Udostępnij
Tweetnij

Android TV 14. Co nowego Google szykuje na telewizory?

Android TV 14 to nowa platforma Google na telewizory. Co nowego w niej znajdziemy? Nowości z tej wersji oprogramowania są już znane. Wiemy, że telewizory wraz z aktualizacją do systemu Android TV 14 otrzymają nowe opcje z zakresu dostępności, skróty oraz pewne rozwiązania obejmujące wydajność software.

Android TV 14 nie jest dostępny do pobrania na telewizory w poglądowej wersji beta. Google zdecydowało się na wprowadzenie oprogramowania do emulatora z Androida Studio. Dzięki temu wiemy, jakie nowości wprowadza ta platforma. Zobaczmy sobie, co nowego tu zaimplementowano i kiedy można spodziewać się finalnej wersji.

Telewizory z Android TV 14 w 2024 roku

Na pierwsze telewizory z platformą Android TV 14 trochę sobie poczekamy. Zobaczmy je dopiero w 2024 roku. Wynika to z faktu, że Google na razie nie udostępniło finalnej wersji tego oprogramowania i cały czas na nie czekamy. Dla porównania poprzednia edycja miała premierę 30 listopada zeszłego roku. Jednak na najnowszy software nadal czekamy.

Android TV 14 trafi do różnych modeli Smart TV partnerów Google. Będą to nowe telewizory, a wybrane starsze powinny otrzymać software w postaci aktualizacji. Producenci na razie jednak na ten temat milczą. Plany te powinny zostać ujawnione z czasem. Zobaczmy, jakie nowości pojawią się w niedalekiej przyszłości.

Co nowego w oprogramowaniu

Platforma Android TV 14 wprowadza wiele nowości. Nie są to jednak duże zmiany wizualne. Jeśli na nie czekacie, to będziecie musieli obejść się smakiem. Google skupiło się na innych udoskonaleniach, których wcale nie jest mało.

Pierwszą z nowości wartych uwagi są przychodzące połączenia, które będą widoczne na zgodnych telewizorach w postaci powiadomień. Na razie jednak nie wiadomo, czy Google pozwoli na odbieranie takich rozmów. Możliwe, że będą one jedynie komunikowane na ekranie specjalnymi notyfikacjami i trzeba będzie sięgać po telefon. Następnie mamy nowe skróty dla ulubionych aplikacji.

Android TV 14 beta co nowego nowości Google
Android TV 14 to m.in. nowe skróty dla aplikacji

Android TV 14 wprowadzi na telewizory również nowe opcje z zakresu dostępności. Są to nowości z zakresu korekcji kolorów, zmian obejmujących wyświetlany tekst czy opisy audio. Ponadto samo menu dla tych funkcji zostało lepiej wyróżnione i stało się widoczniejsze.

Android TV 14 co nowego Google telewizory
Co nowego wniesie Android TV 14 na telewizory? (fot.: Mishaal Rahman)

Ponadto Google zapewni udoskonalenia zwiększające wydajność z zakresu obsługi formatu HDR i standardowego zakresu dynamiki. Następnie mamy nowe funkcje zwiększające efektywność energetyczną. Do wyboru będzie kilka opcji, które mają odpowiadać za zarządzanie energią na różne sposoby, w tym na przykład ograniczenia połączenia z internetem.

Android TV 14 co nowego Google telewizory
fot.: Mishaal Rahman

Jak nietrudno zauważyć, telewizory pracujące pod kontrolą systemu Android TV 14 zyskają całkiem sporo ciekawych nowości, choć wiele z nich nie widać gołym okiem. Pozostaje wierzyć, że Google wkrótce ogłosi finalną wersję tego oprogramowania i zacznie ono trafiać do pierwszych urządzeń.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla komunikatora Messenger

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij