Udostępnij
Tweetnij

Apple w Q3 sprzedało 45,5 mln iPhone’ów. Zyski spadają

Apple opublikowało wyniki sprzedaży i finansowe za poprzedni kwartał. Od lipca do końca września sprzedano łącznie 45,5 mln iPhone’ów.

Apple opublikowało wyniki sprzedaży i finansowe za poprzedni kwartał. Od lipca do końca września sprzedano łącznie 45,5 mln iPhone’ów, a więc mniej niż rok wcześniej, ale więcej niż prognozowano. Firma z Cupertino zamknęła też 2016 rok fiskalny i ten okazał się być po raz pierwszy gorszym od 15 lat. Mimo to, Apple nadal zarabia mnóstwo pieniędzy na iPhone’ach, o czym inni producenci telefonów mogą tylko pomarzyć.

Apple iPhone 7

Wczoraj wieczorem Apple opublikowało raport finansowy za poprzedni kwartał, który dla firmy był ostatnim kwartałem 2016 roku fiskalnego. Przychody firmy zamknęły się w kwocie 46,9 mld dolarów, a zysk netto wyniósł 9 miliardów dolarów, co przełożyło się na wzrost wartości jednej akcji na poziomie 1,67 dolara. To gorsze wyniki niż w trzecim kwartale 2015 roku. Okazuje się, że ten rok fiskalny jest pierwszym w historii firmy od 15 lat, gdy zaliczono spadki w skali rok/rok. W całym 2016 roku fiskalnym Apple wygenerowało przychody na poziomie 215,6 mld dolarów oraz zysk netto rzędu 45,7 mld dolarów.

Apple sprzedało 45,5 mln iPhone’ów

W zeszłym kwartale Apple sprzedało dokładnie 45,5 mln iPhone’ów. To mniej niż rok wcześniej, gdy firma sprzedała 48 mln smartfonów z iOS. iPhone 7 i iPhone 7 Plus trafiły do sprzedaży dopiero w drugiej połowie września. I choć może nie sprzedają się tak dobrze, jak iPhone’y 6s, tak w zeszłym kwartale i tak odpowiadały za 60% wszystkich przychodów firmy z Cupertino. Jak dobrze wiemy, jest to główny produkt Apple’a, na którym opiera się obecnie jego biznes. W dół poleciała też sprzedaż iPadów. W zeszłym kwartale sprzedano 9,3 mln tabletów z iOS. W adekwatnym okresie sprzed roku było to 9,9 mln sztuk. Spadła również sprzedaż komputerów Mac – do poziomu 4,9 mln sztuk. Rok wcześniej było to 5,7 mln. Apple zarabia coraz więcej na usługach. W tym przypadku zanotowano aż 24% wzrost przychodów.

Po ujawnieniu wyników odbyła się telekonferencja dla inwestorów. W jej trakcie Tim Cook powiedział, że na razie nie ma nic do ogłoszenia w kwestii mitycznego auta Apple’a, ale przekazał, że nowe technologie rzeczywiście mogą zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną. Cook dodaje, że jego firma ma wiele wizji i dlatego dużo inwestuje w centra badawczo-rozwojowe, gdzie będą opracowywane nowe technologie i rozwiązania.

Sugeruje się, że obecny kwartał też będzie gorszy dla Apple’a niż pierwszy kwartał 2016 roku fiskalnego, kiedy to Apple pobiło wszelkie rekordy finansowe i sprzedało aż 74,8 mln iPhone’ów. Nie mniej, „rewolucyjny” iPhone 8 może wiele zmienić i wtedy Apple na nowo będzie w stanie pobić rekordy sprzedaży. To nie nastąpi jednak wcześniej niż za rok.

W ramach ciekawostki warto dodać, Siri każdego tygodnia dostaje aż 2 mld zapytań. Informację ujawnił Tim Cook, który stwierdza, że jego firma sprzedała najwięcej urządzeń z cyfrowym asystentem.

źródło: apple

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij