Udostępnij
Tweetnij

Firefox Mobile 14.0 beta dla Androida z odświeżonym interfejsem użytkownika

W grudniu zeszłego roku doczekaliśmy się Firefoksa Mobile 9.0, który zadebiutował przede wszystkim z odświeżonym interfejsem, który zaprojektowano z myślą o tabletach z Androidem. Teraz Mozilla poszła o krok dalej i udostępniła do testów Firefoksa Mobile 14.0 beta, który nie tylko debiutuje z wieloma nowościami (wsparciem dla Flash Playera, odświeżoną nową kartą), ale przede wszystkim jest pierwszym krokiem w celu unifikacji liska na wszystkich obsługiwanych platformach systemowych.

W grudniu zeszłego roku doczekaliśmy się Firefoksa Mobile 9.0, który zadebiutował przede wszystkim z odświeżonym interfejsem, który zaprojektowano z myślą o tabletach z Androidem. Teraz Mozilla poszła o krok dalej i udostępniła do testów Firefoksa Mobile 14.0 beta, który nie tylko debiutuje z wieloma nowościami (wsparciem dla Flash Playera, odświeżoną nową kartą), ale przede wszystkim jest pierwszym krokiem w celu unifikacji liska na wszystkich obsługiwanych platformach systemowych.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem

Firefox Mobile 9.0 był pierwszą wersją liska, która doczekała się wręcz lawiny usprawnień pod kątem androidowych tabletów. Nowy interfejs z podglądem uruchomionych kart, udoskonalony Awesome Bar czy gesty użytkownika usprawniające pracę na ekranach dotykowych. To tylko kilka z nowości, które Mozilla zaserwowała nam w grudniu 2011 roku.

Niedawno z kolei wspominaliśmy wam o tym, że Mozilla zamierza zunifikować interfejs własnej przeglądarki na wszystkich obsługiwanych platformach (desktopach i dla urządzeń mobilnych). Projekt ukrywa się pod nazwą Australis i w rzeczywistości jest tylko jednym z konceptów większej inicjatywy fundacji: Kilimanjaro mającej na celu wprowadzenie w życie daleko idących usprawnień w Firefoksie i innych produktach Mozilli.

Zdaje się, że fundacja nie zasypia gruszek w popiele i już rozpoczęła działać w tym kierunku. Na pierwszy ogień poszedł mobilny lisek z numerem 14.0, który właśnie wskoczył w fazę beta i… debiutuje z lawiną nowości i udoskonaleń istniejących funkcji, w tym:

  • Zupełnie nowy interfejs użytkownika, który opracowano w celu lepszej integracji z powłoką Androida. Ponadto bardzo łatwo dostrzec, że w rzeczywistości nowe GUI bazuje na wspomnianym wyżej Australisie.
  • Wsparciem dla wtyczek – użytkownicy liska w Androidzie do tej pory narzekali, że przeglądarka nie obsługuje plug-inów, a jedynie rozszerzenia. Nowa beta wprowadza długo wyczekiwane wsparcie dla Flash Playera i innych wtyczek.
  • Szybsze uruchamianie i wczytywanie stron – Firefox od teraz oparty jest na natywnym kodzie Androida (wcześniej na XUL). Zmiana „bazy” programu zaowocowała znacznym przyspieszeniem przeglądarki (nie tylko podczas uruchamiania, ale również w czasie wczytywania stron internetowych). Zmniejszyło się również zużycie pamięci operacyjnej RAM.
  • Przebudowana strona startowa – podobnie, jak w ostatnich wydaniach beta liska dla desktopów, tak i Firefox Mobile doczekał się nowej strony startowej wyświetlającej najczęściej odwiedzane witryny.
  • Zablokowane plug-iny – pojawiło się wsparcie dla Flash Playera, ale warto zauważyć, że domyślnie zawartość wyświetlana za pomocą wtyczek jest blokowana. Należy najpierw zezwolić na ich wyświetlanie (poprzez tapnięcie).
  • Jeszcze lepsza praca z ekranem – zaimplementowano zupełnie nowe technologie odpowiedzialnie za przybliżanie elementów na stronach internetowych. Dzięki temu przeglądarka znacznie lepiej reaguje na polecenia wydawane palcami.
  • Szyfrowane wyszukiwanie – domyślnie wyszukiwanie w Google odbywa się za pomocą protokołu HTTPS.
  • Lepszy Awesome Bar – pasek mobilnego liska doczekał się funkcji pozwalających na prostszy dostęp do najczęściej odwiedzanych stron, historii przeglądania oraz zakładek.

Ponadto pojawiło się sporo rozwiązań dla deweloperów, jak API Pointer Lock czy interfejs zapobiegający wybudzania wyświetlacza. Pełna lista zmian dostępna jest na stronach fundacji, w oficjalnym changelogu.

Niestety, jest jedno, a w sumie to dwa „ale”. Po pierwsze nowy Firefox Mobile beta współpracuje tylko ze smartfonami z Androidem (wymagany jest Froyo lub nowsza wersja), a po drugie dostępny jest tylko w anglojęzycznej wersji. Mozilla na własnym blogu przekazała jednak, że wariant dla tabletów, jak i nowe kompilacje językowe są już przygotowywane. Nowego Firefoksa Mobile beta możecie pobrać w Google Play store.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij