Udostępnij
Tweetnij

iPhone X składany w fabrykach Foxconnu przez studentów po godzinach. Apple reaguje

iPhone X składanych jest w fabrykach firmy Foxconn, które znajdują się w Chinach. Te sezonowo zatrudniają różnych pracowników, w tym osoby młodsze. Okazuje się, że byli wśród nich także studenci, którzy przepracowywali się i wykonywali czynności w nadgodzinach. Apple zareagowało już na raport Financial Times.

iPhone X składanych jest w fabrykach firmy Foxconn, które znajdują się w Chinach. Te sezonowo zatrudniają różnych pracowników, w tym osoby młodsze. Okazuje się, że byli wśród nich także studenci, którzy przepracowywali się i wykonywali czynności w nadgodzinach. Apple zareagowało już na raport Financial Times.

Apple iPhone X Chiny Foxconn studenci

iPhone X to smartfon, którego produkcją zajmuje się firma Foxconn. Jubileuszowe telefony z iOS składane są w chińskich fabrykach, w tym m.in. w mieście Zhengzhou. Tam doszło do kolejnych naruszeń, których dopuścili się studenci. Financial Times raportuje, że część studentów pracujących tam sezonowo, przebywało na liniach montażowych zbyt długo. Apple przeprowadziło audyt, który to potwierdził.

Apple potwierdza, że doszukano się przypadków stażystów w chińskich fabrykach Foxconnu, którzy przebywali w halach przez zbyt długi czas. Okazuje się, że studenci pracowali dobrowolnie, otrzymywali wynagradzenia i świadczenia, ale nie powinni dostać pozwolenia na pracę w nadgodzinach. To oznacza, że doszło do złamania przepisów panujących w fabrykach firmy Foxconn. Te zakładają, że praktykanci nie mogą spędzić w fabryce tygodniowo więcej czasu niż 40 godzin, co w dniu roboczym przekłada się na średnio 8 godzin. Tymczasem co najmniej sześciu z nich przyznało się źródle informacji do regularnej pracy przez 11 godzin.

Studentka składała dziennie nawet 1200 kamer dla smartfonów iPhone X

Jedna ze studentek, 18-letnia Yang powiedziała, że praca w Foxconnie wymuszana jest przez szkołę. Przyznała się, że dziennie brała udział w składaniu nawet 1200 kamer dla smartfonów iPhone X. Rzekomo uczelnia w Zhengzhou wymagała od nich do ukończenia nauki co najmniej trzymiesięcznego stażu w fabryce. Dopiero wtedy mogli uzyskać status doświadczenia zawodowego.

Foxconn ma teraz ręce pełne roboty. Apple chce zwiększyć produkcję telefonów iPhone X, bo ta początkowo nie szła wedle założeń. Financial Times szacuje, że w fabrykach może pracować nawet 300 tysięcy osób, które składają do 20 tysięcy smartfonów dziennie!

Foxconn stara się automatyzować linie produkcyjne

Apple już nie raz było na celowniku mediów z powodu problemów Foxconnu. Tam dochodziło do różnych incydentów, które kończyły się nawet samobójstwami. Firma z Cupertino zdaje sobie jednak z tego sprawę i robi co może, aby warunki w fabrykach były jak najlepsze. W praktyce z tym bywa różnie. Foxconn stara się jednak automatyzować własne linie produkcyjne iPhone’ów i coraz bardziej inwestuje w roboty. Od premiery „szóstek” wdrożono ich już ponad 40 tysięcy, ale do pełniejszej automatyzacji, którą zakłada producent, jeszcze daleko. Prawda jest jednak taka, że roboty nie wyręczą ludzi we wszystkich pracach i trzeba mieć tego świadomość.

Zobacz także: W iPhonie X jest nowy dzwonek Reflection. Zobacz, jak go dodać we własnym telefonie

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

źródło Financial Times (via Macrumors)

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij