Udostępnij
Tweetnij

Microsoft integruje Flash Playera z Internet Explorerem 10 w Windows 8

Choć dni Flash Playera zbliżają się rzekomo coraz bliżej ku końcu, tak platforma Adobe ma się całkiem nieźle. Mało tego, ciągle nieukończony (obecnie znajdujący się w fazie rewizji) HTML5 w ogóle na razie niespecjalnie zagroził platformie Flash. Do niedawno spekulowano, że rozwiązanie Adobe zostanie uśmiercone wraz z Windows 8. Cóż… tak się jednak nie stanie, bo Flash Player zostanie zintegrowany z nowymi okienkami. I co wy na to?!?

Choć dni Flash Playera zbliżają się rzekomo coraz bliżej ku końcu, tak platforma Adobe ma się całkiem nieźle. Mało tego, ciągle nieukończony (obecnie znajdujący się w fazie rewizji) HTML5 w ogóle na razie niespecjalnie zagroził platformie Flash. Do niedawno spekulowano, że rozwiązanie Adobe zostanie uśmiercone wraz z Windows 8. Cóż… tak się jednak nie stanie, bo Flash Player zostanie zintegrowany z nowymi okienkami. I co wy na to?!?

Przeczytaj koniecznie >> Windows 8 w trzech smakach, w tym jeden dla tabletów z układami ARM

Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale Flash Player (wcześniej jako Macromedia Flash Player) ma już ponad piętnaście lat! Zgadza się, bo pierwsze wydanie wtyczki debiutowało w 1996 roku. Przez kolejne lata technologia wykupiona przez Adobe mono odcisnęła własne piętno na dzisiejszej sieci web. Jak to mówią: Flash Player jest wszechobecny i mimo, że wielkimi krokami zbliża się godny następca technologii, czyli HTML5, tak pozycja rozwiązania marki Adobe wydaje być się niezachwiana. Na pewno? Niekoniecznie…

Adobe nigdy nie udało się odnieść sukcesu z Flash Playerem na urządzeniach przenośnych. Steve Jobs (świeć Panie nad jego duszą) od zawsze był zdecydowanym przeciwnikiem Flasha na iGadżetach i tak też wtyczka nigdy nie zawitała na iOS. Przygodę z urządzeniami przenośnymi Adobe zaliczyło tylko na Androidzie oraz Playbooku od RIM-a. Zresztą, niezbyt długą i mało udaną, gdyż Flash Player karcony był za pożeranie zasobów sprzętowych oraz skuteczne obniżanie czasu pracy na baterii. Niestety, ale te dwa główne czynniki z pewnością przyczyniły się do decyzji producenta w związku z zaprzestaniem rozwijania Flash Playera na platformę Google oraz tablet z BlackBerry OS. Później z kolei Adobe poinformowało, że to samo dotyczy telewizorów. I tak też Flash Playerowi ostał się ostatni bastion, którym są komputery z desktopowymi systemami, jak Windows. I to też nie do końca, bo kolejna wersja wtyczki nie będzie współpracować już z Linuksem, jedynie Mac OS X oraz Windows.

Microsoft kilka miesięcy temu ujawnił, że Internet Explorer 10 w wersji Metro UI, a więc tej dedykowanej przede wszystkim tabletom internetowym zostanie pozbawiona obsługi wtyczek, w tym właśnie Flash Playera. Spekulowano wtedy, że to początek końca platformy Adobe. Okazuje się jednak, że ta ma się całkiem nieźle. Mało tego, bo wcale nie zniknie z Windows 8, a… wręcz przeciwnie – Flash Player zostanie zintegrowany z Internet Exporerem w nowych okienkach!

Co ciekawe, bez większego rozgłosu Adobe bardzo blisko współpracowało z Microsoftem na przestrzeni ostatnich miesięcy. Kod Flash Playera został udostępniony producentowi Windows. Microsoft jednak nie wycofał się ze swojej decyzji i wtyczki nie będą obsługiwane w Internet Explorerze dla Metro UI. Skąd więc obecność Flash Playera w tej przeglądarce? Gigant z Redmond (podobnie jak Google uczyniło swego czasu w programie Chrome) po prostu zintegrowało go!

Flash Player w IE 10 Metro nie będzie jednak w pełni funkcjonalny. Jak wiemy, wtyczka potrafi być bardzo zasobożerna, a przy okazji negatywnie odbija się nie tylko na wydajności systemu, ale również czasie pracy na baterii. Microsoft stawia w tabletach z Windows 8 przede wszystkim na długi czas pracy. Tak więc funkcjonalność Flash Playera nieco ograniczono. W sumie to do minimum. Będą wyświetlane tylko niektóre z treści oparte na platformie Adobe. Ma się to jednak przyczynić do znacznie dłuższego czasu pracy na baterii oraz wzroście wydajności całego środowiska pracy. Restrykcje wprowadzone w wariancie Metro w ogóle nie będą jednak dotyczyć desktopowej wersji Internet Explorera (lub innych przeglądarek internetowych). W tym przypadku wtyczki będą obsługiwane bez najmniejszych problemów i ograniczeń.

Zintegrowany z Internet Explorerem 10 Flash Player pojawi się już wraz z Windows 8 Release Preview, czyli kandydatem na wersję finalną nowych okienek. Tego wydania systemu spodziewamy się już za tydzień, 1 czerwca tego roku. Pomysł Microsoftu być może jest dosyć kontrowersyjny, ale z drugiej strony widać, że Flash Player tak łatwo nie odejdzie…


Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij