Udostępnij
Tweetnij

Moduł WiFi zintegrowany z CPU – Intel pracuje nad nowymi Atomami

Inżynierowie Intela zaprezentowali dzisiaj „dziecko”, nad którym prace trwają od pewnego czasu. Jest nim chip o nazwie Rosepoint, będący połączeniem typowego procesora CPU (Intel Atom) z modułem łączności bezprzewodowej WiFi. Kiedy pojawi się na rynku?

Inżynierowie Intela zaprezentowali dzisiaj „dziecko”, nad którym prace trwają od pewnego czasu. Jest nim chip o nazwie Rosepoint, będący połączeniem typowego procesora CPU (Intel Atom) z modułem łączności bezprzewodowej WiFi. Kiedy pojawi się na rynku?

Przeczytaj również >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Układ, choć na tę chwilę w fazie projektowej, do urządzeń końcowych (notebooków, tabletów i smartfonów) ma trafić w połowie obecnej dekady. Rosepoint to wynik przełamania trudności, z jakimi inżynierowie Intela borykali się od kilku lat. Jak dotąd możliwym było digitalizowanie małych bloków komponentów radiowych, a nie całych urządzeń łączności bezprzewodowej. Nie można było zatem zintegrować chipu 2,4GHz WiFi z procesorem. Dodatkowym problemem było zachowanie zapotrzebowania na energię na poziomie porównywalnym do dotychczasowego.

Jak chwalą się inżynierowie Chipzilli, umieszczenie modułu WiFi w procesorze CPU to już prawie sztuka ;) Dotychczas producenci chipów RF (Radio Frequency) konstruowali analogowe, złożone urządzenia, które działały z wykorzystaniem jednopoziomowych obiegów zasilających. Dzięki wprowadzeniu na rynek chipów cyfrowych, głównie dzięki ich prostocie, nieporównywalnie mniejszym rozmiarom, a także wykorzystaniu w nich dwóch poziomów zasilania, udało się zintegrować je z CPU.

Choć dzięki temu zabiegowi, Intelowi coraz bliżej do firm typu Texas Instrument, Broadcom czy Atheros, to producentowi pozostaje jeszcze „kilka” rzeczy do zrobienia. Na liście pozostaje wyeliminowanie problemu z samym sygnałem WiFi. Jak mówi Hossein Alavi, szef Intel Radio Integration Lab.: „Chip łączności bezprzewodowej i CPU nie są dla siebie najlepszymi współlokatorami. Obydwa emitują promieniowanie, powodując niemałe zamieszanie wewnątrz procesora. To tak jak kalkulator postawiony w pobliżu radioodbiornika AM, który w takim sąsiedztwie potrafi zniekształcać wyświetlane cyfry”.

Aby wyeliminować zgubny wpływ promieniowania, Intel jest w trakcie wdrażania technologii osłonowej dla chipów, zaś jednym z rozwiązań może okazać się ułożenie anteny wprost na samym CPU. To jednak zajmie kolejne dwa, trzy lata…

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij