Udostępnij
Tweetnij

Google I/O 2016: Google Home, Allo, Duo, Google Assistant i wiele więcej

Za nami pierwszy dzień konferencji Google I/O 2016, w trakcie której zobaczyliśmy naprawdę wiele nowości. Google pochwaliło się własną odpowiedzią na Amazon Echo – Home, zaprezentowało inteligentnego asystenta Google Assistant oraz aplikacje Allo i Duo, a to nie wszystko, bo w trakcie wczorajszej konferencji ujawniono znacznie więcej.

Za nami pierwszy dzień konferencji Google I/O 2016, w trakcie której zobaczyliśmy naprawdę wiele nowości. Google pochwaliło się własną odpowiedzią na Amazon Echo – Home, zaprezentowało inteligentnego asystenta Google Assistant oraz aplikacje Allo i Duo, a to nie wszystko, bo w trakcie wczorajszej konferencji ujawniono znacznie więcej.

Android w liczbach

Zacznijmy od statystyk, które ujawniono w trakcie Google I/O 2016. W zeszłym roku na rynek trafiło ponad 600 różnych modeli telefonów z systemem Android, a użytkownicy pobrali ponad 65 miliardów aplikacji ze Sklepu Play. Android Wear ma już 12 partnerów sprzętowych, w tym marki niezwiązane z elektroniką, jak Tag Heuer czy Michael Kors. Na rynek trafiło ponad 100 modeli samochodów z Android Auto i szacuje się, że do końca tego roku trafi drugie tyle. Zdjęcia Google mają już ponad 200 mln aktywnych w miesiącu użytkowników.

Google Home

Google Home

Wczoraj Google pochwaliło się własną odpowiedzią na Amazon Echo – Home. Google Home jest urządzeniem, które być może z wyglądu przypomina odświeżacz powietrza, ale ma w sobie wiele funkcji, które mają ułatwić codzienne życie. Google Home umożliwia członkom rodziny komunikację głosową. Asystent będzie w stanie zarezerwować bilet na pociąg czy odpowie na pytanie na temat korków, zapali światło i włączy muzykę. To tylko kilka z wielu jego zastosowań. Google Home ma umożliwić komunikację z urządzeniami z Androidem oraz iOS. Urządzenie ma trafić do sprzedaży jesienią tego roku. Oczywiście, tego typu rozwiązania budzą kontrowersje pod względem prywatności. Wszak Google Home może nasłuchiwać cały czas to, co dzieje się w naszym domu.

Daydream

nexus2cee_Screenshot-159-768x432

Daydream to kolejna nowość zapowiedziana w trakcie Google I/O 2016. Jest to platforma dla wirtualnej rzeczywistości, którą stworzono z myślą o integracji z Androidem N. Daydream ma ujednolicić specyfikację dla smartfonów zgodnych z VR, wprowadzi nowy sklep dla wirtualnej rzeczywistości czy określi to, jak mają wyglądać okulary VR. Własne urządzenia zgodne z Daydream mają mieć w tym roku firmy Samsung, HTC, LG, Huawei czy ZTE i wiele więcej.

Android N Developer Preview 3 (beta 1)

Wczoraj Google udostępniło deweloperom aplikacji trzecią wersję Android N Developer Preview. System wnosi liczne udoskonalenia i jest pierwszą betą nowego Androida. Udoskonalono m.in. multitasking, powiadomienia oraz dodano narzędzia dla Daydream czy nową klawiaturę Google 5.1. Przy okazji Google uruchomiło akcję, w ramach której fani mogą zgłaszać własne propozycje nazwy dla Androida N. Można to zrobić tutaj. Oczywiście, tego typu akcje przyciągają także trolli internetowych, który wpisują m.in. No Updates (brak aktualizacji) itp. frazy.

Allo i Duo

Allo i Duo to dwie nowe aplikacje Google, które mają zmienić sposób komunikacji. Allo jest inteligentną aplikacją, która bazuje na numerze telefonu i integruje się z nowym asystentem Google. Dzięki temu istnieje możliwość jego aktywacji w rozmowie i asystent będzie starał się nam pomóc. Komunikator ma również tak zwane sprytne odpowiedzi, które udzielają odpowiedzi na podstawie kontekstu rozmowy. Nie zabrakło także wsparcia dla szyfrowania rozmów. Natomiast Duo jest komunikatorem do wideo rozmów, który ma pozwolić na szybkie nawiązywanie rozmów, nawet przy kiepskim połączeniu z internetem. Ta aplikacja też łączy się z numerem telefonu. Obie aplikacje zostaną wydane latem tego roku. Trafią także na urządzenia z iOS. Warto dodać, że Hangouts nadal będzie rozwijane i Google nie zamierza go uśmiercić. Allo w akcji obejrzycie na poniższym GIF-ie.

nallo

Google Assistant

Asystent Google jest nowym asystentem AI, który podobno szybko nas się uczy. Teoretycznie, im więcej będziemy z nim rozmawiać, tym bardziej jego odpowiedzi będą celne. Asystent umożliwi ciągłą obustronną rozmowę, uczy się otaczającego nas świata i ponadto pomoże nam w codziennym życiu. Z użyciem Asystenta Google będziemy mogli znaleźć restaurację czy kupić bilet. Asystent Google będzie dostępny w Google Home i aplikacji Allo.

Biblioteka rodzinna

Google zamierza wkrótce umożliwić współdzielenie zakupów ze Sklepu Play pomiędzy członkami rodziny. W ten sposób aplikacje i gry będzie można zakupić tylko raz, a będzie je można uruchamiać na różnych urządzeniach kilku osób. Takie rozwiązanie dostępne jest od jakiegoś czasu w iOS i nazywa się chmura rodzinna.

Instant Apps

Kolejna ciekawa nowość to Instant Apps. W ten sposób będzie możliwe uruchamianie aplikacji bez konieczności ich instalowania. Jest to bardzo ciekawa opcja, która otwiera wiele możliwości. Dla przykładu, ktoś wysyła nam link do aplikacji, ale nie mamy jej zainstalowanej. Dotknięcie linku sprawi, że ten zostanie uruchomiony w module tej aplikacji, choć wcale wcześniej nie zostaliśmy poproszeni o jej uruchomienie. Super sprawa, prawda? Teraz wszystko w rękach deweloperów. Z informacji przekazanych przez Google wynika, że Instant Apps zapewni kompatybilność nie tylko z Androidem N, ale i ze starszymi wersjami systemu – począwszy od Androida Jelly Bean. Funkcja ma wymagać jedynie aktualizacji Google Play Services. Instant Apps możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij