Udostępnij
Tweetnij

WSJ: Apple wykorzysta w iPadzie 5 te same technologie, co w iPadzie mini

The Wall Street Journal informuje, że firma z Cupertino zamierza wykorzystać w ekranie iPada 5. generacji te same technologie, które użyto w pierwszym iPadzie mini. To pozwoli między innymi na zmniejszenie gabarytów samego ekranu, a co za tym idzie, również całego tabletu. W tym celu do budowy ekranu zostaną wykorzystane cienkie struktury. Tym samym nowy iPad z 9,7-calowym wyświetlaczem Retina powinien być znacznie cieńszy niż obecna generacja tabletu.

iPad 5. generacji i iPad mini

The Wall Street Journal informuje, że firma z Cupertino zamierza wykorzystać w ekranie iPada 5. generacji te same technologie, które użyto w pierwszym iPadzie mini. To pozwoli między innymi na zmniejszenie gabarytów samego ekranu, a co za tym idzie, również całego tabletu. W tym celu do budowy ekranu zostaną wykorzystane cienkie struktury. Tym samym nowy iPad z 9,7-calowym wyświetlaczem Retina powinien być znacznie cieńszy niż obecna generacja tabletu.

Przeczytaj koniecznie >> 5 nowości, których możemy spodziewać się w iPadzie 5. generacji

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

iPad 5. generacji zbliża się wielkimi krokami. Od premiery iPada 4 minęło już 9 miesięcy i obecnie sprzedaż tabletów z iOS spada. Z prostej przyczyny. Klienci wypatrują kolejną odsłonę urządzenia, a firma z Cupertino każe sobie dosyć długo czekać.

Plotki na temat iPada 5. generacji krążą po sieci już od kilku miesięcy. Teraz z kolei The Wall Street Journal informuje, że Apple zamierza wykorzystać w nowym tablecie te same technologie przy produkcji ekranu, co w iPadzie mini. Raport oparto o informacjach zaczerpniętych wprost od azjatyckich dostawców komponentów.

O co jednak dokładnie chodzi? Wiele osób myśli, że ekran tabletów składa się z jednej warstwy. Cóż… tak nie jest. Okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z kilkoma warstwami (przy okazji zachęcamy was do lektury naszych artykułów z cyklu „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych”, gdzie dogłębnie omówiliśmy technologie i rozwiązania wykorzystywane w ekranach dotykowych).

W przypadku ekranu dotykowego mamy do czynienia z następującymi warstwami:

  • wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który odpowiada za wyświetlanie obrazu;
  • warstwa z czujnikami odpowiadającymi za reakcję na dotyk;
  • szklana osłona, która chroni ekran przed uszkodzeniami.

Z raportu The Wall Street Journal wynika, że Apple zamierza wykorzystać technologie z iPada mini w przypadku drugiego z elementów, czyli warstwy dotykowej. W 7,9-calowym tablecie warstwa ta składa się z cienkiej błony, co pozwoliło zmniejszyć gabaryty ekranu, a przy okazji grubość obudowy całego tabletu.

Już od wielu miesięcy słyszymy, że iPad 5. generacji ma być około 25% cieńszy od obecnie dostępnego w sprzedaży modelu. Sugeruje się, że grubość obudowy nowego tabletu będzie wynosić tylko około 7 mm. Oczywiście będzie to możliwe między innymi po uprzednim zmniejszeniu grubości samego ekranu, a nowa warstwa dotykowa ma to umożliwić.

Z informacji (oraz wielu zdjęć), które wyciekły do sieci wcześniej wynika, że iPad 5. generacji ma mieć wymiary 240 na 168 mm (vs. 241,2 x 185,7 mm w obecnej generacji), a więc będzie miał znacznie węższą ramkę na dłuższej krawędzi obudowy, co potwierdza jego upodobnienie do iPada mini.

Co jeszcze wiemy o iPadzie 5? Spodziewajmy się, że tablet otrzyma nowy procesor A7X, który prawdopodobnie będzie wspomagany przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Na pokładzie nie zabraknie również superszybkiego Wi-Fi w standardzie 802.11ac, w które już wyposażono nowe Macbooki Air, a całość będzie pracować pod kontrolą iOS 7. Rozdzielczość ekranu raczej nie ulegnie zmianie i nadal będziemy mieć tutaj do czynienia z wartością 2048 x 1536 pikseli.

Wiemy, że Apple przygotowuje konferencję, która odbędzie się 10 września. Na wydarzeniu ma zostać zaprezentowany nowy iPhone 5S (w rzeczywistości spodziewamy się dwóch telefonów). Do tej pory firma z Cupertino nigdy jednak nie zaprezentowała na tej samej konferencji nowego tabletu i smartfonu. Tak więc premiera nowego iPada we wrześniu stoi pod wielkim znakiem zapytania…

Źródło: The Wall Street Journal

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij