Udostępnij
Tweetnij

Snapdragon 865 i 765(G) dostaną sterowniki GPU poprzez Google Play

Snapdragon 865 i Snapdragon 765(G) to pierwsze procesory firmy Qualcomm, które będą otrzymywać nowe sterowniki GPU. Takie drivery będą dostarczane poprzez Sklep Play. W przyszłości ma to dotyczyć także innych układów Qualcomma. To świetna wiadomość, bo wcześniej takie sterowniki integrowano z Androidem.

Snapdragon 865 i Snapdragon 765(G) zostały oficjalnie zapowiedziane przez firmę Qualcomm w trakcie Tech Summit. Pierwszy SoC trafi do Xiaomi Mi 10 i Meizu 17. Nowe procesory dla smartfonów otrzymają sterowniki GPU, które będzie można aktualizować. Jednak nie w taki sposób, jak odbywało się to dotychczas. Będzie to możliwe poprzez nowe wersje driverów udostępnianych poprzez sklep Google Play.

Do tej pory nowe sterowniki zaszywane były bezpośrednio w dużych aktualizacjach systemu Android. To oznacza, że część smartfonów (z racji braku uaktualnienia) w ogóle ich nie otrzymywało. Dzięki nowej inicjatywie firmy Qualcomm ulegnie to zmianie. Choć w rzeczywistości dopiero z czasem zobaczymy, jak takie rozwiązanie spisuje się w praktyce, bo może być różnie.

Qualcomm Snapdragon 865 765G sterowniki GPU drivery Google Play
fot.: Qualcomm

Tylko nowe układy, jak Snapdragon 865 i 765(G) dostaną sterowniki GPU z Google Play

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy Qualcomm planuje też udostępniać sterowniki poprzez Sklep Play na telefony ze starszymi procesorami, to tak nie będzie. Firma wyjaśnia, że nowa inicjatywa dotyczy na razie tylko układów Snapdragon 865 oraz 765 (też wersji G). Jednak w przyszłości obejmie kolejne procesory, co cieszy. Niestety, dużo do powiedzenia będą tu mieli także producenci smartfonów, którzy będą decydować o częstotliwości udostępniania takich driverów. Najpierw takie sterowniki będą musieli sami dokładnie testować.

Przeczytaj także: Messenger – triki i funkcje, które warto znać

źródło: AndroidPolice

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij