Udostępnij
Tweetnij

Samsung Galaxy S8 też jest dostarczany z różnymi kośćmi UFS

Ostatnio głośno było o tym, że Huawei P10 mają różne kości pamięci flash na dane. W przypadku smartfonów Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+ jest podobnie. Na szczęście, we flagowcach marki Samsung nie będzie stanowiło to większego problemu, bo różnice występują na poziomie kości UFS 2.0 i UFS 2.1. W tym przypadku nie stosowano eMMC.

Ostatnio głośno było o tym, że Huawei P10 mają różne kości pamięci flash na dane. W przypadku smartfonów Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+ jest podobnie. Na szczęście, we flagowcach marki Samsung nie będzie stanowiło to większego problemu, bo różnice występują na poziomie kości UFS 2.0 i UFS 2.1. W tym przypadku nie stosowano eMMC.

Samsung Galaxy S8 UFS 2.0 UFS 2.1

Pamiętacie o tym, jak okazało się, że iPhone 7 i 7 Plus dostarczane są z różnymi kośćmi pamięci, które oferowały różną wydajność? To problem, który nie dotyczy tylko Apple’a. Niedawno było głośno na temat Huawei P10, gdzie okazało się, że producent stosuje różne kości pamięci flash. I nie było w tym większego problemu, gdyby nie fakt, że użyto także wolniejszych kości eMMC 5.1. Okazuje się, że w smartfonach Samsung Galaxy S8 i S8+ jest podobnie. Na szczęście, nie powinno to stanowić większego problemu, o czym za chwilę.

Samsung również użył różnych kości pamięci UFS w Galaxy S8 i S8+. Tak, tutaj również będziecie mieli do czynienia z loterią. Wasze telefony mogą mieć kości UFS 2.1, a na przykład kolegi już nieco wolniejsze UFS 2.0. Samsung wie o tym i dlatego już usunął informacje z własnej strony, gdzie informowano o UFS 2.1. Takiej informacji już nie ma. No dobrze, ale co to dokładnie oznacza?

Jak nietrudno się domyślić, przekłada się to na parametry odczytu i zapisu danych. Dla przykładu, sekwencyjny odczyt danych z kości UFS 2.1 może odbywać się z prędkością na poziomie 700-800 MB/s. W przypadku UFS 2.0 będzie to już nieco wolniej na poziomie 500-600 MB/s. Na szczęście, Samsung nie użył dużo wolniejszych kości eMMC 5.1, po które „z braku laku” sięgnął Huawei. I dlatego tak naprawdę nie powinniście się przejmować tym, jakie kości flash ma wasz Galaxy S8. Z prostej przyczyny. W trakcie zwykłego użytkowania telefonów w ogóle nie odczujecie różnicy. Jest to w ogóle niemożliwe.

Samsung Galaxy S8 z kośćmi UFS 2.0 lub 2.1 i można to sprawdzić

Pewnie zastanawiacie się, czy można jakoś sprawdzić, które z kości ma wasz egzemplarz telefonu Samsung Galaxy S8, zgadza się? Tak, jest to możliwe i warto dodać, że różnice dotyczą tylko kości pamięci od Toshiby. Można to zrobić z użyciem komendy at /proc/scsi/scsi wpisanej w terminalu emulatora. Zwrot w postaci znaków THGAF4G9N4LBAIRB oznacza, że urządzenie ma kości UFS 2.1. Natomiast w przypadku THGBF7G9L4LBATRC będą to kości UFS 2.0. Dokładne wskazówki na ten temat znajdziecie w źródle informacji (w j. angielskim). Inną metodą jest uruchomienie testu Androbench i porównanie wyników, ale sprawdzenie modelu jest pewniejsze.

Na poniższym filmie obejrzysz materiał o najnowszych funkcjach, które pojawiły się ostatnimi czasy w aplikacji YouTube:

źródło: XDA Developers, fot.: iFixit

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij