Udostępnij
Tweetnij

iPhone 8: wszystko, co dowiedzieliśmy się z firmware dla Apple HomePod

iPhone 8 w ciągu ostatnich kilku dni był obiektem mnóstwa przecieków. Tym razem nie były to wyłącznie plotki, a informacje, które można uznać za pewne, bo „wyciągnięto” je z firmware dla głośnika HomePod. Apple niechcący opublikowało go w sieci. Tym samym iPhone 8 skrywa przed nami coraz mniej tajemnic i w tym artykule podsumowujemy ostatnie przecieki.

iPhone 8 w ciągu ostatnich kilku dni był obiektem mnóstwa przecieków. Tym razem nie były to wyłącznie plotki, a informacje, które można uznać za pewne, bo „wyciągnięto” je z firmware dla głośnika HomePod. Apple niechcący opublikowało go w sieci. Tym samym iPhone 8 skrywa przed nami coraz mniej tajemnic i w tym artykule podsumowujemy ostatnie przecieki.

Apple iPhone 8 iOS 11

Apple w zeszłym tygodniu opublikowało w sieci firmware dla głośnika HomePod. Jest to o tyle ciekawe, że urządzenie to zostanie wprowadzone do sprzedaży dopiero w grudniu tego roku. Mamy tu więc do czynienia z omyłkową sytuacją lub kontrolowanym przeciekiem. Tym bardziej, że ów firmware, który bazuje na iOS 11, zawiera także informacje o Apple TV 5. generacji i Apple Watch series 3, o czym wspominaliśmy wam dziś z rana. Zobaczmy, co oprogramowanie dla HomePoda ujawniło nam o smartfonie iPhone 8 do tej pory.

iPhone 8 z bezramkowym ekranem

iPhone 8 już wcześniej pojawiał się w przeciekach jako smartfon z bezramkowym ekranem. Grafika, którą Apple zaszyło w oprogramowaniu HomePoda (widzicie ją poniżej) zdaje się tylko to potwierdzać. To zarys przedniego panelu obudowy, gdzie widać, że telefon dostanie wielki ekran, a w górnej jego części pojawi się charakterystyczne wycięcie dla głośniczka, kamerki czy czujników.

iPhone 8

Znamy już rozdzielczość ekranu

iPhone 8 dostanie wielki panel o przekątnej około 5,8 cala. Będzie to ekran OLED, ale zostanie on programowo podzielony na dwie części. Główny obszar, gdzie będzie wyświetlana zawartość okien aplikacji, ma mieć przekątną około 5,15 cala i rozdzielczość 1125 x 2436 pikseli. Będzie to więc dosyć niestandardowa wartość.

Na dole ekranu iPhone 8 dostanie obszar funkcyjny

W dolnej części ekranu smartfona iPhone 8 pojawi się tak zwany obszar funkcyjny. Nie ma jeszcze do tego pewności, ale prawdopodobnie będziemy tu mieć do czynienia z miejscem, które deweloperzy aplikacji również będą mogli wykorzystać. Będzie tu można umieszczać dodatkowe funkcje, które normalnie musiałyby znajdować się w głównym oknie aplikacji. Na wyjaśnienie trzeba jednak będzie poczekać do wrześniowej konferencji.

Górny pasek też ma się zmienić

iPhone 8 ma specyficzne wycięcie na górze ekranu. Dlatego górny pasek zostanie programowo podzielony na dwie części. To firmware dla głośnika HomePod również potwierdza. Podobno w nowym iPhonie będzie to obszar, który może zapewnić jakieś dodatkowe funkcje. Możliwe więc, że nie tylko wyświetli informacje oraz ikonki, ale i pozwoli na jakieś interakcje.

Z konkretnymi aparatami fotograficznymi iSight i FaceTime

iPhone 8 ma dostać nowy aparat fotograficzny iSight. Względem modelu 7 Plus został on przeprojektowany, ale na tym nie koniec. Firmware dla HomePoda ujawnia, że powinniśmy spodziewać się naprawdę konkretnych funkcji.

Z nagrywaniem wideo w jakości 4K UHD z 60 fps

iPhone 8 może być pierwszym smartfonem, który nagra wideo w jakości 4K UHD 60 fps. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie tylnej kamery iSight. Przedni aparat fotograficzny FaceTime też ma wspierać taką funkcję!

Funkcja SmartCam

SmartCam jest kolejna nowością, o której informacje znaleziono w oprogramowaniu głośnika z Siri. Prawdopodobnie będzie to rozwiązanie, które będzie w stanie dobierać odpowiednie ustawienia dla aparatu w zależności od różnych czynników. Mowa o scenie, warunkach oświetleniowych czy obiektach, które znajdą się w obiektywie.

Nowy smartfon Apple’a prawdopodobnie bez Touch ID

Touch ID wprowadzono w iPhonie 5s w 2013 roku. Funkcja cały czas była poprawiana, ale możliwe, że iPhone 8 w ogóle jej nie dostanie. W oprogramowaniu HomePoda nie doszukano się wzmianek, które sugerowałyby umieszczenie czytnika linii papilarnych na ekranie. Apple podobno zrezygnowało z tego pomysłu.

W zamian rozpoznawanie twarzy Face ID

Firmware głośnika z Siri ujawnia za to sporo szczegółów związanych z nową funkcją w BiometrickKit o nazwie kodowej Pearl ID. Prawdopodobnie Apple nazwie ją Face ID, ale o tym przekonamy się we wrześniu. Rozpoznawanie twarzy ma działać nawet wtedy, gdy iPhone 8 będzie leżał obok na biurku, a więc zapewne użyto tu naprawdę zaawansowane czujniki. Co bardzo ważne, Face ID nie tylko pozwoli odblokować zablokowany ekran. Wzmianki w kodzie sugerują, że rozwiązanie to będzie można używać z innymi funkcjami, jak i zapewni możliwość autoryzowania płatności z użyciem Apple Pay.

Bezprzewodowe ładowanie również się pojawi

iPhone 8 otrzyma także funkcję bezprzewodowego ładowania baterii. Potwierdzają to nie tylko rysunki techniczne, o których wspominaliśmy wam dziś z rana. Oprogramowanie HomePoda również sugeruje nowe funkcje z zakresu ładowania baterii.

Jest więc tego całkiem sporo i kto wie, czy kolejne dni nie przyniosą nam nowych informacji. Wszak firmware HomePoda cały czas jest przeszukiwany przez deweloperów aplikacji i ci pewnie natrafią na coś jeszcze. Oficjalnej premiery nowych smartfonów z iOS 11 spodziewamy się za około miesiąc.

obacz także: Najlepsze nowe aplikacje i gry na Apple iOS [lipiec 2017]

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych nowości z iOS 11:

fot. otwierające: Martin Hajek

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij