Udostępnij
Tweetnij

Nokia 3, 5 i 6 mają być aktualizowane przez HMD przez co najmniej 2 lata

W trakcie afrykańskiej premiery smartfonów Nokia 3, 5 i 6 CEO HMD Global Oy, Arto Nummela, przekazał, że jego firma zamierza oferować aktualizacje oprogramowania przez co najmniej dwa lata od premiery. Niestety, przy okazji pojawił się pewien problem ze smartfonem Nokia 3, który ma procesor firmy MediaTek.

W trakcie afrykańskiej premiery smartfonów Nokia 3, 5 i 6 CEO HMD Global Oy, Arto Nummela, przekazał, że jego firma zamierza oferować aktualizacje oprogramowania przez co najmniej dwa lata od premiery. Niestety, przy okazji pojawił się pewien problem ze smartfonem Nokia 3, który ma procesor firmy MediaTek.

Nokia 5

Nokia 3, 5 i 6 już pojawiają się w polskich sklepach i w tym tygodniu odbyła się także ich premiera w Afryce. W trakcie wydarzenia CEO HMD Global Oy, czyli firmy zajmującej się dystrybucją i wsparciem nowych Nokii, powiedział, że zobowiązuje się do oferowania pełnego wsparcia dla smartfonów przez co najmniej dwa lata od ich premiery. To oznacza, że wsparcie będzie oferowane przynajmniej do czerwca 2019 roku.

Zobowiązania obejmują dostarczanie aktualizacji systemu do nowszych wersji. Dziś już wiemy, że smartfony Nokia dostaną system Android O oraz będą otrzymywać comiesięczne poprawki bezpieczeństwa. HDM Global Oy chce je udostępniać zaraz po tym, gdy zrobi to Google dla Pixeli i Nexusów. Jak to wyjdzie w praktyce, to o tym przekonamy się z czasem.

Jest jednak pewien problem dotyczący modelu Nokia 3. Ten jako jedyny z całej trójki ma procesor firmy Mediatek, a ta nie oferuje wsparcia dla systemu Android 7.1.1. HMD Global Oy robi jednak co w jego mocy, aby to wsparcie uzyskać. W przypadku Nokii 5 i 6 nie stanowi to problemu, bo te smartfony mają procesory firmy Qualcomm.

Pozostaje wierzyć, że HMD Global Oy wywiąże się z obietnic. Tym bardziej, że te składane są przy każdej możliwej okazji. W trakcie polskiej premiery smartfonów Nokia również przedstawiciele firmy twierdzili, że chcą bardzo szybko udostępniać aktualizacje oprogramowania. Zaraz po tym, gdy prace nad poprawkami sfinalizuje Google.

HDM może zaoferować dobre wsparcie dla smartfonów Nokia i w ten sposób się wykazać

Wielu producentów składało już tego typu obietnice, ale w rzeczywistości bywało różnie. Prawda jest taka, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się zdawać. Problem stanowią m.in. operatorzy sieci komórkowych. HMD Global Oy ma jednak szansę się wykazać. Biorąc pod uwagę, że dopiero raczkuje na rynku telefonów, to wręcz powinno to zrobić i kto wie, czy w ten sposób nie da dobrego przykładu innym producentom.

Nokia 3 i 5 są już dostępne w Polsce, w cenach 699 i 949 złotych. Z kolei Nokia 6 trafi na polski rynek w przyszłym tygodniu i cena tego modelu została ustalona na 1149 złotych. W drugiej połowie tego roku spodziewamy się także premiery flagowców HMD, w tym Nokii 9 z podwójnym aparatem. Na razie jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy to dokładnie nastąpi. Możliwe, że przed targami IFA 2017 w Berlinie, ale na potwierdzenie tych domysłów trzeba będzie jeszcze poczekać.

źródło: Gearburn

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij