Udostępnij
Tweetnij

Nokia przejmuje Alcatel-Lucent za 15,6 mld euro

W zeszłym roku nokia odsprzedała swój dział sprzętu Microsoftowi. Nie oznacza to jednak, że firma wycofała się całkowicie z tego rynku. Okazuje się, że plotki, które od jakiegoś czasu krążyły w sieci okazały prawdziwe. Nokia przejmuje bowiem firmę Alcatel-Lucent.

Nokia

W zeszłym roku nokia odsprzedała swój dział sprzętu Microsoftowi. Nie oznacza to jednak, że firma wycofała się całkowicie z tego rynku. Okazuje się, że plotki, które od jakiegoś czasu krążyły w sieci okazały prawdziwe. Nokia przejmuje bowiem firmę Alcatel-Lucent.

Nie będzie to jednak transakcja gotówkowa. Obie firmy potwierdziły bowiem, że ich połączenie będzie opierało się o akcje. Obecne wyceny sugerują, że w grę wchodzi 15,6 miliardów euro. Na każdą akcję, którą posiadają teraz akcjonariusze firmy Alcatel-Lucent, przypadnie ich właścicielom 0,55 akcji nowej spółki – Nokii. W skrócie – akcjonariusze starej Nokii otrzymają 66,5% akcji, zaś posiadacze akcji Alcatel-Lucent dostaną całą resztę – 33,5%.

Jak można się domyślić, nowa firma będzie działała pod nazwą Nokia. Jedynym wyjątkiem ma być dział R&D, który pozostanie pod nazwą Alcatel-Lucent. Siedziba firmy nie zostanie przeniesiona, choć drugą najważniejszą lokacją będzie, oczywiście, Francja. Nowa spółka ma przede wszystkim skupiać uwagę na nowych technologiach takich jak 5G czy chmura, oraz usługach internetowych. W związku z nowymi postanowieniami Nokia rozważa już pozbycie się opartych o mapy i nawigacje usług HERE. Kupnem zainteresowało się już kilka firm, jednak decyzja o ewentualnej sprzedaży jeszcze nie zapadła.

Wiadomym jest, że nowa Nokia będzie potrzebowała restrukturyzacji, jednak na chwilę obecną nie ujawniono, czego dokładnie miałyby dotyczyć zmiany. Firma potwierdziła jednak, że będzie zatrudniała około 110 tysięcy pracowników. Nowa Nokia zainwestuje również 100 milionów dolarów na rzecz tzw. start-upów, czyli nowych przedsiębiorstw, których celem jest poszukiwanie modelu biznesowego gwarantującego przyszły rozwój firmy.

Źródło: AndroidPolice

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij