Udostępnij
Tweetnij

NaviExpert – recenzja aplikacji do nawigacji dla Androida

Załóżmy, że jesteście posiadaczami tabletu lub smartfona. Przed Wami dłuższa podróż trasą, której dotychczas nie pokonywaliście. Kiedyś, do wytyczania trasy, używało się map czy planów miast. Teraz… programów i urządzeń do nawigacji. A skoro tak, to jedynym czego potrzebujecie, jest stosowne narzędzie. Właśnie z myślą o tych, którzy podróżują, przyjrzeliśmy się nawigacji NaviExpert przeznaczonej dla Androida. Rezultat? Zajrzyjcie do artykułu…

Załóżmy, że jesteście posiadaczami tabletu lub smartfona. Przed Wami dłuższa podróż trasą, której dotychczas nie pokonywaliście. Kiedyś, do wytyczania trasy, używało się map czy planów miast. Teraz… programów i urządzeń do nawigacji. A skoro tak, to jedynym czego potrzebujecie, jest stosowne narzędzie. Właśnie z myślą o tych, którzy podróżują, przyjrzeliśmy się nawigacji NaviExpert przeznaczonej dla Androida. Rezultat? Zajrzyjcie do artykułu…

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych darmowych aplikacji na tablety z Androidem

Aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play store (0d niedawna również na urządzenia pracujące w oparciu o iOS). Oczywiście samo pobranie będzie Was kosztować jedynie opłatę za przesył danych u operatora. W chwili pisania artykułu w sklepie można było pobrać aplikację i bezpłatnie ją używać/testować przez siedem dni. Normalnie aplikacja jest odpłatna, zaś wysokość miesięcznej opłaty zależy od wybranej opcji:

NaviPlan Polska (zakup on-line):

– abonament 1 miesiąc – 29 PLN;

– abonament 24h – 30 PLN (przy zakupie minimum 10 sztuk, dla każdej paczki 10 sztuk);

– abonament 12 miesięcy – 99 PLN

NaviPlan Polska (zakup via sms):

– abonament 4 dni – 11,07PLN;

– abonament 1 miesiąc – 30,57 PLN;

NaviPlan Polska i Europa (zakup on-line):

– abonament 1 miesiąc – 24 PLN;

– abonament 24 miesiące – 199 PLN

NaviPlan Urban (zakup via sms):

– abonament 12 miesięcy – 11,07 PLN

Wybór jest spory, zatem każdy powinien wybrać coś dla siebie. Aplikację testowałem na recenzowanym niedawno tablecie Lenovo IdeaPad. Choć NaviExpert jest dedykowany dla smartfonów, nie można mieć zastrzeżeń co do skalowania obrazu na tablecie. Wszystkie czcionki i obrazy są wyświetlane poprawnie.

Pierwszy ekran widoczny po uruchomieniu daje nam dostęp do wszystkich funkcji programu. Już w nim możemy bez problemu rozpocząć proces wytyczania trasy. Oprócz tego, prawą stronę panelu zajmują duże ikony, które przekierowują nas do określonych funkcji. Pierwsza i trzecia ikona, czyli „Nawiguj” i „Zaplanuj”, w zasadzie kierują nas wprost do panelu wytyczania trasy, więc pozwolę sobie, jako najważniejsze, omówić na końcu. Warto wspomnieć, ze w przypadku korzystania z aplikacji w smartfonie, ikony umieszczone są na pasku u dołu ekranu.

Zacznijmy od drugiej ikonki. Mapa, po jej otwarciu, jest centrowana na miejscu w którym aktualnie się znajdujemy. Oprócz tego na ekranie zostają wyświetlane informacje opisowe dotycząca naszego miejsca, a także ikony pozwalające na powiększanie/pomniejszanie skali mapy, a także na bezpośredni przeskok do menu nawigowania.

Tapnięcie ikonki opisanej jako „Ustawienia” przenosi nas do menu rejestracji aplikacji. Najprostszą i najwygodniejszą moim zdaniem formą będzie przypisanie aplikacji do naszego konta w Google, do którego zresztą mamy przywiązane urządzenie, a wraz z nim dostęp do sklepu Play.

Po rejestracji docieramy do panelu ustawień. W pierwszej części zawarto tu informacje dotyczące wykupionego abonamentu, a także możliwość jego zmiany. Ponadto znalazł się tu odpowiednik skrzynki odbiorczej, w której to gromadzone są informacje przesyłane w sieci NaviExpert.

Kolejne panele dają dostęp do zmiany głosu oraz do menu ustawień samej aplikacji.

Po przejrzeniu funkcji, czas na sprawdzenie samej nawigacji. Rozpoczynamy wyszukiwanie miejsca docelowego. Możemy tego dokonać za pomocą edytora tekstowego, wpisując adres, lub głosowo, dyktując miejsce do którego chcemy dotrzeć. Trzeba tu przyznać, że ta ostatnia opcja działa wyśmienicie, rozpoznając nawet wyrazy wymawiane (umyślnie) niewyraźnie czy cicho. Plus.

Wybraliśmy zatem cel podróży, pozostaje jego zatwierdzenie…

… następnie wybór rodzaju trasy (ekonomiczna, najszybsza, etc.)…

… aby przenieść się do etapu nawigowania. Pierwszą informacją jaka pojawia się na mapie to okno zawierające detale trasy: długości trasy, orientacyjnym czasie trwania podróży, ilości paliwa potrzebnej do przejechania zaplanowanej trasy, a nawet liczbie znajdujących się na trasie punktów pomiaru prędkości (fotoradarów).

Wskazówki są wyświetlane w widoku 2D/3D, od nas tylko zależy ich wybór. Mapa jest bardzo czytelna, choć mnie, jako niepoprawnemu pedantowi, nie do końca przypadł do gustu interfejs pod kątem doboru kolorów. Niemniej wszystkie szczegóły są bardzo wyraźne i widoczne. Bezpośrednio z mapy możemy przejść do części informacyjnej. Mam tu na myśli  punkty POI:

Zostały one podzielone na kategorie punktów, zaś każda z nich opatrzona stosownymi ikonkami. Kliknięcie na ikonkę na mapie skutkuje wyświetleniem informacji na temat tego punktu. Informacje są bardzo szczegółowe, ponieważ zawierają nawet numery telefonów kontaktowych do danego miejsca (np. jeśli jest to urząd).

Nie sposób w tym miejscu zapomnieć o bardzo ciekawej funkcjonalności jaką zapewnia nam NaviExpert. To coś, co jest bardzo przydatne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie paliwo drożeje z dnia na dzień. Mówię o funkcji dostarczania informacji o cenach paliw. Dane są dostarczane i na bieżąco aktualizowane przez serwis tank24.org, a dzięki temu, po kliknięciu na POI np. najbliższej stacji benzynowej, nie tylko dowiadujemy się do jakiej sieci ona należy, ale i ile zapłacimy za litr interesującego nas (czy bardziej nasze auto ;P) paliwa. Plus.

Podsumowanie

Niewątpliwą i bezdyskusyjną zaletą NaviExperta jest jego prostota i czytelność. Nawet osoba nie obeznana z gadżetami elektroniki użytkowej poradzi sobie z jej obsługą. Kwestią gustu może być dobór kolorystyczny elementów interfejsu aplikacji, jednak jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Najważniejsze, że jest on przyjazny i co najważniejsze – prosty, jak nie przymierzając i mówiąc kolokwialnie – konstrukcja cepa.

Kolejną zaletą jest lekkość aplikacji. Wydawałoby się, ładowanie map, tras, etc., będzie wymagało zasobów urządzenia. Nic bardziej mylnego. Nawet w smartfonie z Androidem wyposażonym w 512MB pamięci RAM i procesor o zegarze 600MHz (te lub lepsze parametry oferuje zdecydowana większość androidowych urządzeń na rynku) aplikacja działa wyśmienicie, a użytkownik nie odnotowuje nawet śladowych przycięć czy spowolnień.

In plus należy również zaliczyć dodatek w postaci szczegółowych opisów POI oraz możliwość podglądu cen paliw na stacjach rozmieszczonych przy zaplanowanej trasie przejazdu. Nie można mieć zastrzeżeń co do samej funkcji nawigacyjnej. Poza śledzeniem na bieżąco pozycji, a to odbywa się „w punkt”, NaviExpert bezbłędnie prowadzi do celu podróży.

Powiecie – aplikacja idealna! Prawie… Jak wiadomo, „prawie” czyni wielką różnicę. Niestety… W tej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Aplikacja bezwzględnie wymaga stałego połączenia z Internetem w trakcie korzystania z niej. Owszem, jest to spowodowane ustawiczną aktualizacją informacji o sytuacjach na drodze, jednak nie dość, że wyklucza zdecydowaną większość tabletów z wykorzystania ich jako urządzenia do nawigacji, to w dodatku powoduje generowanie dodatkowych kosztów związanych z opłatami za przesył danych.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to aż tak olbrzymimi problemem. Raz, ceny za przesył danych nie są tak horrendalnie wysokie, jak to miało miejsce kilka-, kilkanaście lat temu. Dwa, tak naprawdę większość abonamentów obejmuje swoim zakresem pakiet danych. Sama ilość pobieranych danych przez aplikację nie jest wielka, można powiedzieć wręcz śladowa. W dalszym ciągu jednak jest niezbędna, co w ujęciu ogólnym jest poważnym mankamentem.

Czy warto? Tak, i to bez dwóch zdań. Choć osobom korzystającym z konkurencyjnej aplikacji może brakować charakterystycznego głosu lektora (domyślcie się sami czyjego…;)  ), to mając doświadczenia z porównania obydwu programów, wynikające z korzystania z obydwu przez dłuższy czas, prywatnie, bez wahania wskazałbym na NaviExperta.

NaviExpert

+ prostota interfejsu;
+ lekkość i szybkość działania aplikacji;
+ precyzja nawigacji;
+ bogata baza miejsc (PQI) z dokładnymi opisami (w tym ceny paliw);
+ działa na tabletach i smartfonach;

– niezbędne do funkcjonowania połączenie z Internetem

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij