Udostępnij
Tweetnij

Apple pozwane na 10 mld dolarów za kradzież pomysłu na iPhone’a

Thomas S Ross twierdzi, że Apple ukradło jego pomysł na wygląd iPhone’a. Smartfona porównuje do urządzenia, które narysował i opatentował w 1992 roku.

Thomas S Ross twierdzi, że Apple ukradło jego pomysł na wygląd iPhone’a. Smartfona porównuje do urządzenia, które narysował i opatentował w 1992 roku.

Apple przywykło już do pozwów sądowych. Najnowszy jednak zapewne wywołał u niejednego przedstawiciela firmy uśmiech. Otóż gigant z Cupertino został posądzony kolejny raz o kradzież konceptów. Pozew sądowy wpłynął ze strony Thomasa S Rossa, który twierdzi, że wspomniana firma ukradła jego pomysł z 1992 roku na budowę elektronicznego urządzenia, które wyglądem miało przypominać właśnie iPhone’a. Konstrukcja sprzętu miała być także wykorzystana w produkcji takich urządzeń jak iPad czy iPod.

iphone pozew 1

W dokumentacji pozwu znalazły się, oczywiście, rysunki Rossa wykonane od maja do września 1992 roku, na których przedstawiony jest projekt urządzenia o bazowej nazwie Electronic Reading Device (ERD). Jak twierdzi powód – podobieństwo sprzętu widniejącego na kartce oraz pierwszego iPhone’a jest znaczące.

Tym razem jednak pozew nie będzie dotyczył łamania patentów. Ross w przeszłości starał się, by opatentować swój pomysł i nawet wniósł taki wniosek do Urzędu Patentowego. Co więcej, wniosek został przyjęty, jednak po trzech latach Thomas nie przedłużył patentu, co równało się z jego porzuceniem. Ross twierdzi jednak, że Apple ukradło jego cenny pomysł i domaga się niemałej sumy 10 mld dolarów odszkodowania za straty. Co więcej, żąda też, by Apple oddawało mu 1,5% zysków uzyskanych ze sprzedaży swoich urządzeń mobilnych w przyszłości.

iPhone pozew

W pozwie Ross powołuje się także na słowa Steve’a Jobsa, który powiedział kiedyś, że Apple nie wstydzi się tego, że kradnie świetne pomysły. Thomas twierdzi też, że został dotkliwie zraniony, a szkód, jakie odniósł, nie da się zmierzyć w sumie żadnych pieniędzy. Nie przeszkodziło mu to jednak w wyliczeniu, iż wymaga od Apple zadośćuczynienia w postaci 10 mld dolarów.

Źródło: TheTelegraph

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij