Udostępnij
Tweetnij

Panasonic FZ-F1 i FZ-N1 oficjalnie w Polsce. Byliśmy tam i je widzieliśmy

Wczoraj w budynku hotelu Marriott w Warszawie Panasonic zaprezentował swoje nowe wzmocnione tablety z rodziny Toughpad: FZ-F1 i FZ-N1, wchodzące właśnie na polski rynek.

Bez nazwy-1

Wczoraj w budynku hotelu Marriott w Warszawie Panasonic zaprezentował swoje nowe wzmocnione tablety z rodziny Toughpad: FZ-F1 i FZ-N1, wchodzące właśnie na polski rynek.

Modele F1 oraz N1 różnią się od siebie głównie systemem operacyjnym – w przypadku N1 jest to Android 5.1.1 Lollipop oraz Windows 10 loT w F1. Urządzenia te od swoich poprzedników wyróżniają się o wiele smuklejszą obudową oraz wyprofilowanym czytnikiem kodów kreskowych, który ma na celu przyśpieszenie procesu skanowania. Tablety otrzymały certyfikat IP67, co oznacza, że woda i pył nie są im straszne. Ciekawą funkcją urządzeń jest specjalny tryb pracy w deszczu, który pozwala użytkownikowi wykorzystywać Toughpady w nawet najcięższych warunkach np. za pomocą aktywnego stylusa, który można dokupić do urządzenia.

Akcesoria

Akcesoria to mocny punkt sprzętu. Wraz z tabletami klient może wyposażyć się dodatkowo w ich całą gamę, a są to m.in.: dodatkowa bateria o pojemności 6400 mAh, pasek naręczny, kabura, pojazdowa stacja dokująca, aktywne oraz pasywne pióro, stacja dokująca na jedno lub wiele urządzeń oraz zasilacz AC, co na rynku urządzeń specjalistycznych nie jest taką oczywistością. Poza tym Panasonic chwali się współpracą z firmami, takimi jak Gamber Johnson, Lind, InfoCase oraz Toughmate, zapewniającymi własne rozwiązania dla urządzeń Panasonica.

Trzy w jednym

Tablet, terminal i smartfon w jednym. Tak reklamowane jest nowe urządzenie, które według zapewnień producenta ma ograniczyć konieczność kupowania przez firmy tych trzech urządzeń dla jednego pracownika, któremu wygodniej będzie korzystać z tej specyficznej hybrydy. Patrząc na największe zalety tego rozwiązania, dostajemy uszczelnione porty, wejście dokujące oraz obsługę pióra aktywnego z tabletów, zaawansowany czytnik kodów kreskowych oraz specjalistycznych akcesoriów z terminali, oraz funkcje GSM takie jak dzwonienie czy pisanie wiadomości tekstowych z telefonów, co łączy się również z kompaktowymi rozmiarami samych tabletów.

Nieco śmieszną rzeczą może wydawać się samo określenie tych urządzeń tabletami przy przekątnej ekranu wynoszącej zaledwie 4,7″, jednak patrząc na ich zastosowanie oraz trend maksymalizacji tej kategorii sprzętowej, zapominamy, że pierwsze tablety z Androidem miały m.in. 5 calowe ekrany.

Porównanie grubości modelu E1 oraz F1
Porównanie grubości modelu E1 oraz F1
Aplikacja: "czytnik kodów kreskowych" dla Windows 10 jest portem tej z Windows Phone 8.1
Aplikacja: „czytnik kodów kreskowych” dla Windows 10 jest portem tej z Windows Phone 8.1
Tył urządzenia przypomina mi nieco Nexusa 6X
Tył urządzenia przypomina mi nieco Nexusa 6X
Aktualna generacja urządzeń vs poprzednia widniejąca po lewej stronie fotografii
Aktualna generacja urządzeń vs poprzednia widniejąca po lewej stronie fotografii
WP_20160315_12_29_34_Raw
Panasonic FN-E1 oraz F1
WP_20160315_12_30_54_Raw
Prawy bok urządzenia
WP_20160315_12_30_47_Raw
Front modelu z Windowsem 10
Android oraz Windows 10
Android oraz Windows 10
WP_20160315_12_30_28_Raw
Górna krawędź tabletu
Obiektyw aparatu połączony z czytnikiem kodów 1D oraz 2D
Obiektyw aparatu połączony z czytnikiem kodów 1D oraz 2D

 

Specyfikacja techniczna nie powala na kolana

Modele FZ-F1 i FZ-N1 zostały wyposażone w: czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 o taktowaniu 2,3 Ghz wspierany przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Dla użytkownika przeznaczono 16 GB pamięci wewnętrznej, z czego dostępne jest dla niego około 10 GB z możliwością rozbudowy jej za pomocą slotu kart pamięci. Ekran o przekątnej 4,7″ i rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli) wspierany jest przez tryb obsługi zarówno pasywnymi, jak i aktywnymi piórami, mogąc być przy tym obsługiwanym za pomocą palca, stylusów, rękawic gumowych oraz grubych rękawic roboczych. Poza tym, przyjemną funkcją jest tryb pracy w deszczu, podczas którego aktywacji tablet stara się wykrywać spadające na ekran krople wody, następnie znacznie podnosząc czułość ekranu, tym samym minimalizując problematyczność wykorzystania ekranu pojemnościowego.

Z najciekawszych modułów znajdziemy tu: 4G LTE, NFC, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, micro USB oraz port stacji dokującej. Aparat główny ma matrycę 8 Mpix, a przednia kamerka umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 5 Mpix. Gigantycznym plusem jest tu również wymienna bateria oraz trzy mikrofony, z czego dwa znajdują się na froncie urządzenia, a jeden na jego tylnej ściance. Ich celem jest wyciszenie otoczenia podczas rozmów, co w połączeniu z głośnikami o mocy 100dBA może sprawować się dobrze nawet w głośnych fabrykach.

Najgłośniej promowaną nowością Toughpadów jest zmodernizowany czytnik kodów kreskowych 1D oraz 2D, który to w tej chwili jest w stanie skanować je pod kątem 70%, co umożliwia wygodne korzystanie z urządzenia w trakcie tego procesu. Miłym zaskoczeniem w urządzeniach tego typu są dwa przyciski aktywujące czytnik kodów kreskowych, co jest ukłonem w stronę zarówno osób praworęcznych, jak i leworęcznych, co w produktach konkurencji nie jest często spotykane.

Sprzęt będzie dostępny w dwóch wariantach z Androidem oraz Windows 10 loT. Wiąże się z tym problem, przez który modele nie będą mogły trafić na rynek w tym samym czasie. Jest to spowodowane tym, że Microsoft nadal nie udostępnił finalnej wersji Windows 10 Mobile, a co za tym idzie, premiera modelu F1 może przesunąć się nawet o cały kwartał.

Dostępność i cena

Tablet Panasonic Toughpad FZ-N1 będzie można zamówić w okolicach końca czerwca 2016 roku, a na wersję z Windowsem potencjalnym klientom przyjdzie poczekać do (w najbardziej optymistycznej wersji) do września 2016 roku. Cena netto FZ-F1 będzie wynosić 1746 euro, a za FZ-N1 firmom przyjdzie zapłacić 1715 euro.

Zastosowanie

Rzeczą oczywistą jest, że sprzęty te nie są skierowane do użytkownika takiego jak ja czy wielu naszych czytelników. To sprzęt specjalistyczny, którego niszą są zastosowania logistyczne, produkcyjne, transportowe oraz magazynowe. Zaprezentowany zestaw na życzenie klientów może być modernizowany, dzięki czemu sprzęt jest w stanie zyskać m.in. nowe porty, co według podanego nam przykładu w poprzedniej generacji urządzeń przydało się podczas współpracy z brytyjską koleją.

Panasonic zadbał o w pełni wzmocnioną konstrukcję, a co za tym idzie, znajdziemy tu: słuchawkę odporną na zapylenie i wodę, wodoodporne wejście słuchawkowe, głośniki po obu stronach, port USB pokryty gumową zaślepką, blokadę przed przypadkowym otwarciem obudowy, gumowe zabezpieczenie blokady oraz certyfikat MIL-STD 810G zapewniający, że nowe hybrydy są odporne na upadek z wysokości 1,8 metra.

zdjecie (21) zdjecie (22) zdjecie (14) zdjecie (13) zdjecie (20) zdjecie (17) zdjecie (16) zdjecie (15)

Rzeczą, którą trzeba wspomnieć, jest to, że odmiennie do telefonów i tabletów konsumenckich, zaprezentowane dziś urządzenia Panasonica mają na celu przetrwać około pięciu lat intensywnego użytku, a co za tym idzie, decydując się na to urządzenie, firmy zyskają wsparcie Panasonica w kwestiach takich jak konsultacje techniczne, dostosowanie do potrzeb oraz zarządzanie wdrożeniem.

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij