Udostępnij
Tweetnij

Plasma Active, czyli KDE rusza na podbój tabletów

Tradycyjny Linux jakoś do tej pory nie odnalazł się na tabletach PC. Być może wszystko wkrótce zmieni się dzięki projektowi twórców KDE – Plasma Active.

Tradycyjny Linux jakoś do tej pory nie odnalazł się na tabletach PC. Być może wszystko wkrótce zmieni się dzięki projektowi twórców KDE – Plasma Active.

Tablety z tradycyjnym Linuksem (nie mamy jednak na myśli Androida) potraktować można jedynie jako folklor na rynku gadżetów elektroniki konsumenckiej. Poza kilkoma gadżetami z Ubuntu nic ciekawszego na rynek nigdy nie trafiło. Twórcy dwóch najpopularniejszych środowisk dla Linuksa, czyli Gnome i KDE zabrali się jednak ostatnio do pracy i starają się przystosować oprogramowanie pod kątem ekranów dotykowych.

Ostatnim tego typu przedsięwzięciem jest Plasma Active twórców środowiska KDE. Nowy projekt nie jest jednak kolejnym systemem operacyjnym bazującym na Linuksie, a jedynie powłoką graficzną oraz stosownym interfejsem API, który twórcy dystrybucji Linuksa mogą wykorzystać we własnych OSach.

Plasma Active łączy w sobie to co najlepsze dla tabletów. Idealnie dostosowany pod kątem wymagań użytkownika oraz ekranu dotykowego interfejs graficzny, z jednoczesnym małym zapotrzebowaniem na pamięć operacyjną. Więcej detali, jak i gotowe obrazy ISO projektu znaleźć można na stronie projektu, pod adresem: plasma-active.org.

Ciekawe tylko czy producenci OEM zainteresują się tym rozwiązaniem i wprowadzą na rynek tablety PC z Plasmą Active?

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij