Udostępnij
Tweetnij

Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 2: rozdzielczość ekranu

Cieszymy się, że nasz pierwszy artykuł z serii „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z waszej strony (o czym świadczy chociażby liczba wyświetleń). Dziś z kolei proponujemy wam lekturę kolejnego odcinka z tego cyklu, który poświęcamy rozdzielczości i innym współczynnikom powiązanym z tym parametrem wyświetlacza dotykowego. Kto wie, czy właśnie nie najważniejszego parametru ekranu tabletu.

Cieszymy się, że nasz pierwszy artykuł z serii „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z waszej strony (o czym świadczy chociażby liczba wyświetleń). Dziś z kolei proponujemy wam lekturę kolejnego odcinka z tego cyklu, który poświęcamy rozdzielczości i innym współczynnikom powiązanym z tym parametrem wyświetlacza dotykowego. Kto wie, czy właśnie nie najważniejszego parametru ekranu tabletu.

Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 1: przekątna i proporcje ekranu

Kupując tablet internetowy zwracamy przede wszystkim uwagę na rozmiar przekątnej ekranu dotykowego. Oczywiście jest to tylko jeden z wielu parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Drugim z nich jest… rozdzielczość wyświetlacza, czyli wartość określająca liczbę pikseli, które mogą zostać wyświetlone na ekranie. Oczywiście z rozdzielczością wyświetlacza wiążą się również inne parametry, jak chociażby ppi. Zacznijmy jednak od samego początku.

Na parametr określający rozdzielczość składają się dwie wartości: liczba pikseli w pionie oraz poziomie wyświetlanych na ekranie tabletów internetowych. Czym z kolei jest piksel? Jest to najmniejszy punkt, element odpowiedzialny za wyświetlanie jednego koloru. Producenci urządzeń przeważnie przedstawiają wartość w postaci: „YYY x ZZZ pikseli”, gdzie najpierw podaje się tą dla dłuższej krawędzi. Rozdzielczość ekranu wiąże się oczywiście z przekątną wyświetlacza oraz jego proporcjami (bardziej zależy od drugiej z wymienionych wartości) i tak w tabletach internetowych spotkamy się najczęściej z następującymi parametrami (w zależności od przekątnej):

  • 7 cali – 800 x 480 (WVGA), 1024 x 600, 1280 x 720 (HD), 1280 x 800 (WXGA);
  • 8 cali (4:3) – 1024 x 768 (XGA) pikseli;
  • 9,7 cali – 1024 x 768 lub 2048 x 1536 (QXGA) pikseli;
  • 10,1 cali – 1024 x 600, 1280 x 800.

Oczywiście nierzadko spotkamy się z innymi rozdzielczościami. My jednak wymieniliśmy te najpopularniejsze. Oczywiście im większa rozdzielczość wyświetlacza, tym wyświetlany obraz jest ostrzejszy. Z rozdzielczością wiąże się również liczba elementów, które można maksymalnie wyświetlić na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym elementy są mniejsze i może być ich więcej.

Dziś rozsądne minimum w przypadku 7-calowych tabletów stanowi rozdzielczość co najmniej 1024 x 600 pikseli. Ekranów oferujących rozdzielczość jedynie na poziomie WVGA (800 x 480) nie polecamy, z racji słabych doznań wzrokowych. Porównanie wielkości oferowanych przez wyświetlacze o konkretnej rozdzielczości znajdziecie poniżej.

Współczynnik ppi (piksel per inch) oznacza ilość pikseli przypadających na jeden cal długości. Producenci tabletów internetowych rzadziej chwalą się tym parametrem (choć w przypadku rozdzielczości skalowanych robią to aż nader często, ale o tym za chwilę). Warto tutaj zwrócić uwagę na jeden fakt. Ludzkie oko nie jest już w stanie wychwycić pojedynczych pikseli przy gęstości większej niż 300 ppi, a właśnie do takiej granicy zbliżyli się producenci tabletów internetowych. Na razie rekordzistą pozostaje Samsung z Nexusem 10, którego wyświetlacz oferuje ppi na poziomie aż 299,8 pikseli na cal! Jeśli Apple zastosuje wyświetlacz Retina w iPadzie mini, to pobije wynik koreańskiej firmy. Z drugiej jednak strony w przypadku 7,9-calowego iPada ppi będzie sporo wyższe niż 300, a więc już bez sensownego usprawiedliwienia, gdyż typowy człowiek już tego nie zobaczy.

Producenci tabletów internetowych zdają się obecnie prześcigać w rozdzielczościach wyświetlaczy stosowanych we własnych urządzeniach. Zaczęło się oczywiście od premiery nowego iPada w marcu zeszłego roku, który wyposażono w 9,7-calowy ekran o rozdzielczości aż 2048 x 1536 pikseli. Obecnie miano lidera należy do Samsunga (o czym wspominaliśmy wam wyżej). Nexus 10 może pochwalić się rozdzielczością ekranu na poziomie aż 2560 x 1600 pikseli – na ekranie o przekątnej zaledwie 10,1 cali. Nie wszyscy może jednak z was o tym wiedzą, ale w obu przypadkach rozdzielczość jest w rzeczywistości skalowana… w dół, czyli na jeden normalny piksel przypadają tutaj dwa w pionie i dwa w poziomie. To oznacza, że tak naprawdę iPad z Retiną oferuje taki sam obszar roboczy na ekranie oraz wielkość elementów, jak w przypadku rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, a w przypadku tabletu Samsunga jest to odpowiednio 1280 x 800 pikseli. W przeciwnym wypadku elementy na ekranie byłyby zbyt małe i nieczytelne. Pomijamy już fakt, że nie dałoby się ich trafić palcem. Decydując się jednak na tablet o tak dużej rozdzielczości ekranu możecie mieć pewność, że obraz będzie bardzo ostry oraz najwyższej jakości.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij