Udostępnij
Tweetnij

Polacy coraz więcej czytają. E-booki rosną w siłę

W latach 2011 oraz 2012 rynek książek w Polce notował spadki, a tymczasem w zeszłym roku w końcu doszło do wzrostu – raportuje Biblioteka Analiz dla Instytutu Książki. Co prawda niewielkiego, bo na poziomie zaledwie 0,4%. Niemniej, jest to bardzo dobra wiadomość. Co najciekawsze, głównie w kraju umacniają się e-booki. W 2014 roku Polacy zakupili ich o 28% więcej niż rok wcześniej i prognozuje się, że udział cyfrowych książek będzie rósł. Z czego to wynika?

z16668877Q,Rynek-e-bookow-czeka-na-dodatkowy-zastrzyk-energii

W latach 2011 oraz 2012 rynek książek w Polce notował spadki, a tymczasem w zeszłym roku w końcu doszło do wzrostu – raportuje Biblioteka Analiz dla Instytutu Książki. Co prawda niewielkiego, bo na poziomie zaledwie 0,4%. Niemniej, jest to bardzo dobra wiadomość. Co najciekawsze, głównie w kraju umacniają się e-booki. W 2014 roku Polacy zakupili ich o 28% więcej niż rok wcześniej i prognozuje się, że udział cyfrowych książek będzie rósł. Z czego to wynika?

Przeczytaj koniecznie >> Rynek tabletów w Polsce. Samsung liderem. Apple dopiero na 7. miejscu

Do tej pory rekordowym okresem dla książek w Polsce pozostaje 2010 rok, kiedy to rodacy wydali na różne tytuły niemal 3 mld dolarów. Kolejne dwa lata, czyli 2011 i 2012 rok, były słabsze. Wynikało to między innymi z wprowadzenia 5% podatku VAT na książki, który wcześniej był zerowy. To niestety spowodowało wzrost cen nawet o 10-20% i odbiło się negatywnie na zainteresowaniu publikacjami.

Prognozy dla roku 2013 również były pesymistyczne i sugerowano, że dojdzie do kolejnego spadku. Tymczasem tak jednak się nie stało! Zła passa została przełamana i w zeszłym roku wydaliśmy nieco więcej pieniędzy na książki niż w 2012 roku. Dokładnie kwotę na poziomie 2,68 mld złotych, czyli 10 mln złotych więcej niż rok wcześniej. To daje nam wzrost na poziomie zaledwie 0,4%. Niemniej, zawsze jest to jakiś plus. Ponadto w zeszłym roku w sprzedaży pojawiło się około 10% więcej pozycji niż rok wcześniej. Wzrosła również średnia cena kupowanej książki. Niewiele, bo tylko o 40 groszy – do kwoty 38,30 zł. Łączny nakład książek w 2013 roku wprowadzonych do sprzedaży w kraju wyniósł 112,4 mln.

Jak natomiast wygląda sytuacja e-booków? Okazuje się, że udział cyfrowych książek nadal nie jest zbyt duży, ale względem 2012 roku wzrósł o 28%. W zeszłym roku łącznie wydaliśmy na e-booki 53,7 mln złotych.

Rozwój na rynku elektronicznej książki jest zauważalny. Zwłaszcza że systematycznie powiększa się oferta wydawnicza. Wzrosła też świadomość wydawców, e-booki nie są już niczym wyjątkowym, stanowią obecnie naturalne uzupełnienie tradycyjnych, papierowych książek” – komentuje Beata Gutowska, dyrektorka internetowej księgarni Publio.pl. i dodaje „Zdarza się tak, że książka szybciej ma premierę w wersji cyfrowej niż papierowej. I działa to pozytywnie na całą sprzedaż.

Mimo wszystko rynek e-booków będzie miał się coraz lepiej. Zainteresowanie cyfrowymi książkami rośnie w naturalny sposób, ale to może znacznie przyspieszyć. Dlaczego? Po pierwsze od jakiegoś czasu trwają rozmowy na temat zrównania VAT na książki, niezależnie od formy. Obecnie e-booki objęte są zwykłym, 23% podatkiem. Jeśli jednak będzie to tylko 5%, to ceny e-booków powinny nieco spaść, a to oczywiście wpłynie na wzrost zainteresowanie tego typu publikacjami. Ponadto coraz więcej osób ma w domu tablet lub czytnik, które pozwalają wygodnie czytać e-booki, również w podróży.

W raporcie Biblioteki Analiz dla Instytutu Książki czytamy również o spadku udziałów wśród wydawców podręczników. Wynika to między innymi z planów związanych z wprowadzeniem bezpłatnych podręczników dla kolejnych klas szkoły podstawowej, co ma nastąpić w przeciągu najbliższych lat. Na razie uczyniono to tylko z myślą o pierwszej klasie. To powinno negatywnie odbić się na małych wydawcach i księgarniach.

Wy również coraz chętniej czytacie książki? Ile pieniędzy na nie przeznaczacie w skali roku?

Źródło: Wyborcza, fot.: Tomasz Stańczak (@Agencja Gazeta)

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij