iPhone 8: wszystko, co dowiedzieliśmy się z firmware dla Apple HomePod

Dritone, 2017-08-06 16:30
1

iPhone 8 w ciągu ostatnich kilku dni był obiektem mnóstwa przecieków. Tym razem nie były to wyłącznie plotki, a informacje, które można uznać za pewne, bo “wyciągnięto” je z firmware dla głośnika HomePod. Apple niechcący opublikowało go w sieci. Tym samym iPhone 8 skrywa przed nami coraz mniej tajemnic i w tym artykule podsumowujemy ostatnie przecieki.

Apple iPhone 8 iOS 11

Apple w zeszłym tygodniu opublikowało w sieci firmware dla głośnika HomePod. Jest to o tyle ciekawe, że urządzenie to zostanie wprowadzone do sprzedaży dopiero w grudniu tego roku. Mamy tu więc do czynienia z omyłkową sytuacją lub kontrolowanym przeciekiem. Tym bardziej, że ów firmware, który bazuje na iOS 11, zawiera także informacje o Apple TV 5. generacji i Apple Watch series 3, o czym wspominaliśmy wam dziś z rana. Zobaczmy, co oprogramowanie dla HomePoda ujawniło nam o smartfonie iPhone 8 do tej pory.

iPhone 8 z bezramkowym ekranem

iPhone 8 już wcześniej pojawiał się w przeciekach jako smartfon z bezramkowym ekranem. Grafika, którą Apple zaszyło w oprogramowaniu HomePoda (widzicie ją poniżej) zdaje się tylko to potwierdzać. To zarys przedniego panelu obudowy, gdzie widać, że telefon dostanie wielki ekran, a w górnej jego części pojawi się charakterystyczne wycięcie dla głośniczka, kamerki czy czujników.

iPhone 8

Znamy już rozdzielczość ekranu

iPhone 8 dostanie wielki panel o przekątnej około 5,8 cala. Będzie to ekran OLED, ale zostanie on programowo podzielony na dwie części. Główny obszar, gdzie będzie wyświetlana zawartość okien aplikacji, ma mieć przekątną około 5,15 cala i rozdzielczość 1125 x 2436 pikseli. Będzie to więc dosyć niestandardowa wartość.

Na dole ekranu iPhone 8 dostanie obszar funkcyjny

W dolnej części ekranu smartfona iPhone 8 pojawi się tak zwany obszar funkcyjny. Nie ma jeszcze do tego pewności, ale prawdopodobnie będziemy tu mieć do czynienia z miejscem, które deweloperzy aplikacji również będą mogli wykorzystać. Będzie tu można umieszczać dodatkowe funkcje, które normalnie musiałyby znajdować się w głównym oknie aplikacji. Na wyjaśnienie trzeba jednak będzie poczekać do wrześniowej konferencji.

Górny pasek też ma się zmienić

iPhone 8 ma specyficzne wycięcie na górze ekranu. Dlatego górny pasek zostanie programowo podzielony na dwie części. To firmware dla głośnika HomePod również potwierdza. Podobno w nowym iPhonie będzie to obszar, który może zapewnić jakieś dodatkowe funkcje. Możliwe więc, że nie tylko wyświetli informacje oraz ikonki, ale i pozwoli na jakieś interakcje.

Z konkretnymi aparatami fotograficznymi iSight i FaceTime

iPhone 8 ma dostać nowy aparat fotograficzny iSight. Względem modelu 7 Plus został on przeprojektowany, ale na tym nie koniec. Firmware dla HomePoda ujawnia, że powinniśmy spodziewać się naprawdę konkretnych funkcji.

Z nagrywaniem wideo w jakości 4K UHD z 60 fps

iPhone 8 może być pierwszym smartfonem, który nagra wideo w jakości 4K UHD 60 fps. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie tylnej kamery iSight. Przedni aparat fotograficzny FaceTime też ma wspierać taką funkcję!

Funkcja SmartCam

SmartCam jest kolejna nowością, o której informacje znaleziono w oprogramowaniu głośnika z Siri. Prawdopodobnie będzie to rozwiązanie, które będzie w stanie dobierać odpowiednie ustawienia dla aparatu w zależności od różnych czynników. Mowa o scenie, warunkach oświetleniowych czy obiektach, które znajdą się w obiektywie.

Nowy smartfon Apple’a prawdopodobnie bez Touch ID

Touch ID wprowadzono w iPhonie 5s w 2013 roku. Funkcja cały czas była poprawiana, ale możliwe, że iPhone 8 w ogóle jej nie dostanie. W oprogramowaniu HomePoda nie doszukano się wzmianek, które sugerowałyby umieszczenie czytnika linii papilarnych na ekranie. Apple podobno zrezygnowało z tego pomysłu.

W zamian rozpoznawanie twarzy Face ID

Firmware głośnika z Siri ujawnia za to sporo szczegółów związanych z nową funkcją w BiometrickKit o nazwie kodowej Pearl ID. Prawdopodobnie Apple nazwie ją Face ID, ale o tym przekonamy się we wrześniu. Rozpoznawanie twarzy ma działać nawet wtedy, gdy iPhone 8 będzie leżał obok na biurku, a więc zapewne użyto tu naprawdę zaawansowane czujniki. Co bardzo ważne, Face ID nie tylko pozwoli odblokować zablokowany ekran. Wzmianki w kodzie sugerują, że rozwiązanie to będzie można używać z innymi funkcjami, jak i zapewni możliwość autoryzowania płatności z użyciem Apple Pay.

Bezprzewodowe ładowanie również się pojawi

iPhone 8 otrzyma także funkcję bezprzewodowego ładowania baterii. Potwierdzają to nie tylko rysunki techniczne, o których wspominaliśmy wam dziś z rana. Oprogramowanie HomePoda również sugeruje nowe funkcje z zakresu ładowania baterii.

Jest więc tego całkiem sporo i kto wie, czy kolejne dni nie przyniosą nam nowych informacji. Wszak firmware HomePoda cały czas jest przeszukiwany przez deweloperów aplikacji i ci pewnie natrafią na coś jeszcze. Oficjalnej premiery nowych smartfonów z iOS 11 spodziewamy się za około miesiąc.

obacz także: Najlepsze nowe aplikacje i gry na Apple iOS [lipiec 2017]

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych nowości z iOS 11:

fot. otwierające: Martin Hajek

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Apple iOS · iPhone · Smartfony · · · · · · · · · ·
  • Marcel

    Wszystko zapowiada się pięknie, ale cena 5k skutecznie odstrasza :(