Udostępnij
Tweetnij

Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Tablet, jako urządzenie typowo mobilne kojarzy nam się przede wszystkim z dostępem do internetu z jakiegokolwiek miejsca. Często, decydując się na zakup tabletu wybieramy wariant z modułem umożliwiającym łączność w sieciach 3G. Czy to jednak konieczne? Okazuje się, że nie zawsze. Istnieją również inne sposoby, które pozwolą nam zapewnić łączność w sieciach komórkowych, a przy tym zaoszczędzić kilkaset złotych na samym tablecie.

 

Tablet, jako urządzenie typowo mobilne kojarzy nam się przede wszystkim z dostępem do internetu z jakiegokolwiek miejsca. Często, decydując się na zakup tabletu wybieramy wariant z modułem umożliwiającym łączność w sieciach 3G. Czy to jednak konieczne? Okazuje się, że nie zawsze. Istnieją również inne sposoby, które pozwolą nam zapewnić łączność w sieciach komórkowych, a przy tym zaoszczędzić kilkaset złotych na samym tablecie.

Bez 3G ani rusz, ale…

Wielu z nas nie wyobraża sobie tabletu bez modemu 3G. Wszak chcemy mieć zawsze połączenie z internetem, a nie tylko będąc w zasięgu sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Kupując tablet z modułem 3G musimy jednak liczyć się z wyższą ceną za urządzenie. Dla przykładu taki iPad 2 będzie nas kosztować co najmniej 500 złotych więcej (według cen z Apple Store), gdy zdecydujemy się na wariant Wi-Fi + 3G. W przypadku tabletów z Androidem nie jest inaczej, choć tutaj różnica w cenie wynosi zazwyczaj około 300 złotych, a więc nieco mniej. Pytanie jednak brzmi: czy można coś zrobić, aby obniżyć koszty zakupu tabletu, a mimo wszystko cieszyć się połączeniem z internetem w każdym miejscu?

Słów kilka o tetheringu

Być może obiło wam się o uszy słowo tethering? To nic innego, jak metoda umożliwiająca współdzielenie połączenia internetowego z jednego urządzenia innemu, na przykład z telefonu na komputer. Tethering może być realizowany zarówno drogą bezprzewodową (Wi-Fi lub bluetooth PAN) lub kablowo (za pomocą połączenia poprzez porty USB). Zasada działania jest jednak taka sama. Jedno z urządzeń współdzieli połączenie innemu i tak oba mogą swobodnie być wykorzystywane do przeglądania sieci web.

W dobie mobilnego internetu

Jeśli posiadamy telefon komórkowy wraz z umową na czas określony z operatorem, to albo już mamy paczkę danych, którą możemy wykorzystać na internet,  lub też możemy się o nią postarać. W tym przypadku miesięczny koszt wyniesie nas około 25-30 złotych (są to średnie wartości), co w przypadku całkowitych wydatków przez okres dwóch lata daje nam powiedzmy 600 złotych, czyli sumę, którą musimy dołożyć do iPada 2 w wariancie Wi-Fi + 3G. Pamiętajmy jednak, że sam tablet z modemem 3G, to jeszcze nie wszystko, bo i tak będziemy musieli postarać się o dostęp do mobilnego internetu, który w najlepszym przypadku będzie nas kosztować właśnie około 30 złotych miesięcznie. Tak więc wydatki rosną…

Konkluzja z powyższej analizy jest prosta. Jeśli już dysponujemy smartfonem z Androidem lub innym, to lepiej zdecydować się na zakup tabletu w wersji „Wi-Fi only”. Udostępnianie połączenia drogą bezprzewodową dla tabletów z telefonów jest bardzo proste w przypadku urządzeń wyposażonych w Androida czy Windows Phone. Problem pojawia się w przypadku iPhone’a, gdyż Apple nie pozwala na jako taki tethering. Jedynie urządzenia z jailbreakiem (odblokowane) mogą być wykorzystane w tym celu. W rzeczywistości nie jest jednak tak źle. Wystarczy aktywować w iPhone usługę modemową i następnie sparować iPada z telefonem za pomocą bluetootha. Drugim rozwiązaniem jest osobisty hotspot Wi-Fi, który również z powodzeniem możemy aktywować w iOS. Efektem ubocznym będzie jednak znacznie szybsze zużycie baterii w smartfonie…

Musimy jednak pamiętać o limicie danych, który posiadamy w abonamencie. Kilka nowych programów pobranych ze sklepu z aplikacjami, poczta e-mail, aktualizacje oprogramowania… to wszystko skutecznie przyczynia się do wykorzystania naszej paczki. Korzystajmy więc z tetheringu lub udostępniania połączenia innymi metodami z rozwagą. Tym bardziej, gdy po przekroczeniu limitu nasz operator nalicza dodatkowe opłaty, a nie zmniejsza tylko prędkość transferu danych. Lepiej dmuchać na zimne niż później rozczarować się niemiło wysokim rachunkiem od operatora.

Komu więc tablet z 3G?

Na tablet z 3G powinniśmy zdecydować się w momencie, gdy bardzo intensywnie korzystamy z internetu na urządzeniu. Na przykład oglądamy filmy w serwisie YouTube czy strumieniujemy muzykę bezpośrednio z dysku internetowego. Wtedy też bez paczki w postaci kilku(nastu) gigabajtów na dane się nie obejdzie, a internet oferowany z telefonem na pewno nie zaspokoi naszych potrzeb.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij