Udostępnij
Tweetnij

Android 7.0 Nougat już jest. Aktualizacja najpierw dla Nexusów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Google udostępniło użytkownikom urządzeń z serii Nexus finalne wydanie systemu Android 7.0 Nougat.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Google udostępniło użytkownikom urządzeń z serii Nexus finalne wydanie systemu Android 7.0 Nougat. Aktualizacja jest też dostępna dla tabletu Google Pixel C.

Android 7.0 Nougat

Google uruchomiło publiczne beta testy systemu Android 7.0 Nougat w marcu tego roku. Po kilku miesiącach testów nadeszła pora na finalne wydanie. Android N wraz ze sfinalizowanymi API 24 poziomu został dziś udostępniony użytkownikom urządzeń z serii Nexus i tabletu Google Pixel C. Aktualizację można pobrać na następujące urządzenia:

  • Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 5X
  • Nexus 9
  • Nexus Player
  • Google Pixel C

Na liście nie ma smartfonu Nexus 5 czy tabletu Nexus 7 (2013). Co nie powinno dziwić, bo te urządzenia debiutowały w 2013 roku i obecnie objęte są już tylko aktualizacjami bezpieczeństwa, a nie do nowych wersji Androida. Oczywiście, proces aktualizacji będzie pewnie przebiegać etapami, a więc nie wszyscy użytkownicy urządzeń z wyżej wymienionej listy dostaną w tym samym czasie uaktualnienie. Nie powinno to jednak potrwać dłużej niż kilka dni. Obrazy z Androidem 7.0 dla Nexusów i Pixela C dostępne będą pod tym adresem (w momencie publikacji tekstu jeszcze ich nie było). Warto dodać, że uaktualnienia OTA dla Nexusów z zainstalowanym Androidem N Developer Preview 5 ważą bardzo mało, a to oznacza, że ta wersja systemu rzeczywiście była niemal finalną, o czym już wcześniej wspominało Google.

Co dalej? Urządzenia partnerów OEM, jak Samsunga, LG, HTC i wielu innych, aktualizacje otrzymają w późniejszym czasie. System musi zostać najpierw zoptymalizowany i scalony z nakładkami producentów. Następnie, po jakimś okresie testów, aktualizacje zaczną być udostępniane. Co jednak ciekawe, na oficjalnej stronie Androida 7.0 znajdziemy informacje o LG V20, który został zapowiedziany przez Google jako pierwszy nowy smartfon z Nougatem. To oznacza, że nowe Nexusy od HTC zobaczymy po premierze flagowca Koreańczyków, a ten zostanie pokazany 6 września.

Android 7.0 Nougat – co nowego?

Android 7.0 Nougat wnosi liczne udoskonalenia i nowości. Oprogramowanie zawiera ponad 1500 emoji (w tym 72 nowe), funkcję multi-window, która umożliwia pracę z aplikacjami na podzielonym ekranie i szybkie przełączanie się pomiędzy nimi, tryb oszczędzania energii Doze on the Go, wsparcie dla Vulkan API, obsługę platformy Daydream VR (to jednak dotyczy tylko nowych smartfonów), możliwość zmiany kontrolek w szybkich ustawieniach czy udoskonalenia dla systemu powiadomień.

Co ciekawe, Google przygotowuje także zmiany w cyklu udostępniania aktualizacji. Jeszcze tej jesieni beta testerzy otrzymają dostęp do poglądowej wersji kolejnej aktualizacji, która dla wszystkich ma być gotowa w przyszłym roku. Prawdopodobnie będą to też aktualizacje dostarczane drogą OTA, jak w trakcie programu beta Androida N, ale wszystko wyjaśni się jesienią.

źródło: Android

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij