Udostępnij
Tweetnij

Te tablety zrewolucjonizowały świat. Samsung Galaxy Tab 7.0 (cz. 2)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś prezentujemy wam kolejny artykuł z cyklu „Te tablety zrewolucjonizowały świat”. Jakiś czas temu przypomnieliśmy sobie iPada 1. generacji. Natomiast dziś proponujemy urządzenie ze stajni Samsunga, a dokładnie pierwszy tablet Koreańczyków, czyli Galaxy Tab 7.0, który debiutował na rynku kilka miesięcy po iPadzie.

Samsung Galaxy Tab

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś prezentujemy wam kolejny artykuł z cyklu „Te tablety zrewolucjonizowały świat”. Jakiś czas temu przypomnieliśmy sobie iPada 1. generacji. Natomiast dziś proponujemy urządzenie ze stajni Samsunga, a dokładnie pierwszy tablet Koreańczyków, czyli Galaxy Tab 7.0, który debiutował na rynku kilka miesięcy po iPadzie.

Przeczytaj koniecznie >> Nokia w 2001 roku wyprodukowała 1000 sztuk tabletu M510 i… go anulowała

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sukces jaki odniósł iPad 1. generacji (gwoli przypomnienia, w pierwsze 80 dni od debiutu Apple sprzedało 80 mln egzemplarzy) sprawił, że tego typu urządzeniami zainteresowały się również inne firmy. Jednym z pierwszych tabletów, które pojawiły się w sprzedaży w niedługo po iPadzie był Samsung Galaxy Tab 7.0.

Koreańczycy zaprezentowali tablet Galaxy Tab 7.0 (nazwa kodowa GT-P1000) we wrześniu 2011 roku w trakcie berlińskich targów IFA. Urządzenie z pewnością było ciekawą alternatywą dla iPada marki Apple. Było jednym z pierwszych tabletów z Androidem. Co dokładnie oferował Galaxy Tab 7.0? Przypomnijmy sobie najpierw jego specyfikację techniczną. Urządzenie wyposażone w następujące elementy:

  • Wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli z mDNIE (Mobile Digital Natural Images Engine). Gęstość pikseli wynosiła tutaj 170 ppi;
  • Procesor Samsung Exynos 3110 (Cortex-A8) taktowany zegarem 1,0 GHz (nazwa kodowa Hummingbird) z układem graficznym PowerVR SGX540;
  • 512 MB pamięci operacyjnej RAM;
  • 16 lub 32 GB pamięci na dane, którą można było rozbudować za pomocą kart microSD o rozmiarze do 32 GB;
  • Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n, moduł Bluetooth 3.0;
  • Opcjonalny modem łączności w sieciach 3G (HSDPA);
  • Przednią kamerkę 1,3 Mpix do wideo rozmów, aparat fotograficzny 3,2 Mpix z autofokusem i lampą doświetlającą LED;
  • Baterię o pojemności 4000 mAh;
  • 30-pinowe złącze dokujące.

Samsung Galaxy Tab 7.0

Urządzenie miało wymiary 190.09 x 120.45 x 11.98 mm i ważyło 380 gramów. Tablet debiutował na rynku z Androidem 2.2 Froyo (z nakładką TouchWiz), ale z czasem (w maju 2012 roku) otrzymał aktualizację do Androida 2.3 Gingerbread. Androida z numerkiem 3.0 (Honeycomb) nigdy się nie doczekał. Ostatnie uaktualnienia firmware Samsung dostarczył dla Galaxy Tab 7.0 w 2012 roku. Później zaprzestano aktualizować GT-P1000.

Tablet trafił do sprzedaży niedługo po wrześniowej prezentacji. Co ciekawe, dosyć szybko pojawił się również nad Wisłą, bo już na początku października 2001 roku. Polska była jednym z pierwszych państw (obok Niemiec), gdzie w Europie debiutował Galaxy Tab 7.0. W tydzień po premierze Samsung pochwalił się liczbą 600 tysięcy sztuk sprzedanych Galaxy Tabów. Nieco później (w grudniu) liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła milion. W styczniu 2012 roku Samsung pochwalił się, że dostarczył do sklepu 2 mln sztuk tabletów. W rzeczywistości nigdy jednak tyle nie sprzedano. W trakcie jednej ze spraw z Apple o naruszenie patentów dowiedzieliśmy się, że od premiery do drugiego kwartału 2012 roku Samsung sprzedał 1,4 mln sztuk Galaxy Tabów.

Samsung Galaxy Tab 7.0

Urządzenie spotkało się z różnymi opiniami. Część ekspertów uważało, że Galaxy Tab 7.0 stanowi naprawdę udaną alternatywę dla iPada. Inni z kolei nie podzielali tego stanowiska i twierdzili, że jest tylko jego marną imitacją. Nie zmienia to faktu, że Galaxy Tab 7.0 mocno odcisnął swoje piętno na rynku mobile. Samsung dał przykład konkurencji na to, jak robić tablety z Androidem. Kilka miesięcy później na sklepowych półkach było już naprawdę w czym wybierać.

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij