Udostępnij
Tweetnij

Ceny tabletów i smartfonów mogą się niedługo zwiększyć o 8%. Dlaczego?

Ceny tabletów i smartfonów mogą się niedługo znacznie zwiększyć. Wszystko przez tzw. opłatę reprograficzną, którą chcą wprowadzić organizacje zajmujące się prawami autorskimi (takie jak ZAiKS).

tablety_tablety

Ceny tabletów i smartfonów mogą się niedługo znacznie zwiększyć. Wszystko przez tzw. opłatę reprograficzną, którą chcą wprowadzić organizacje zajmujące się prawami autorskimi (takie jak ZAiKS).

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o takiej opłacie, spieszymy z wyjaśnieniem. Opłatę reprograficzną płacimy za urządzenia i produkty, które mogą przyczyniać się do kopiowania legalnie nabytych produktów w postaci filmów czy utworów muzycznych. Na dzień dzisiejszy składka taka nie obowiązuje smartfonów i tabletów, ale przedstawiciele Organizacji Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi już wpadli na pomysł, aby taką opłatę wprowadzić również na te sprzęty. Jak jednak stwierdził Instytut Badań nad Gospodarką, takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć w znacznym stopniu cenę mobilnych urządzeń. W przypadku tańszych smartfonów i tabletów liczy się, że wzrost mógłby osiągnąć nawet 8%.

Dr Bohdan Wyżnikiewicz, autor wspomnianego wcześniej raportu, stwierdził, że taka decyzja mogłaby się przyczynić do przerzucenia zainteresowania smartfonami i tabletami w Polsce na rynki zagraniczne, gdzie ceny tych urządzeń będą znacznie mniejsze. Decyzji sprzeciwiają się nie tylko użytkownicy, ale i producenci sprzętu. Projekt próbują zablokować między innymi akcją „Nie płacę za pałace”, która zakłada sprawiedliwy podział pieniędzy między ZAiKSem i autorami, a także brak dodatkowych opłat między innymi za urządzenia mobilne. Petycję można podpisać klikając tutaj.

Jeśli pomysł przejdzie, to spodziewajmy się kolejnych podwyżek po tych, które zaserwowano nam między innymi z powodu wysokiego kursu dolara.

źródło: komputerświat

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij