Udostępnij
Tweetnij

92% szkodliwego oprogramowanie na systemy mobilne trafia na Androida

Najświeższe raporty dotyczące bezpieczeństwa, przedstawione przez Juniper Networks, potwierdzają fakt, iż 92 procent ataków mobilnych z użyciem szkodliwego oprogramowania kierowanych

Ataki malware na Androida

Najświeższe raporty dotyczące bezpieczeństwa, przedstawione przez Juniper Networks, potwierdzają fakt, iż 92 procent ataków mobilnych z użyciem szkodliwego oprogramowania kierowanych jest na Androida.

Przeczytaj koniecznie >> Mikropłatności w aplikacjach. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Co gorsza, a co z całą pewnością jest nieuniknione, ilość szkodliwego oprogramowania jaka pojawia się w sieci stale rośnie. Juniper Networks informuje, że od marca 2012 roku liczba takich ataków wzrosła o 614%!! Nie będzie chyba zbyt wielkim zaskoczeniem jeśli dodamy, ze trzy na pięć zarażonych aplikacji pochodzi z Chin lub Rosji.

Dokładny raport (PDF) przedstawia typowe przykłady i łatwość z jaką zawirusowane oprogramowanie trafia do naszych tabletów i smartfonów z Androidem. Jak wynika z badań, blisko trzy czwarte ataków dokonywanych jest przez trojany ukryte w wiadomościach SMS. Przez takie exploity płatności internetowych z reguły po dłuższym czasie możemy zorientować się, ile wyniósł nasz rachunek za telefon.

Głównym powodem takiego rozrostu szkodliwego softu jest fragmentacja Androida. W szczególności chodzi o „olbrzymią większość” urządzeń, które nie mają licencji Google na aktualizację oprogramowania systemowego i bezpieczeństwa. Niewiele mniejsze znaczenie mają również wycieki poufnych informacji, choćby w postaci ukrytego namierzania użytkowników, coraz częściej spotykanego w bezpłatnych aplikacjach. Raport Juniper Research opiera się na ponad 1,85 milionie mobilnych aplikacji i sprawdzeniu ich podatności na zagrożenia. W 276.259 aplikacji stwierdzono obecność oprogramowania malware.

Źródło: Electronista

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij