Udostępnij
Tweetnij

Android Q (10.0) w drodze. Android 9.1 Pie może zostać pominięty

Android Q, czyli wydanie z numerkiem 10.0, ma być kolejną wersją najpopularniejszej platformy na smartfony. Co ciekawe, Google może pominąć w tym roku Androida 9.1 Pie. Sugeruje to nowy commit, który dodano pod koniec sierpnia. Android 10.0 ma dostać wsparcie dla API 29 poziomu. W Pie jest to 28 poziom.

Android Q (10.0) to nowy system Google’a, który zobaczymy dopiero za niespełna rok. Wczesną wiosną pewnie rozpoczną się publiczne beta testy. Co ciekawe, gigant z Mountain View może nie mieć w tegorocznych planach systemu Android 9.1 Pie. Skąd to wiemy? Sugeruje to jeden z nowych commitów, który dodano kilka dni temu do AOSP.

Nowy commit dotyczy statusu biblioteki C Bionic. Nie będziemy wdawać się tutaj w szczegóły, ale w jego opisie pojawia się informacja właśnie o systemie Android Q. Jakby tego było mało, to jest też szczegół o API 29 poziomu. To właśnie może nam sugerować, że Androida 9.1 Pie jednak nie zobaczymy.

Android Q kiedy Android 10.0 Android 9.1 Pie aktualizacja Google kiedy premiera API poziom 29

Każda nowa odsłona platformy Google’a wprowadza API nowego poziomu. W Oreo był to 26 poziom, w wersji 8.1 27, a w Pie 28. Jeśli Android Q ma obsługiwać API poziomu 29, to właśnie to pozwala nam przypuszczać, że wydanie z numerem 9.1 zostanie pominięte. Jednak nie wiadomo, jakie dokładnie plany ma gigant z Mountain View. Możliwe, że będzie inaczej.

Android Q (10.0) dopiero w przyszłym roku

Android Q zostanie wprowadzony w stabilnej wersji pewnie dopiero latem przyszłego roku. Pewnie w okolicy marca zostanie udostępniona pierwsza, poglądowa wersja Developer Preview 1. Prędko to jednak nie nastąpi i trzeba się z tym liczyć. Zaczynają też pojawiać się pierwsze informacje, które dotyczą nowych funkcji. Oczywiście, wyciągnięto je z AOSP.

Android Q ma wprowadzić funkcję ochrony słuchu. Ma to działać na takiej zasadzie, że w momencie zawieszenia jednego połączenia, gdy może nadejść kolejne, zostanie wyłączony dzwonek, gdy system uzna, że telefon jest trzymany blisko ucha. Serwis XDA-Developers, że będzie to określane z użyciem czujników. Na przykład tego zbliżeniowego. Na więcej informacji musimy jeszcze poczekać. Z pewnością o Androidzie 10.0 usłyszymy przed premierą nie jeden raz.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na smartfony z sierpnia

źródło: XDA-Developers (2)

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij