Udostępnij
Tweetnij

WD My Book Live – testujemy dysk zewnętrzny razem z iPadem

Nie ukrywajmy, ale iPad nawet w wersji z dyskiem 64 GB nie powala zbyt dużą, dostępną powierzchnią na dane. Wielu z was brakuje zapewne tych dodatkowych gigabajtów na własne pliki? Tymczasem do naszej redakcji trafił dysk zewnętrzy marki WD – My Book Live o pojemności 1 TB, który na pierwszy rzut oka wydaje być się rozwiązaniem problemu. Przetestowaliśmy dokładnie gadżet za pomocą dedykowanej iPadowi aplikacji – WD 2go i podpowiadamy czy jest taki „och” i „ach”, jak twierdzi producent.

Nie ukrywajmy, ale iPad nawet w wersji z dyskiem 64 GB nie powala zbyt dużą, dostępną powierzchnią na dane. Wielu z was brakuje zapewne tych dodatkowych gigabajtów na własne pliki? Tymczasem do naszej redakcji trafił dysk zewnętrzy marki WD – My Book Live o pojemności 1 TB, który na pierwszy rzut oka wydaje być się rozwiązaniem problemu. Przetestowaliśmy dokładnie gadżet za pomocą dedykowanej iPadowi aplikacji – WD 2go i podpowiadamy czy jest taki „och” i „ach”, jak twierdzi producent.

Przeczytaj koniecznie >> Test rękawic Agloves Sport

Setki filmów, tysiące utworów muzycznych czy dziesiątki tysięcy zdjęć. Nie ma szans, aby pomieścić te wszystkie dane na pamięci wewnętrznej tabletu, nawet gdy urządzenie wyposażono w dysk o pojemności 64 GB. Rozwiązaniem problemu jest więc dysk zewnętrzny. WD My Book Live pretenduje do zawartości waszego portfela. Zanim jednak pobiegniecie do sklepu, to dowiedzcie się co sądzimy na temat urządzenia.

Zwróćcie również uwagę na to, że dysk My Book Live oferuje wiele różnorodnych funkcji. Może posłużyć nie tylko jako miejsce do przechowywania plików, ale również serwer multimediów czy gadżet odpowiedzialny za okresowe tworzenie backupów wszystkich naszych gadżetów. My jednak podczas testu skupiliśmy się tylko na współpracy z tabletami, a dokładniej z iPadem 2.

Prosta konfiguracja

Podłączenie dysku i wstępna konfiguracja My Book Live jest banalnie prostym zadaniem. W tym celu wystarczy, że podepniemy urządzenie kablem zasilającym oraz za pomocą złącza Ethernet z routerem sieci bezprzewodowej. I tutaj mamy pierwszy minus, a zarazem plus. Z jednej strony szkoda, że producent nie zastosował modułu Wi-Fi, który umożliwiłby bezprzewodowe podłączenie dysku. Z drugiej jednak użyto szybkiego interfejsu Gigabit Ethernet, który sprawia, że w sieciach 802.11n możemy liczyć na transfer danych przekraczający nawet 100 MB/s!

Dostęp za pomocą aplikacji

Następnie kilka kliknięć myszą na komputerze i mogliśmy rozpocząć kopiowanie plików na nasz nowy dysk. Chcąc pracować z urządzeniem za pomocą tabletu musimy jednak pobrać aplikację WD 2go, którą znajdziemy w App Store (jest również wersja dla platformy Google w Android Market). Po uruchomieniu programu i podłączeniu się do sieci bezprzewodowej na liście urządzeń wybieramy nasz dysk, co zaowocuje wstępnym powiązaniem „przechowalni plików” z iPadem.

WD 2go oferuje bardzo przejrzysty interfejs (sprawdziliśmy również przez chwilę na Androidzie, tam również). Niestety, program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, a więc godzimy się na korzystanie z aplikacji po angielsku.

Praca z programem, a zarazem uzyskiwanie dostępu do przechowywanych danych na dysku My Book Live jest czystą przyjemnością. Aplikacja obsługuje wszystkie popularne typy plików dokumentów (w tym z Worda, Excela, PowerPointa czy Apple Keynote). Transfer danych odbywa się wręcz błyskawicznie – nie ma się do czego naprawdę przyczepić. Podobnie jest podczas strumieniowania multimediów. Tutaj także obsługiwane są popularne formaty, jak MP3, MP4, MOV i M4V. Na uwagę zasługuje również fakt, że dostęp uzyskujemy nie tylko będąc w zasięgu sieci bezprzewodowej, do której podłączony jest My Book Live, ale również z internetu (w tym celu wymagany jest specjalny kod).

Również w wersji płatnej

Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, to możemy zdecydować się na zakup aplikacji WD 2go Pro, którą wyceniono na 2,39 euro. Wśród funkcji niedostępnych w wersji podstawowej warto wymienić dostęp do danych w trybie offline, automatyczny proces synchronizacji danych z iPada na dysk, blokowanie dostępu za pomocą 4-znakowego kodu i możliwość współdzielenia danych za pomocą łączy w sieci web lub poprzez e-mail.

Podsumowanie

MY Book Live z pewnością możemy polecić wszystkim z was, którzy szukają czegoś więcej niż tylko dysku do przechowywania dużej ilości danych. Dedykowane aplikacje dla iOS czy Androida sprawiają, że dostęp do danych i strumieniowanie multimediów jest wygodne i praktyczne. Tylko ta cena… Godzimy się z wydatkiem co najmniej 550 złotych za wariant 1 TB. Większe pojemności dysku (a możemy wybierać jeszcze wśród 2 i 3 TB) oznaczają jeszcze wyższe koszty.

Zalety

+ uniwersalność zastosowań

+ współpraca z wieloma platformami systemowymi

+ przejrzysty interfejs użytkownika

+ dostępność dedykowanych aplikacji

+ wysoka wydajność

Wady

– wysoka cena

– brak interfejsu bezprzewodowego

– brak polskiej wersji językowej dla aplikacji

– dodatkowe funkcje wymagają opłaty

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij