Udostępnij
Tweetnij

Samoprzylepne baterie solarne doładują baterię urządzenia

Jak się okazuje, marzenie o samoprzylepnych bateriach doładowujących ogniwo zamontowane w urządzeniu, naklejanych na obudowę niczym folia ochronna, może już w niedługim czasie stać się rzeczywistością.

Jak się okazuje, marzenie o samoprzylepnych bateriach doładowujących ogniwo zamontowane w urządzeniu, naklejanych na obudowę niczym folia ochronna, może już w niedługim czasie stać się rzeczywistością.

Przeczytaj koniecznie >> Lenovo ThinkPad – tablet z aspiracjami

Wszystko to za sprawą naukowców z Stanford University, którym udało się skonstruować pierwszą na świecie baterię samoprzylepną.

“Niekonwencjonalne czy uniwersalne substraty są trudne w wykorzystaniu pod kątem fotowoltaniki, z uwagi na nieregularne powierzchnie. Dodatkowo nie radzą sobie one dobrze w procesach termicznych czy chemicznych wykorzystywanych w dzisiaj stosowanych procesach technologicznych podczas produkcji baterii solarnych” powiedział Xiaolin Zheng, Szef wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Stanford, jeden z autorów projektu. “W trakcie prac nad projektem musieliśmy zmierzyć się  z tymi problemami. Udało się nam nam tak zmodernizować proces pozyskiwania cienkiej, elastycznej i samoprzylepnej powłoki solarnej, aby zredukować wagę i koszty produkcji, w stosunku do tradycyjnych paneli słonecznych”.

Dotychczasowe próby wykazują, że proces pozostawia komórki solarne w nienaruszonym stanie, przy pozostawieniu ich pełnej funkcjonalności. Zheng dodaje, że w bardzo krótkim czasie ta technologia może zostać wykorzystana w elektronice użytkowej – może pojawić się choćby w wyświetlaczach LCD. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij