Udostępnij
Tweetnij

Sklep Play zawiera aplikacje i gry wykradające dane. Jest ich naprawdę dużo

Sklep Play to miejsce, gdzie znajdują się różne aplikacje i gry. Niestety, Google nie potrafi do końca nad tym wszystkim zapanować i dlatego często pojawia się także malware. Dowodzi tego dwuletnie badanie, które przeprowadzili specjaliści na około milionie aplikacji hostowanych na platformie Google.

Sklep Play, który niedawno doczekał się nowego wyglądu, zawiera także aplikacji i gry, które są w jakimś stopniu niebezpieczne. Potwierdza to raport, który powstawał przez około dwa lata. W tym czasie uczeni z Uniwersytetu Sydney i CSIRO poddali analizie ponad milion programów hostowanych na platformie Google. Dane, które uzyskali, z pewnością nie napawają optymizmem.

Dla przykładu, w przypadku paczki składającej się z 49608 wybranych aplikacji aż 2040 zawierało jakiś złośliwy kod. 1565 z nich żądało dodatkowo pięciu uprawnień o dużym znaczeniu. Natomiast 1407 aplikacji było fałszywych i miały powiązania z bibliotekami reklam innych firm.

Google Play Protect Sklep Play aplikacje Android gry wirusy malware

Google robi co może, aby Sklep Play był coraz bezpieczniejszy

Google zdaje sobie sprawę z problemów, które ma Sklep Play. Jednak firma z Mountain View cały czas stara się walczyć z malware. W platformę wbudowano narzędzie Google Play Protect, które odpowiada za skanowanie oprogramowania pod kątem wirusów i innych niepożądanych elementów. Niestety, jego skuteczność bywa różna i część aplikacji jest w stanie przejść taki proces bez wykrycia ewentualnych zagrożeń. Dlatego potrzebniejsze są skuteczniejsze rozwiązania, które wprowadzą zabezpieczenia w Sklepie Play na wyższy poziom. W przeciwnym wypadku podobnych raportów będzie pojawiać się więcej, co trzeba mieć na względzie.

Przeczytaj także: Messenger – triki i funkcje, które warto znać

źródło: TNW

Gry cyfrowe w sklepie gram.pl

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij