Udostępnij
Tweetnij

Play Protect od Google teraz ze skanerem antywirusowym dla Sklepu Play

Na Google I/O kalifornijska firma zapowiedziała, że w ramach programu Play Protect do sprzętów z systemem Android dodany zostanie skaner antywirusowy. Będzie on sprawdzał czy dana aplikacja nie wprowadza szkodliwego oprogramowania na nasz sprzęt. Google twierdzi, że dziennie w ramach programu Play Protect sprawdzanych będzie 50 mln aplikacji.

Na Google I/O kalifornijska firma zapowiedziała, że w ramach programu Play Protect do sprzętów z systemem Android dodany zostanie skaner antywirusowy. Będzie on sprawdzał czy dana aplikacja nie wprowadza szkodliwego oprogramowania na nasz sprzęt. Google twierdzi, że dziennie w ramach programu Play Protect sprawdzanych będzie 50 mln aplikacji.

Podczas Google I/O gigant z Mountain View zapowiedział wiele rzeczy, takich jak chociażby Android Go. Podczas konferencji jednak pojawił się jeszcze jednej temat – Play Protect. Jest to po prostu program bezpieczeństwa składający się między innymi na skaner antywirusowy. Zostanie on wprowadzony do aplikacji Sklep Play.

android play protect google

Play Protect pojawił się już w kodzie źródłowym aplikacji Sklep Play. Wtedy pojawiły się pierwsze plotki na ten temat. Teraz jednak już oficjalnie Google zapowiedziało, że ma zamiar wprowadzić swój własny skaner antywirusowy do wirtualnego sklepu. Będzie on działał bardzo prosto – sprawdzi każdą aplikację, która będzie dodawana do sklepu. Jeśli skaner zauważy dziwne zachowanie aplikacji lub szkodliwe oprogramowanie, wtedy zablokuje jej instalację. Aplikacje będą skanowane później cały czas, tak więc nawet po aktualizacji takiej aplikacji wprowadzającej szkodliwe oprogramowanie program to wyłapie, powiadomi nas i pomoże usunąć aplikację z urządzenia.

W ramach programu udostępniona będzie również możliwość sprawdzania, gdzie aktualnie znajduje się nasz telefon. Play Protect umożliwi znajdowanie urządzenia na mapie z pomocą przeglądarki internetowej. Będzie to działało to jak Find My iPhone. Dodatkowo Google chce zapewnić bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu i blokować strony, które mogą wprowadzić na nasz sprzęt wirusa.

Play Protect to sposób Google na poprawę bezpieczeństwa systemu Android

Jak już wspomnieliśmy, skaner ma być wbudowany w aplikację wirtualnego sklepu. Zatem każde urządzenie, które będzie działało pod kontrolą systemu Android, będzie równocześnie chronione przez Play Protect. W ten sposób gigant z Kalifornii chce zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, którzy będą korzystać z urządzenia z Androidem.

Warto wspomnieć, że problem bezpieczeństwa jest wciąż trudny dla Google. Ostatnio Nokia opublikowała nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniego roku aż o 400% wzrosła liczba ataków hakerskich. Największą ofiarą był właśnie Android. Jakie są jednak najbezpieczniejsze sprzęty? Radzimy spojrzeć na oficjalną listę Google.

Źródło: android.com

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij