Udostępnij
Tweetnij

ARK OS aka HongMeng to nowy system Huawei, ale nie zobaczymy go w czerwcu

ARK OS to nowy system operacyjny Huawei, który powstaje pod nazwą kodową HongMeng. Chińczycy w wyniku zakazu handlu nadanego przez Stany Zjednoczone muszą kończyć prace nad własną alternatywą dla Androida. Choć w sieci pojawiły się plotki, że ARK OS może zostać wydany w czerwcu, tak Huawei temu zaprzecza.

Huawei w wyniku zakazu handlu niedługo straci dostęp do Androida i usług Google. Nastąpi to w sierpniu tego roku, kiedy to wygaśnie przedłużona licencja na oprogramowanie. Firma jednak pracuje nad własnym systemem operacyjnym o kryptonimie HongMeng. Jego właściwą nazwą powinien być ARK OS, bo taki znak towarowy zastrzegli w zeszłym tygodniu Chińczycy.

W tym tygodniu pojawiły się plotki, jakoby ARK OS mógł zostać udostępniony już w przyszłym miesiącu. Informacja bazowała na tym, co przekazał Alaa Elshimy, jeden z dyrektorów Huawei. Cóż, tak się nie stanie, bo Chińczycy wydali oświadczenie w tej sprawie i twierdzą, że tak prędko oprogramowanie nie zostanie udostępnione. Co nie powinno nikogo dziwić. Wszak potrzeba na to trochę pracy.

Huawei ARK OS HongMeng kiedy premiera co dalej smartfony

Huawei przygotowuje ARK OS, ale prace trochę potrwają

Pamiętajmy, że Huawei poniekąd było gotowe na bana ze strony Stanów Zjednoczonych i prace nad własnym systemem rozpoczęło już kilka lat temu. Jednak zakaz handlu spadł na firmę, jak grom z jasnego nieba i pewnie nikt tego się nie spodziewał. ARK OS na pewno jest szlifowany, ale zapewne prędko gotowy nie będzie.

Android zostanie zastąpiony przez ARK OS w pewnym momencie, ale taka „przesiadka” nie będzie łatwa. Huawei o tym wie i na pewno musi wziąć pod uwagę wiele scenariuszy. Nie spodziewajmy się, że system Chińczyków będzie gotowy wcześniej niż jesienią. Możliwe, że nawet dopiero w 2020 roku.

Przeczytaj także: Najlepsze darmowe aplikacje do retuszu zdjęć

źródło: AndroidAuthority

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij