Udostępnij
Tweetnij

IFA 2013: Najcieńsza na świecie powierzchnia dotykowa opracowana przez Cambridge Silicon Radio

Za sprawą naukowców z Cambridge Silicon Radio (CSR) świat może oglądać jedno z bardziej interesujących powierzchni dotykowych z jakimi mieliśmy do czynienia dotychczas.

Najciensza powierzchnia dotykowa 1

Za sprawą naukowców z Cambridge Silicon Radio (CSR) świat może oglądać jedno z bardziej interesujących powierzchni dotykowych z jakimi mieliśmy do czynienia dotychczas.

Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 3: technologie

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ekipie naukowców z Cambridge Silicon Radio udało się opracować i stworzyć elastyczną klawiaturę, której grubość jest porównywalna z grubością kartki papieru i wynosi około 0,5mm. Co więcej, uczeni są w stanie zmienić dowolną powierzchnię w płaszczyznę dotykową.

Opisywana powierzchnia jest de facto urządzeniem bezprzewodowym i łączy się z nadajnikiem/odbiornikiem przy wykorzystaniu technologii Bluetooth. W tym miejscu, dla całkowitej jasności, należy się wyjaśnienie. Tak cienka jest jedynie powierzchnia samej klawiatury. W rzeczywistości całe urządzenie zajmuje nieco więcej miejsca. Naukowcom udało się połączyć rzeczona klawiaturę z urządzeniami pracującymi pod kontrolą zarówno iOS, jak i  Windows 8. Udało się tego dokonać za pośrednictwem chipu CSR1010, optymalizowanego dla technologii Bluetooth Smart.

Ten konkretnie procesor został wykorzystany głównie z uwagi na względy energooszczędności, a także ze względu na swoje niewielkie wymiary. Klawiatura może poszczycić się czasami opóźnień klawiszy dotykowych rzędu poniżej 12ms. Jeśli tym wartościom przyjrzą się gracze, czy to komputerowi czy mobilni, nie dostrzegą w nich nic imponującego. Niemniej opracowana przez naukowców powierzchnia dotykowa zapewnia podstawowy poziom wprowadzenia tekstu, a także obsługę dotyku i gestów. Co więcej, powierzchnia umożliwia powiększanie/pomniejszanie obrazu za pomocą tzw. „uszczypnięć”, jak również rejestrację wielopunktowego dotyku (opracowane przeze firmę Atmel).

Niewiarygodnie wręcz cienka klawiatura została – uwaga – wydrukowana, z wykorzystaniem technologii Conductive Inkjet Technology. Ta ostatnia umożliwia nie tylko drukowanie różnego rodzaju nietypowych kształtów o różnych rozmiarach, ale i tworzenie właśnie systemów znaków jakimi jest klawiatura, które można wykorzystać w tabletach, jako na przykład elementy nadrukowane na etui.

Oficjalna premiera opisywanej klawiatury nastąpi w ramach targów IFA, jeszcze w tym tygodniu.

Najciensza powierzchnia dotykowa 2Najciensza powierzchnia dotykowa 3

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij