Udostępnij
Tweetnij

Pierwszy iPhone wcale nie był produkcji Apple

Pierwszy telefon z nazwą iPhone pojawił się… w 1998 roku. Ale nie miał nic wspólnego z firmą Apple. Urządzenie wyszło spod skrzydeł firmy InfoGear.

Pierwszy telefon z nazwą iPhone pojawił się… w 1998 roku. Ale nie miał nic wspólnego z firmą Apple. Urządzenie wyszło spod skrzydeł firmy InfoGear.

Dzisiaj iPhone kojarzy nam się tylko z niezwykle popularnymi smartfonami firmy Apple. Ale amerykański gigant wcale nie sprzedawał telefonów pod tą nazwą jako pierwszy. iPhone’y istniały na długo przed tym, jak Steve Jobs zaprezentował smartfona w styczniu 2007 roku na konferencji Macworld. Co prawda nie miały tylu fajnych funkcji, nie można ich było przenosić, ale mogliśmy w nich znaleźć chociażby dotykowy ekran. Czym zatem był iPhone sprzed lat?

infogear iPhone

Pierwszym urządzeniem, jakie zostało wydane pod nazwą iPhone, był telefon stacjonarny produkcji InfoGear, który został wprowadzony na rynek w 1997 roku. Produkt był, jak można się domyślić telefonem, ale stacjonarnym. Miał wbudowany ekran dotykowy, który można było obsługiwać dołączonym do zestawu rysikiem. Ekran wyświetlał czarno-biały obraz w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Poza tym miał też wysuwaną klawiaturę QWERTY, 2 MB pamięci RAM, umożliwiającej zapisanie do 200 adresów mailowych. Bo urządzenie umożliwiało również dostęp do internetu. Sprzęt sprzedawano po 500 dolarów, natomiast abonament za dostęp do sieci wynosił minimum 9,95 dolara miesięcznie.

W 1999 roku InfoGear stworzyło jeszcze jeden, udoskonalony model, jednak ostatecznie firma została przejęta przez Cisco Systems niedługo później. Co było potem? Jak się możecie domyślić, Cisco nie spodobała się nazwa iPhone – telefonu, który został zaprezentowany w 2007 roku przez Jobsa. Firma pozwała Apple za wykorzystanie nazwy. Spór wywiązał się jeszcze przed tym, jak smartfon formy Apple trafił na rynek. Cisco ostatecznie przyznało, że obie firmy mogą korzystać ze wspomnianej nazwy, jednak nie powiedziano, ile dokładnie kosztowało to Apple.

Źródło: PhoneArena

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij