Udostępnij
Tweetnij

GemRB, czyli Baldur’s Gate, Planescape: Torment oraz Icewind Dale na tabletach z Androidem

Pamiętacie takie kultowe gry komputerowe, jak saga Baldur’s Gate czy hack & slash Icewind Dale? Jeśli macie trochę ponad 20 lat, to na pewno. Młodszym z was polecamy za to zapoznać się z tymi tytułami na PC, ale… niekoniecznie na komputerze z Windows. Tym razem mamy dla was, zarówno jednych, jak i drugich (bo kto z was nie chciałby jeszcze raz przemierzyć świata Zapomnianych Krain?) rozwiązanie, które pozwoli wam uruchomić kultowe gry oparte na silniku Infinity bezpośrednio pod kontrolą tabletu z Androidem.

Pamiętacie takie kultowe gry komputerowe, jak saga Baldur’s Gate czy hack & slash Icewind Dale? Jeśli macie trochę ponad 20 lat, to na pewno. Młodszym z was polecamy za to zapoznać się z tymi tytułami na PC, ale… niekoniecznie na komputerze z Windows. Tym razem mamy dla was, zarówno jednych, jak i drugich  (bo kto z was nie chciałby jeszcze raz przemierzyć świata Zapomnianych Krain?) rozwiązanie, które pozwoli wam uruchomić kultowe gry oparte na silniku Infinity bezpośrednio pod kontrolą tabletu z Androidem.

Baldur’s Gate, Planescape: Torment czy Icewind Dale. Radzimy wam już teraz poszukać oryginalnych pudełek z owymi tytułami na PC, gdyż za chwilę będziecie ich potrzebować! W sieci pojawia się coraz więcej emulatorów i tym podobnych rozwiązań, które pozwalają uruchamiać kultowe gry na tabletach z Androidem. Jeśli macie takie urządzenie i marzy wam się zmierzyć z wrogami z Zapomnianych Krain, to oto co musicie jeszcze przygotować:

•    Kartę pamięci o pojemności co najmniej dwóch GB (w przypadku Planescape: Torment czy Icewind Dale) lub 4 GB (gdy chcecie zagrać w Baldur’s Gate);
•    Kabel USB, który pozwoli wam kopiować pliki z komputera na tablet;
•    Urządzenie z Androidem w wersji co najmniej 1.6 i z ekranem o przekątnej minimum 4 cali (może być smartfon)  i 128 MB pamięci RAM, a więc praktycznie każdy tablet.

Jeśli już przygotowaliście wszystkie niezbędne elementy i zdmuchnęliście kurz z pudełka z grą, to zarezerwujcie sobie jeszcze trochę wolnego czasu (o kolejnych godzinach na rozgrywkę nawet nie wspominamy ;-) ). Zanim udacie się do Zapomnianych Krain, oto co musicie zrobić, krok po kroku.

1. Udajemy się do Android Market i pobieramy emulator GemRB, po czym oczywiście instalujemy oprogramowanie na tablecie.
2. W międzyczasie instalujemy na komputerze PC jedną z gier opartych na Infinity engine (uwaga: wymagana jest pełna instalacja!).
3. Uruchamiamy dowolny eksplorator plików na Androidzie i udajemy się do lokalizacji app-data/net.sourceforge.gemrb na karcie SD i zmieniamy nazwę pliku GemRB.cfg.sample na GemRB.cfg.
4. Jeśli gra już jest zainstalowana, to podłączamy tablet do komputera PC w trybie przeglądania karty pamięci i kopiujemy wszystkie pliki z grą (poza tymi z rozszerzeniem .exe) na kartę SD, do katalogu app-data/net.sourceforge.
5. Otwieramy plik GemRB.cfg w dowolnym edytorze tekstowym i konfigurujemy emulator GemRB (stosowne wytyczne znajdziecie w otworzonym pliku).
6. Uruchamiamy GemRB, konfigurujemy opcje związane ze sterowaniem i możemy uruchomić grę. Voila!

Mamy nadzieję, że nie wydaje wam się to zbyt trudne? Wymaga trochę czasu, ale efekt jest gwarantowany. Gry uruchomione pod kontrolą GemRB chodzą już płynnie na urządzeniach z zaledwie 256 MB pamięci RAM (w przypadku 128 MB występują delikatne „zawiechy”). Miłej rozgrywki!

Gry cyfrowe w sklepie gram.pl

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij