Udostępnij
Tweetnij

Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 3: technologie

Jeden ekran dotykowy drugiemu nierówny. To zapewne wie wielu z was, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego tak się dzieje? Oczywiście za wszystkim stoją technologie, w których wykonywane są wyświetlacze dotykowe. Czym różni się ekran oporowy od pojemnościowego i jakie rozróżniamy typy wyświetlaczy dotykowych? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań związanych z technologicznym aspektem ekranów dotykowych poznacie z lektury tego artykułu.

Jeden ekran dotykowy drugiemu nierówny. To zapewne wie wielu z was, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego tak się dzieje? Oczywiście za wszystkim stoją technologie, w których wykonywane są wyświetlacze dotykowe. Czym różni się ekran oporowy od pojemnościowego i jakie rozróżniamy typy wyświetlaczy dotykowych? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań związanych z technologicznym aspektem ekranów dotykowych poznacie z lektury tego artykułu.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tani tablet. Na co zwracać uwagę?

W poprzednich odcinkach cyklu „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych” poruszaliśmy już temat przekątnej i proporcji ekranu dotykowego oraz rozdzielczości wyświetlaczy w tabletach internetowych. Tym razem przyjrzyjmy się bliżej technologiom, które ukrywają się pod szkłem tabletu.

Ekran oporowy, a pojemnościowy

Jeszcze jakiś czas temu w segmencie najtańszych tabletów mogliśmy spotkać się z tak zwanymi wyświetlaczami oporowymi. Jego działanie polega na zmianie oporu elektrycznego (stąd nazwa) pomiędzy elektrodami, które wtopione są w ekran. Tego typu wyświetlacze są bardzo tanie w produkcji. Dlatego też stosowane były do niedawna w najtańszych tabletach internetowych w cenie poniżej 100 dolarów. Niestety, ich jakość oraz funkcjonalność pozostawiają wiele do życzenia. Ekrany oporowe dosyć wolno reagują na dotyk, a ponadto nie pozwalają stosować opcji wielodotyku. Stąd też dziś praktycznie nie są już stosowane (nawet w najtańszych tabletach), a ich miejsce zajęły tak zwane wyświetlacze pojemnościowe.

Działanie wyświetlacza pojemnościowego polega na zmianie pojemności elektrycznej dotykanego ekranu. I właśnie tego typu ekrany stosowane są dziś praktycznie we wszystkich tabletach. Ich niezaprzeczalną zaletą jest obsługa multi-touch (czyli możliwość kontrolowania powierzchni za pomocą więcej niż dwóch palców jednocześnie) oraz szybka reakcja na dotyk. Mają jednak też wady. Na przykład nie pozwalają na sterowanie za pomocą ołówka czy pracy w rękawiczkach. W tym celu musimy już posiadać specjalną odzież, która posiada włókna umożliwiające reakcję z ekranem.

Technologie wykonania

Sam typ wyświetlacza, to jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że ekrany pojemnościowe produkowane są w kilku różnych technologiach, które oczywiście różnią się między sobą, a w konsekwencji wpływają na funkcjonalność oferowaną przez urządzenie. Wśród obecnie stosowanych warto wymienić następujące rozwiązania:

  • TFT LCD – stosunkowo prosta matryca oparta na cienkowarstwowych tranzystorach. Technologia jest popularna w tańszych tabletach internetowych z ekranami pojemnościowymi;
  • IPS – matryce IPS cechują się przede wszystkim wsparciem dla pełnego wielodotyku, a ponadto możliwością stosowania dużych rozdzielczości na małych przekątnych ekranu. Popularne w droższych tabletach, ale również w przedziale poniżej tysiąca złotych.
  • IGZO – jest to stosunkowo nowa technologia opracowana przez firmę Sharp, która dopiero zaczyna zadamawiać się w tabletach. Interesuje się nią nawet firma Apple, która prawdopodobnie zaimplementuje ją w nowych iPadach. Wyświetlacze wykonane w technologii IGZO cechują się przede wszystkim cienką matrycą, a przy tym znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. W konsekwencji jej użycie sprawia wydłużenie czasu pracy na baterii.

Wiemy już jakie mniej więcej technologie ukrywają się za wyświetlaczami dotykowymi. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wiążą się one również z parametrami ekranów dotykowych, jak jasność, kąt widzenia czy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na ten temat porozmawiamy jednak w kolejnym odcinku cyklu, pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 4: jasność i kąt widzenia”.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij