Tablet Dell Latitude 10-ST2 – odcinek 10 [wideo]

Dritone, 2013-05-10 10:52
1

W naszej sekcji wideo dodaliśmy dla was kolejny film, w którym Piotr Zelt opowiada wam o możliwościach tabletu Dell Latitude 10.

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Tym razem Piotr Zelt prezentuje dla was możliwości nowego tabletu marki Dell – Latitude 10, który można z powodzeniem wykorzystać również w zastosowaniach biznesowych. Gwoli przypomnienia, specyfikacja techniczna tabletu przedstawia się następująco:

 • 10,1-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli pokryty szkłem Gorilla Glass;
 • dwurdzeniowy procesor Intel Atom Z2760 1,8 GHz;
 • 2 GB pamięci operacyjnej RAM;
 • pamięć na dane o pojemności 32 lub 64 GB;
 • Wi-Fi b/g/n;
 • złącza USB, audio 3,5 mm i HDMI;
 • aparat 8 Mpix i wideokamera 2 Mpix.

Tablet pracuje w oparciu o Windows 8. Co opowiedział o tym urządzeniu Piotr Zelt? O tym przekonacie się oglądając poniższy film wideo. Kolejne dwa odcinki znajdziecie w naszej sekcji wideo. Przy okazji przypominamy o naszym kolejnym konkursie, w którym to wy możecie wcielić się w role wideorecenzentów, jak Piotr i zawalczyć o tablet Nexus 10!

The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Tym razem po raz pierwszy mam do zaprezentowania tablet działający na systemie operacyjnym Windows 8. Co więcej, jest to urządzenie opracowane z myślą o zastosowaniach biznesowych. Jakby tego było mało, wyposażono je w jedną z najpotężniejszych, a na dodatek wymiennych baterii dostępnych na rynku. Zaciekawieni? To zapraszam do oglądania.
Oto tablet Dell Latitude 10 – ST2. Zwykle urządzenie to wyposażane jest w 2-ogniwową baterię 30 watogodzin, ale producent oferuje opcję zamontowania nawet dwa razy pojemniejszej, 4-ogniwowej baterii. Baterię bardzo łatwo się wyjmuje, jak w zwyczajnym laptopie, a nie tablecie.
Z wyglądu urządzenie jest nieco dłuższe od typowych tabletów, przez co naturalniejsze staje się korzystanie z niego w pozycji poziomej.
Pozytywne wrażenie robi w dotyku za sprawą chronionych gumą krawędzi. Tablet trzyma się wygodnie i nie ślizga się nawet w spoconych dłoniach.
Producent postarał się, by na każdej krawędzi Della Latitude 10 coś się ciekawego znalazło. I tak z lewej strony mamy przycisk zmiany głośności oraz gniazdo do linki zabezpieczającej przed kradzieżą.
U góry umieszczono dwa mikrofony, zabezpieczony zaślepką czytnik kart pamięci, lampkę informującą o zasilaniu tabletu, włącznik oraz klawisz blokowania obrotu ekranu.
Z prawej strony znajdują się złącze audio, złącze USB 2.0 oraz złącze mini HDMI, pozwalające połączyć tablet z monitorem lub telewizorem.
Na dolnej krawędzi producent umieścił lampkę stanu akumulatora informująca użytkownika o słabej baterii, złącze dokowania i zasilania w jednym oraz złącze micro USB również pozwalające ładować tablet.
Z tyłu Della Latitude 10 znajdziemy przede wszystkim dużych rozmiarów wymienny akumulator, dwa głośniki oraz tylną kamerę i lampę błyskową.
Z przodu umieszczono drugą kamerę oraz powiązaną z nią lampkę. Pod ekranem znajduje się przycisk z charakterystycznym logiem marki Windows służący do włączania tabletu oraz przeskakiwania pomiędzy ekranem startowym a uruchomioną aplikacją.
Czerń obudowy Della Latitude 10 i gumowe krawędzie sprawiają, że tablet wygląda ładnie, a przy tym solidnie. Jakie zaś kryje podzespoły?
Przede wszystkim dwurdzeniowy procesor Intela Atom
z technologią Intel® Burst. Za jej sprawą procesor dynamicznie, w zależności od potrzeb przyspiesza działania pobierając więcej energii, albo też zwalania oszczędzając akumulator. W efekcie procesor może funkcjonować w taktowaniu od 600 MHz do 1,8 GHz
Za kartę graficzną służy wbudowany w chipset inteligentny akcelerator graficzny marki Intel. To rozwiązania sprawdza się już od dłuższego czasu w laptopach oraz tabletach.
Dobre funkcjonowanie systemu operacyjnego Windows 8 Pro zapewnia jeszcze pamięć. W tablecie Dell Latitude 10 ST2 umieszczono 2 GB pamięci ram. Do tego dochodzi do 128 GB pamięci flash na przechowywanie danych.
Oczywiście sercem tabletu Dell Latitude 10 ST2 jest wyświetlacz IPS o przekątnej 10,1, podświetleniu LED i powłoką ze szkła Gorilla® Glass od firmy Corning®. Ten pojemnościowy ekran wielodotykowy z obsługą 10 palców oferuje rozdzielczość high definition.
W taki oto sposób pokonaliśmy kwestie formalne. Wiemy co sobą reprezentuje ten tablet Della. A jak współpracuje z Windows 8?
Przede wszystkim warto zacząć od skonfigurowania własnego paska zadań. W tym celu na stronie startowej wysuwamy dolne menu i kilkamy na Wszystkie aplikacje. Teraz warto wybrać te, z których korzysta się najczęściej, na przykład WordPad do tworzenia dokumentów tekstowych. Klikamy na stosowną ikonkę i trzymając palcem przesuwamy ją w dół. Uruchomi nam się na dole menu – wybieramy z niego Przypnij do paska zadań lub Przypnij do menu startowego. W efekcie skrót do WordPada pojawi się albo na ekranie startowym albo na pasku zadań systemu Windows 8.
Pamiętajmy, iż tablet Dell Latitude 10 ST2 to urządzenie przede wszystkim biznesowe. A ja wszyscy wiemy, w biznesie ważny jest obieg dokumentów oraz możliwość edytowania ich przez różne osoby. Tu z pomocą przydaje się tworzenie dokumentów w chmurze za pomocą usługi SkyDrive.
Aplikację uruchamiamy po prostu klikając na stosowną ikonę. Niemniej zanim coś w naszej chmurze się znajdzie, musimy to udostępnić. W tym celu zaznaczamy na przykład zdjęcia, które wykonaliśmy. Następnie wysuwamy z prawej strony ekranu menu i wybieramy Udostępnianie. Teraz wystarczy kliknąć na ikonkę SkyDrive, by uzyskać opcję dołączenia zdjęć do obrazów. Klikamy jeszcze Przekaż… i już.
Podobnie rzecz się ma z plikami tekstowymi czy dowolnymi innymi. Do wszystkich będziemy mieli dostęp z dowolnego urządzenia poprzez SkyDrive.
Tradycyjnie warto też odwiedzić sklep, by zainstalować na tablecie przydatne oprogramowanie. W tym przypadku znaleźć tu można aplikacje darmowe i płatne, polecane przez firmę Dell i nie tylko.
Do zastosowań biznesowych przyda się aplikacja YouSendIt, za sprawą której możemy przechowywać w chmurze duże pliki.
Bardzo cenne okażą się zapewne dla biznesmena programy z kategorii Finanse. Tu można znaleźć choćby Kursy walut obcych czy Kalkulator wynagrodzeń. Aplikacje rzecz jasna automatycznie łączą się przez Internet i pobierają stosowne dane.
W kategorii Organizacja zadań warto zwrócić uwagę na ułatwiający życie program Lista zadań.
Wśród zainstalowanych programów przydatnych każdemu będzie Dell Backup and Recovery, który pozwoli nam zabezpieczyć dane.
Tam gdzie inne tablety brylują wyglądem, tam Dell Latitude 10 oferuje wytrzymałość i bezpieczeństwo. Z pewnością są na rynku urządzenia ładniejsze i potężniejsze, ale i tak ten sprzęt może się pochwalić choćby doskonałym ekranem czy bardzo wydajną baterią. SkyDrive w połączeniu z opcjonalnymi mechanizmami zabezpieczającymi tablet, przyda się on chyba każdemu podróżującemu biznesmenowi.
Przyszło mi się zatem pożegnać. Do zobaczenia przy okazji innego mobilnego urządzenia. A w oczekiwaniu na kolejny filmik, zapraszam na naszą stronę internetową.

Zobacz także

Dell · Tablety · Wideo · · · · · · · ·
 • Leszek Mączewski

  z trzyletnim opóźnieniem, ale może ktoś mi odpowie – dlaczego wskaźnik stanu baterii w % podaje prawidłowy stan, a w godzinach źle; np. u mnie 79h przy 32%, podczas gdy baterrbar robi to bezproblemowo.
  Chciałem również zwrócić uwagę, że karta WIFI jest również a i procesor jest dwurdzeniowy i czterowątkowy