Udostępnij
Tweetnij

iOS 10.3.2 może nie dostać ponad 40 mln iPhone’ów (aktualizacja)

Apple przymierza się do uśmiercenia iPhone’ów z 32-bitowymi procesorami i możliwe, że wcale nie będzie czekało z tym do wydania iOS 11. Prawdopodobnie nastąpi to już wraz z iOS 10.3.2, który obecnie znajduje się w fazie beta testów. Druga beta tego systemu nadal nie jest dostępna dla smartfonów iPhone 5 czy 5c.

Apple przymierza się do uśmiercenia iPhone’ów z 32-bitowymi procesorami i możliwe, że wcale nie będzie czekało z tym do wydania iOS 11. Prawdopodobnie nastąpi to już wraz z iOS 10.3.2, który obecnie znajduje się w fazie beta testów. Druga beta tego systemu nadal nie jest dostępna dla smartfonów iPhone 5 czy 5c.

Apple nie od dziś daje nam znaki sugerujące zakończenie wsparcia dla 32-bitowej architektury we własnych smartfonach. Dotyczy to nie tylko oprogramowania i aplikacji, ale również sprzętów działających pod kontrolą 32-bitowych procesorów. Forbes raportuje, że firma z Cupertino wcale nie musi czekać z tym do wydania iOS 11, który dla wszystkich zostanie udostępniony dopiero we wrześniu. Jest możliwe, że Apple rozstanie się z 32-bitowymi iUrządzeniami wcześniej i nastąpi to już wraz z aktualizacją iOS 10.3.2.

APFS Apple File System iOS 10.3 tvOS 10.2

iOS 10.3.2 nadal nie dla iPhone’ów 5 i 5c

iOS 10.3.2 beta 2 udostępniono deweloperom przedwczoraj, a wczoraj system otrzymali uczestnicy biorący udział w publicznych testach, czyli w Apple Beta Software Program. Co jednak najciekawsze, podobnie jak pierwsza beta, tak i druga nadal nie jest dostępna dla iGadżetów z 32-bitowymi procesorami. To oznacza, że systemu nie można testować na iPhone’ach 5 i 5c. Jeśli te telefony rzeczywiście nie otrzymają finalnej aktualizacji do iOS 10.3.2, to oznacza, że Apple za jednym zamachem uśmierci ponad 43 mln aktywnych iPhone’ów, bo szacuje się, że właśnie tyle ich jest.

Nie od dziś wiadomo, że Apple przymierza się do uśmiercenia 32-bitowych sprzętów. iPhone 5s był pierwszym smartfonem z 64-bitowym układem SoC i debiutował już w 2013 roku. Pewne plotki sugerują, że firma z Cupertino w ogóle będzie chciała się pozbyć obsługi 32-bitowego oprogramowania w przyszłych generacjach własnych procesorów. Nie wiadomo jeszcze, czy nastąpi to jeszcze w tym roku, wraz z wrześniową premierą nowych telefonów, ale nie można tego wykluczyć.

iOS 10.3 wydany pod koniec marca tego roku wniósł nową sekcję w ustawieniach o nazwie Zgodność programów. Tam można sprawdzić aplikacje i gry, które zostały zapomniane przez deweloperów i nie zostały uaktualnione pod kątem 64-bitowych procesorów. Próba instalacji takich aplikacji obecnie skutkuje wyświetleniem komunikatu ostrzegawczego, w którym użytkownik informowany jest o tym, że dany program nie będzie działał w przyszłych wersjach systemu. Chyba, że deweloper w końcu go uaktualni, a o to Apple prosi twórców aplikacji i gier już od dawna.

iOS 10.3.2 pewnie zostanie wydany dla wszystkich w maju. Wtedy się okaże, czy Apple rzeczywiście zdecydowało się już teraz na uśmiercenie 32-bitowych iUrządzeń. Jest bardzo prawdopodobne, że tak będzie.

Aktualizacja: druga beta iOS 10.3.2 została udostępniona również dla iPhone’ów 5 i 5c. To oznacza, że uaktualnienie jednak trafi na te smartfony. Co nie zmienia faktu, że użytkownicy wymienionych modeli nie powinni spodziewać się iOS 11.

źródło: Forbes

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij