Niespodzianka: Samsung testuje Galaxy S7 z 10-rdzeniowym Helio X20

Dritone, 2016-03-28 14:49
2

Za nami oficjalna premiera Samsungów Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Co jednak najciekawsze, koreański gigant rozpoczął w tym miesiącu testy nowego wariantu smartfonu, który ukrywa się pod nazwą kodową SM-G930W8. Dostrzegliśmy go w bazie benchmarku Geekbench, gdzie pojawia się też kilka razy model z 10-rdzeniowym procesorem Mediatek Helio X20 i 3 GB pamięci operacyjnej RAM. Czyżby Samsung przygotowywał się do premiery okrojonej wersji nowego flagowca?

Samsung Galaxy S7 edge

Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 dostępne są na rynku w wersjach z dwoma różnymi procesorami: Exynosem 8 Octa 8890 (jak w Polsce) oraz Qualcomm Snapdragon 820. I choć premiera nowych smartfonów już się odbyła, tak udało nam się doszukać wersji z jeszcze jednym układem.

Natrafiliśmy na to dosyć przypadkowo. W trakcie szukania informacji o procesorze Helio X20, który jest sercem smartfonu Vernee Apollo. W bazie popularnego benchmarku Geekbench dostrzegliśmy smartfona Samsunga z tym samym procesorem. Urządzenie ukrywa się pod nazwą kodową SM-G930W8. Zanim jednak przejdziemy do sedna, to ten sam wariant wyszukaliśmy na stronie zauba.com, która monitoruje paczki dostarczane do Indii, gdzie Samsung ma duże centrum R&D. Widzimy, że Koreańczycy wysłali do Indii 20 sztuk smartfonu w celu testowania. Nastąpiło to 14 marca. Zauba nie ujawnia nam zbyt wielu szczegółów, ale widzimy, że SM-G930W8 ma ekran o przekątnej 5,1 cala, a więc takiej samej jak w przypadku płaskiego Galaxy S7.

SM-G930W8

Co natomiast ujawnia nam baza Geekbench, gdzie smartfon pojawił się 24 marca? Widzimy, że testowany smartfon ma 10-rdzeniowy procesor Mediatek Helio X20 (pojawia się też wersja z Helio X25 i 4 GB RAM), który wspomagany jest przez 3 GB (a nie 4 GB) pamięci operacyjnej RAM. Ciekawostka. Czyżby Samsung przygotowywał “okrojony” wariant Galaxy S7 na wybrane rynki? Jak dobrze wiemy, tak uczyniło LG wraz z flagowcem G5, który w Ameryce Łacińskiej będzie dostępny z 8-rdzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 652 i 3 GB pamięci operacyjnej RAM zamiast Snapdragonem 820 i 4 GB pamięci RAM. Z ostatnich plotek wynika, że podobny zabieg przygotowuje HTC z myślą o smartfonie 10, którego premiery spodziewamy się 12 kwietnia.

123

Samsung SM-G930W8 z Mediatek Helio X20 osiąga gorsze wyniki w Geekbench niż jego odpowiednik z Exynosem 8890. Zapewne wynika to przede wszystkim z mniejszego rozmiaru pamięci operacyjnej RAM, ale pewnie nie tylko. Trudno powiedzieć, czy Samsung wiąże z testowanym smartfonem jakiekolwiek plany związane z uruchomieniem sprzedaży. Równie dobrze może to być jeden z prototypów służących jedynie do testów, ale w sklepach wcale nie musi się pojawić. Na więcej informacji musimy jeszcze poczekać, bo na razie wszystko stanowi tajemnicę.

Mediatek Helio X20 jest 10-rdzeniowym procesorem, który składa się 4 rdzeni ARM-Cortex-A53 1,4 GHz, 4 rdzeni Cortex-A53 2,0 GHz i 2 rdzeni Cortex-A72 2,5 GHz. Producent układu SoC stwierdza, że takie rozwiązanie przekłada się na nawet 30% lepszą oszczędność energii baterii niż w przypadku 8-rdzeniowych procesorów.

Źródło: własne

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Android · Samsung · Samsung Galaxy · · · · · · · · · ·
  • Mariusz

    O proszę. Jest cos jeszcze o tym modelu?

    • Marcelina

      Ja też trochę poszperałam i nic poza tym co w treści. Poza tym, ze taki model istnieje też z Exynosem, a wiec to jakiś nowy prototyp.