Udostępnij
Tweetnij

Qualcomm pozywa Apple. Chce zakazu sprzedaży i produkcji iPhone’ów w Chinach

Qualcomm nie przestaje walczyć z Apple i złożył w Państwie Środka wniosek do sądu o zablokowanie sprzedaży i produkcji iPhone’ów na terenie Chin. Firma twierdzi, że gigant z Cupertino narusza trzy jej patenty, za które powinien zapłacić. Dotyczą one zarządzania energią i funkcji Force Touch, która jest w smartfonach z iOS.

Qualcomm nie przestaje walczyć z Apple i złożył w Państwie Środka wniosek do sądu o zablokowanie sprzedaży i produkcji iPhone’ów na terenie Chin. Firma twierdzi, że gigant z Cupertino narusza trzy jej patenty, za które powinien zapłacić. Dotyczą one zarządzania energią i funkcji Force Touch, która jest w smartfonach z iOS.

iPhone 8 Foxconn produkcja

Apple już od kilku miesięcy toczy otwartą wojnę z firmą Qualcomm. Teraz ta druga daje o sobie ponownie znać i złożyła w chińskim sądzie wniosek o zakaz sprzedaży i produkcji iPhone’ów. Jak to często bywa w podobnych przypadkach, poszło o naruszenie patentów.

Qualcomm twierdzi, że Apple narusza trzy jego patenty. Związane są one z zarządzaniem energią oraz Force Touch, które w iPhone’ach znamy pod nazwą 3D Touch. Co jednak ciekawe, żaden z tych trzech patentów nie jest istotny w standardach branżowych. To oznacza nic innego jak to, że firma nie musi udzielać na nie licencji.

Apple odpowiada na zarzuty firmy Qualcomm

Apple stwierdziło, że roszczenia są bezzasadne. Qualcomm w trakcie negocjacji nie ujawnił tych patentów. Poniżej wypowiedź rzecznika firmy.

Apple głęboko wierzy w wartość innowacji i zawsze byliśmy skłonni zapłacić uczciwe i rozsądne stawki za patenty, których używamy. W naszych wieloletnich trwających negocjacjach z firmą Qualcomm te patenty nigdy nie zostały omówione i faktycznie przyznano je dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy – powiedział rzecznik Apple i dodał: Regulatorzy z całego świata uznali Qualcomma za winnego nadużywania własnej pozycji przez wiele lat. To twierdzenie jest bezbłędne, podobnie jak inne manewry sądowe, uważamy, że ten ostatni wysiłek prawny również zakończy się niepowodzeniem.

To już kolejna próba zbanowania iPhone’ów

Apple boryka się z problemami ze strony od Qualcomma nie od dziś. Firma w lipcu złożyła wniosek o zakaz sprzedaży iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych. Wtedy stwierdzono, że gigant z Cupertino narusza sześć patentów. Do zakazu sprzedaży smartfonów z iOS, a tym bardziej ich produkcji, raczej i tak nie dojdzie.

Apple również pozwało Qualcomma i miało to miejsce na początku tego roku. Wtedy gigant z Cupertino stwierdził, że firma wykorzystuje swoją pozycję na rynku i pobiera zbyt duże opłaty za własne układy. Zdają się z tym zgadzać regulatorzy rynku, którzy twierdzą, że Qualcomm rzeczywiście może prowadzić praktyki monopolistyczne. Dwa lata temu firmę ukarano w Chinach grzywną w wysokości aż 975 mln dolarów, a w zeszłym roku kwotą 854 mln dolarów w Korei Południowej.

Zobacz także: iPhone X zaraz po premierze będzie trudno dostępny

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

źródło: Bloomberg

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij