Kolejny projekt interfejsu pierwszego iPhone’a wyciekł do sieci (wideo)

Katarzyna Dąbkowska, 2017-01-11 12:33
0

W sieci pojawiło się kolejne wideo pokazujące prototypy interfejsu użytkownika w pierwszym smartfonie iPhone. Jeden zaprojektował Tony Fadell, drugi – Scott Forstall. Model Fadella mogliśmy zobaczyć kilka dni temu na wycieku z wideo. Jest oparty na Click Wheel. Model Forstalla bardziej przypomina ikony interfejsu, jaki trafił do ostatecznej wersji iOS.

9 stycznia minęło 10 lat od kiedy Steve Jobs oficjalnie zaprezentował iPhone’a. Urządzenie zrobiło furorę, ale droga związana z jego projektowaniem była długa i kręta. Jak wspominał ostatnio Tony Fadell, smartfon powstał na podwalinach poprawek do iPodów. Ostatnie wideo, które pokazywało prototyp urządzenia działającego z Click Wheel, było zatem prawdziwe. Ale to nie jedyny prototypowy system, jaki testowano zanim telefon trafił do sprzedaży. W sieci pojawiły się kolejne wideo pokazujące, jak wyglądał interfejs użytkownika w prototypie Fadella oraz w projekcie Scotta Forstalla:

Na wideo widać, że projekt Fadella, który mogliśmy już zobaczyć wcześniej wygląda znacznie ciekawiej od modelu testowego Forstalla, jednak to drugi interfejs użytkownika był bardziej podobny do ostatecznej wersji. Był to pierwszy taki model pozwalający w pełni na korzystanie z ekranu dotykowego.

Projekty interfejsów do iPhone’a działały na systemie Acorn OS

Forstall stworzył z ekipą interfejs, który był znacznie wygodniejszy w użyciu. Po prostu dotykało się ikony, a następnie przechodziło do aplikacji. Prace nad dwoma interfejsami opierały się na tym samym systemie i były wykonywane jednocześnie. Każda z ekip starała się, by zaimponować Jobsowi. System nazwano Acorn OS, stąd początkowo nie widać logo nadgryzionego jabłka, ale obrazek żołędzia.

Fadell powiedział, że pierwsze prace nad urządzeniem rozpoczęły się ponad 12,5 roku temu i dla niego telefon ma właśnie tyle lat. Teraz „potomkowie” iPhone’a sprzedają się w milionach egzemplarzy. Więcej na temat pierwszego iPhone’a dowiecie się z naszego artykułu.

Źródło: 9to5mac

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.
Apple iOS · iPhone · Smartfony · · · · · · · · · · · ·