Udostępnij
Tweetnij

Tablet Jolla sfinalizowany, czyli od zera do bohatera (wideo)

Twórcy tabletu Jolla z Sailfish OS uruchomili własną kampanię crowdfundingową na IndieGoGo 19 listopada. Co ciekawe, pierwszy cel został osiągnięty

Jolla Tablet

Twórcy tabletu Jolla z Sailfish OS uruchomili własną kampanię crowdfundingową na IndieGoGo 19 listopada. Co ciekawe, pierwszy cel został osiągnięty w zaledwie dwie godziny od startu! Przez kolejne dni chętnych na tablet Jolla było jednak coraz więcej. Kampania dobiegła końca, a twórcom udało się zebrać na IndieGoGo ponad 1,8 mln dolarów! Co to oznacza i kiedy możemy spodziewać się tego tabletu?

Zobacz również >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku

Przykład tabletu Jolla pokazuje, jak wielka siła tkwi w społeczności. 380 tysięcy dolarów potrzebne na wyprodukowanie urządzenie zebrano na IndieGoGo w zaledwie 2 godziny od uruchomienia kampanii crowdfundingowej. Potem, zachęceni sukcesem twórcy przekazali, że zamierzają wprowadzić kolejne udoskonalenia w tablecie. Pierwszym było zaimplementowanie czytnika kart pamięci microSD z obsługą kart o pojemności do 128 GB (zamiast do 32 GB), co niedługo udało się osiągnąć. Następnym celem było zebranie 1,75 mld dolarów. Wtedy twórcy obiecali, że Jolla Tablet dostanie funkcję dzielenia ekranu, co pozwoli na pracę z dwoma aplikacjami jednocześnie. Ten cel również udało się osiągnąć, gdyż koniec kampanii zamknął się na kwocie ponad 1,8 mld dolarów.

Nie udało się niestety osiągnąć ostatniego z celów, którym była kwota 2,5 mln dolarów. Wtedy tablet Jolla otrzymałby modem łączności w sieciach komórkowych. To się jednak nie wydarzy.

Kampania crowdfundingowa dobiegła końca, a więc teraz pozostaje nam czekać na samo urządzenie. Z informacji przekazanych wcześniej wynika, że nastąpi to w czerwcu 2015 roku. Wtedy tablet ma trafić w ręce pierwszych darczyńców.

Specyfikacja tabletu Jolla obejmuje następujące elementy:

  • Wyświetlacz klasy IPS o przekątnej 7,85 cala i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (co daje nam gęstość pikseli na poziomie 330 ppi);
  • 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor Intel Atom taktowany zegarem 1,8 GHz;
  • 2 GB pamięci operacyjnej RAM;
  • 32 GB pamięci eMMC na dane, którą można rozbudować za pomocą kart microSD (o pojemności do 128 GB);
  • Wi-Fi b/g/n (dwuzakresowe), moduł Bluetooth 4.0, odbiornik GPS z Glonass;
  • Kamerkę 2 Mpix do wideo rozmów, aparat fotograficzny 5 Mpixz nagrywaniem wideo w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę;
  • Baterię o pojemności 4300 mAh;
  • Złącze microUSB z OTG, jack audio 3,5 mm.

Tablet ma mieć wymiary 203 x 137 x 8,3 mm i ważyć 384 gramy. Poniżej możecie obejrzeć oficjalne wideo poświęcone Jolla Tablet.

Tablet Jolla będzie pracować w oparciu o nową wersję systemu Sailfish OS – z numerkiem 2.0. Na poniższych zrzutach ekranowych możecie obejrzeć oprogramowanie z Jolla Tablet. Wiemy również, że nowy Sailfish OS będzie dostępny także dla smartfonów. W Sailfish OS 2.0 nie zabraknie także natywnego wsparcia dla aplikacji z Androida.

20141118002939-single_tablet_ambience

20141118003058-single_tablet_events_view

Twórcy Sailfish OS udowodnili, że kampanie crowdfundingowe mają sens i można je bardzo szybko sfinalizować. Niestety, nie udaje się to wszystkim. Wynika to jednak poniekąd z kwoty, którą ktoś chce uzbierać, jak i samego projektu i pomysłu. Dla porównania, Canonical próbowało sfinalizować smartfon Ubuntu Edge próbując zebrać aż 32 miliony dolarów. Kampania zakończyła się fiaskiem, gdyż kwota była zbyt przesadzona. Choć z drugiej strony i tak padł wtedy rekord jednorazowo uzbieranej kwoty na IndieGoGo (prawie 13 mln dolarów). Innym ciekawym tabletem, którego kampania ciągle jeszcze przebiega, jest UbuTab, o którym więcej przeczytacie tutaj.

źródło: IndieGoGo

Jeśli miałbyś/miałabyś wybrać najlepszego producenta tabletów z poniższej listy, to byłby to...?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij