Udostępnij
Tweetnij

Google broni swoich producentów urządzeń Nexus przed sądem

Google oczekuje rychłego wyroku sądu w sprawie przeciwko firmie Rockstar. Ta ostatnia jest uważana za trolla patentowego, który w związku z prawami patentowymi pozwał kilkanaście firm powiązanych z ekosystemem Android.

GNexus 7 - biały

Google oczekuje rychłego wyroku sądu w sprawie przeciwko firmie Rockstar. Ta ostatnia jest uważana za trolla patentowego, który w związku z prawami patentowymi pozwał kilkanaście firm powiązanych z ekosystemem Android.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja ASUS Google Nexus 7 3G

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rockstar to firma fasadowa (ang. shell company) stworzona między innymi przez Apple, Microsoft i BlackBerry, czyli przez korporacje, które wykupiły od nieistniejącego już, kanadyjskiego operatora Nortel pakiet praw patentowych. Rockstar de facto nie produkuje ani nie tworzy nic. Zatrudnia jedynie inżynierów, którzy zajmują się wyszukiwaniem technologii i ich wykupem od innych firm. Ich zadaniem jest również badanie naruszeń praw patentowych.

W ubiegłym tygodniu Google złożyło skargę w sądzie w San Jose, dotyczącą siedmiu patentów. W swoim wniosku Google zapewnia, że nie naruszyło praw patentowych, które rzekomo posiada firma Rockstar. Jak twierdzi potentat, Rockstar „buja w obłokach” swoimi pozwami przeciwko technologiom wykorzystywanym w ekosystemie Android. Wniosek Google dotyczy konkretnie urządzeń Nexus 4, Nexus 5 i Nexus 10 i jest próbą zapobieżenia wytoczenia przez firmę Rockstar spraw producentom, wśród których znajdują się między innymi ASUS, HTC, Huawei, LG, Pantech, Samsung i ZTE.

Jak twierdzi GigaOm, Google może nie mieć szczęścia w tego typu zabiegach. Jak przypomina GigaOM, w amerykańskim sądzie znany jest przypadek firmy Cisco, która próbowała wytoczyć proces w obronie producentów, którzy zakupili od niej routery bezprzewodowe wraz z prawami patentowymi. Jako, że prawodawstwo amerykańskie dopuszcza stosowanie precedensów, może okazać się, że ta linia obrony Google przeciwko Rockstar może okazać się błędne.

Z drugiej strony, a czego nie można wykluczyć, jeśli sąd przyzna rację Google, firma będzie miała szeroki wachlarz sposobów walki przeciwko i trollom patentowym wspieranym przez potentatów z Redmond i Cupertino.

Źródło: GigaOM

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij