego premierę przesunięto na początek 2018 roku.

Jak dobrze wiemy, w przypadku określenia Apple’a w postaci „early 2018” możemy brać pod uwagę okres od stycznia do kwietnia. Dlatego możliwe, że AirPlay 2 zostanie wprowadzone dopiero wraz z iOS 11.3, którego premiery spodziewamy się w okolicy marca. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego opcje związane z kartami w widżecie muzyki z centrum sterowania zniknęły w późniejszych betach iOS 11.2.

AirPlay 2 jest z pewnością ciekawą technologią, ale widzimy, że wprowadza nowości jedynie obejmujące audio. Apple ciągle nie pozwoli na przesyłanie obrazu czy wideo z iPhone’a do Maca czy odwrotnie. Niestety, z brakiem takich opcji po prostu trzeba się pogodzić.

Zobacz także: W iPhonie X jest nowy dzwonek Reflection. Zobacz, jak go dodać we własnym telefonie

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij