Udostępnij
Tweetnij

Testujemy Apple TV razem z iPadem 2. Jak się sprawuje?

Apple TV jest całkiem udanym gadżetem i oferuje wiele możliwości. Jedną z nich jest również sposobność strumieniowania materiałów wideo z iGadżetów pracujących pod kontrolą systemu iOS za pomocą funkcji AirPlay. Postanowiliśmy sprawdzić w akcji jak Apple TV radzi sobie z iPadem 2 i czy rzeczywiście jedna z najistotniejszych funkcji „czarnej skrzynki” firmy z Cupertino jest taka „wow”, jak mówi o niej samej producent.

 

Apple TV jest całkiem udanym gadżetem i oferuje wiele możliwości. Jedną z nich jest również sposobność strumieniowania materiałów wideo z iGadżetów pracujących pod kontrolą systemu iOS za pomocą funkcji AirPlay. Postanowiliśmy sprawdzić w akcji jak Apple TV radzi sobie z iPadem 2 i czy rzeczywiście jedna z najistotniejszych funkcji „czarnej skrzynki” firmy z Cupertino jest taka „wow”, jak mówi o niej samej producent.

Przeczytaj koniecznie >> Jailbreak iPada. Warto czy nie? Jeśli tak, to jak?

Czym jest Apple TV?

Apple TV (drugiej generacji) jest z pozoru małą, „czarną skrzynką” o wymiarach zaledwie 98 x 98 x 23 mm. Pierwsze wrażenie może być jednak mocno mylące, gdyż ten gadżet wyposażony w procesor A4 oferuje naprawdę wiele możliwości! Oczywiście najwięcej w powiązaniu z iGadżetami Apple’a, jak iPadem, ale to chyba nikogo już nie dziwi?

„Telewizja według Apple” nie jest jednak dekoderem czy podobnym urządzeniem umożliwiającym oglądanie dowolnych programów telewizyjnych. Gadżet zaprojektowano przede wszystkim pod kątem wypożyczania oraz kupowania filmów w iTunes Store. Do dyspozycji mamy również możliwość oglądania materiałów wideo z serwisów YouTube i Vimeo, ale na tym możliwości Apple TV praktycznie się kończą. Poza funkcjami związanymi z filmami warto jednak wspomnieć o możliwości słuchania muzyki zapisanej w chmurze Apple, czyli iCloud oraz oglądania przechowywanych tam zdjęć.

Z iGadżetem możesz więcej

Wspominaliśmy już wcześniej o dodatkowej funkcjonalności, którą oferuje Apple TV w przypadku wykorzystania z urządzeniami pracującymi pod kontrolą iOS. Tak jest w rzeczywistości i dla przykładu z takim iPadem oraz dzięki możliwościom oferowanym przez funkcję AirPlay (możliwość strumieniowanie materiałów multimedialnych z iGadżetów do innych urządzeń) możemy oglądać filmy wideo uruchamianie na tablecie Apple bezpośrednio na kilkudziesięciocalowym ekranie telewizora HD! Jak myślicie: czy jest tak różowo, jak wydaje się na pierwszy rzut oka?

Z małego ekranu na duży

W celu reprodukcji materiałów wideo z iPada na telewizorze musimy odpowiednio skonfigurować AirPlay oraz upewnijmy się, że posiadamy system iOS w wersji 4.3 lub nowszy. W przeciwnym wypadku będą czekać nas już na samym początku problemy…

Po uruchomieniu AirPlay na iPadzie włączamy funkcję klonowania i następnie na menu z urządzeniami zaznaczamy Apple TV. Tutaj mała uwaga. Obok nazw zgodnych z AirPlay urządzeń znajdziemy również ikonę ekranu lub głośnika. Druga z nich oznacza, że możemy na przykład strumieniować tylko muzykę, a nie materiały wideo (dotyczy to między innymi AirPort Express). To tyle, resztą zajmie się już sam AirPlay!

Reprodukcja wideo z iPada odbywa się bardzo płynnie, nawet w przypadku materiałów zapisanych w wyższych rozdzielczościach (pamiętajmy jednak, że w maksymalnej rozdzielczości 720p, wideo full HD wymaga już zastosowania adaptera Apple Digital AV). Podobnie jest z muzyką. Apple TV nie sprawia żadnych problemów w przekazywaniu filmów i innych multimediów na ekran telewizora. Pewne problemy mogą pojawiać się, gdy włączony jest bluetooth, ale tymczasowa dezaktywacja modułu rozwiązuje problemy.

Warte zakupu?

Apple TV kosztuje jednak 479 złotych (cena w Apple Store). Mało tego, producent nie dołącza do zestawu jednego z kluczowych elementów, bez którego się nie obejdzie (już podczas wstępnej konfiguracji) – to przewód HDMI, którym łączymy Apple TV z telewizorem (innej opcji nie ma), tak więc o kabel musimy postarać się sami. Czy wysoka cena przy oferowanej funkcjonalności nie jest jednak zbyt wysoką…? Zdaje się, że trochę tak. Apple TV możemy więc polecić wszystkim maniakom iGadżetów, którzy rzeczywiście chcą przesyłać materiały multimedialne drogą bezprzewodową na telewizor. W przeciwnym wypadku (gdy chcemy tylko oglądać i wypożyczać filmy z iTunes Store) starczy najprostszy w świecie komputer z zainstalowanym oprogramowaniem iTunes.

Zalety

+ prosta konfiguracja

+ możliwość strumieniowania wideo z urządzeń pracujących pod kontrolą iOS

+ eleganckie wykończenie i małe rozmiary

Wady

– wysoka cena

– brak kabla HDMI w zestawie

– pełnia możliwości tylko z urządzeniami z systemem iOS

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij